Pomoc dla dużych rodzin. Karta ze zniżkami

Rada Miasta Krosna przyjęła Program Wspierania Rodzin Wielodzietnych. Od stycznia 2014 każda rodzina, w której jest trójka lub więcej dzieci, będzie mieć 50-procentową zniżkę na wejście do obiektów sportowych i na wydarzenia kulturalne.
Wyjście całą rodziną na basen to spory wydatek. Z kartą będzie taniej

"Krosno przyjazne rodzinie" - taką nazwę nosi przyjęty na sesji Rady Miasta (25.10) Program Wspierania Rodzin Wielodzietnych. W ramach programu od nowego roku zacznie funkcjonować Karta Rodziny "Trzy Plus".

Na jej podstawie każdy członek rodziny wielodzietnej będzie upoważniony do korzystania ze zniżki w wysokości do 50 procent do cen biletów obowiązujących na wejście: na obydwie miejskie kryte pływalnie oraz na basen otwarty, na lodowisko MOSiR, ale też do artKina (ul. Bieszczadzka) oraz na imprezy kulturalne organizowane przez RCKP i Muzeum Rzemiosła. Dodatkowo, zniżka będzie obowiązywać przy dopłatach za odpłatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Szczegóły zostaną ujęte w "uchwale śmieciowej".

Rodzina wielodzietna, w rozumieniu wprowadzonego właśnie programu, to rodzina składającą się z rodziców albo jednego rodzica, mających na utrzymaniu trójkę lub więcej dzieci, w wieku do 18 roku życia lub 24 roku życia (w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje), lub do 26 roku życia - w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Nie ma znaczenia sytuacja materialna rodziny, jej członkowie muszą jednak mieszkać pod jednym adresem. Program dotyczy tylko mieszkańców Krosna.

"Rodziny wielodzietne, nawet jeżeli oboje rodziców pracuje, mają o wiele wyższe wydatki związane z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb, gdyż są one mnożone przez liczbę dzieci w rodzinie. Bardzo często dzieci z tych rodzin nie mają możliwości uczestniczenia w dodatkowych zajęciach rozwijających ich zainteresowania, korzystania z różnorodnych ofert instytucji kulturalno-sportowo-rekreacyjnych, czy wyjazdu na letni lub zimowy wypoczynek. Kupno biletów na basen, czy pójście całą rodziną (np. z czwórką dzieci) do kina stanowi spory wydatek, w związku z czym rodziny te rezygnują z takich form rekreacji. Pomoc rodzinom wielodzietnym ma na celu między innymi poprawę ich warunków materialnych, a tym samym ułatwienie im funkcjonowania i rozwoju oraz zwiększenie szans rozwojowych ich dzieci." - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

- Jeśli nie będziemy wspierać rodziny krośnieńskiej w różnych aspektach, to przegramy na tym. Widzimy przecież, że rodziny wyprowadzają się z Krosna z różnych powodów - mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Karta będzie w formie karnetu dla każdego członka rodziny. Będzie ważna z legitymacją i dowodem tożsamości. - Pomysł jest taki, by każdy członek miał do dyspozycji 100 punktów na rok. Jeden punkt to jedna złotówka. Każda złotówka przysługującej ulgi będzie pobrana z tego karnetu - wyjaśnia Bronisław Baran.

Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna

Do pomocy rodzinom wielodzietnym mogą przyłączać się także prywatne podmioty usługowe.

W przyszłości funkcję Karty Rodziny "Trzy Plus" przejmie jednolita Karta Miejska.

Głosowanie nad uchwałą poprzedziła blisko godzinna, choć nic niewnosząca do spawy prócz dodatkowych emocji, dyskusja.

Radny Wojciech Kolanko (PiS) krytykował, że 3-stronicowy program powstał naprędce i jest dokumentem niewystarczającym: - Powinien to być program, który rzeczywiście ułatwiłby funkcjonowanie rodzinom wielodzietnym. Wskazywał na potrzeby pomocy w zakresie edukacji, ale też opieki medycznej i stomatologicznej. - To muszą być działania przyczyniające się do wzrostu przyrostu naturalnego. To powinno przyświecać naszym władzom - podkreślał.

Bronisław Baran wyjaśniał, że karta to tylko dodatkowy element pomocy rodzinie. Przypominał, że miasto pomaga w wielu aspektach: uprawnione rodziny korzystają ze wsparcia finansowego w różnej postaci i niepieniężnych form pomocy: zajęć pozalekcyjnych, bezpłatnych porad, banku żywności, letniego wypoczynku, stypendiów socjalnych, wyprawki szkolnej. - Stwierdzenie, że ten program jest atrapą, czymś co ma zastąpić faktyczną pomoc, jest daleko nieuprawnione.

- Co z rodziną: czworo dzieci plus rodzice, plus dwoje niepełnosprawnych. Jak to się ma do tej karty. Jedno dziecko pójdzie na basen, a co z leżącymi. Jaką formę rekompensaty będą miały dzieci, które nie mogą skorzystać z karty? - dopytywała radna Bogumiła Romanowska (PiS). Program nie przewiduje dodatkowych rozwiązań, zaletą karty jest jednak to, że w domowym budżecie zostanie więcej pieniędzy. - Każdy członek rodziny według karty jest traktowany tak samo, bez względu na to jaki ma stopień niepełnosprawności - mówił zastępca prezydenta.

Po blisko godzinnej dyskusji radni przyjęli Program Wspierania Rodzin Wielodzietnych

- Jeśli nie będzie wsparcia instytucji państwowych, to nasze wszystkie programy będą fikcją - stwierdził radny Stanisław Czaja (Klub Samorządowy). Z kolei przewodniczący Rady Miasta Stanisław Słyś w odpowiedzi na krytykę ze strony Klubu PiS polemizował: - Czy jako Klub PiS wnieśliście jakieś uwagi do programu? Mieliście 7 miesięcy, żeby coś przygotować. Najlepiej krytykować.

Kazimierz Mazur (PiS) ubolewał, że ujęty w programie katalog ulg jest zbyt skromny, ale stwierdził: - Dobre w tej uchwale jest jedynie to, że powstała. Będziemy ją popierać.

Ostatecznie większością głosów (19 za) uchwała o przystąpieniu do Programu Wspierania Rodzin Wielodzietnych została przyjęta.

Na stronie internetowej miasta www.krosno.pl zostanie utworzona zakładka Karta Rodziny "Trzy Plus". Tam zostaną umieszczone wszelkie informacje dotyczące Programu Wspierania Rodzin Wielodzietnych.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)