Policja: Mycie auta nie jest podstawową potrzebą życiową

Od kwietnia rząd wprowadził nowe ograniczenia w codziennym życiu Polaków w związku z epidemią koronawirusa. Za ich nieprzestrzeganie można słono zapłacić. Przekonali się o tym na przykład właściciele aut, którzy chcieli umyć swoje pojazdy na myjniach samochodowych w Krośnie. Według policji ta czynność nie jest podstawową potrzebą życiową i można być za to ukaranym grzywną.
Myjnie są otwarte, ale korzystać z nich nie można z powodu zakazów wprowadzonych przez rząd
Przemek Polański

Nowe ograniczenia m.in. zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej dwóch osób oraz bezcelowego przemieszczania się.

Policjanci ukarali więc kierowców, którzy na terenie myjni samochodowych przy ulicach Podkarpackiej i Sikorskiego w Krośnie porządkowali swoje samochody. 30-letnia kierująca audi, jej pasażer oraz 44-letni kierowca hyundaia, odmówili przyjęcia mandatów karnych. Ich sprawą zajmie się sąd.

Na terenie Krosna i w okolicach doszło też do kilku innych naruszeń nowych ograniczeń:

  • W sobotę (4.04) około godz. 15:30 w Miejscu Piastowym policjanci zatrzymali osobowego seata. 21-letni kierowca spowodował zagrożenie w ruchu drogowym. Mężczyzna przewoził troje pasażerów, którzy nie potrafili podać celu swojej podróży. O karze dla uczestników przejażdżki zadecyduje sąd.
  • W niedzielę (5.04) w Krośnie policjanci interweniowali na ulicy Szklarskiej, gdzie trzy osoby piły alkohol w zaparkowanym audi oraz na ulicy Walslebena, gdzie grupa znajomych zorganizowała alkoholową biesiadę na przyblokowej ławce. Uczestnicy nie kryli, że spotkali się towarzysko. Zostaną ukarani przez sąd.
  • W niedzielę (5.04) przed godz. 19:00 policjanci zatrzymali mercedesa, który przejeżdżając ul. Bieszczadzką, kilkadziesiąt minut spędził na parkingu Starostwa Powiatowego w Krośnie. 21-letni kierowca nie potrafił wskazać celu swojej przejażdżki. Wobec mężczyzny zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu, gdyż odmówił przyjęcia mandatu. Podróżujący z nim pasażer został ukarany grzywną w wysokości 500 zł.

- Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb, takich jak zakup żywności, medykamentów czy opieka nad bliskimi - wyjaśnia asp. sztab. Paweł Buczyński, rzecznik krośnieńskiej komendy.

Przypomina, że niestosowanie się do obowiązujących przepisów może wyczerpywać znamiona art. 54 kw, który przewiduje karę grzywny nawet do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, policja ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sądu. Każda sprawa rozpatrywana jest jednak indywidualnie.

- Pamiętajmy, że wprowadzone ograniczenia mają poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, a nie są skierowane przeciwko nim - podkreśla rzecznik.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
gandalfff
06.04.2020 21:40

bandyckie państwo, nie przyjmujcie mandatów, nie ma żadnej podstawy prawnej odbierać ludziom wolności, jesteśmy na równi z więźniami?

gandalfff
na forum od listopada 2017
tytan904
06.04.2020 21:39

Nie przyjmowac mandatow!To nie zgodne z prawem!

tytan904
na forum od listopada 2017
gosc1
06.04.2020 21:18

Zakupy w markecie budowlanym są podstawową potrzebą życiową . Co za popaprana interpretacja . Umycie samochodu i usunięcie z niego brudu na myjni ( koronka też) gdzie odległość między ludzmi jest zdecydowanie ponad dwa metry i nie ma praktycznie styczności z drugą osobą jest zagożeniem ale jak stoii pod sklepem na parkingu kilkadziesiąt osó i sobie gaworzą bo na wózek czekają to nic się nie dzieje .

Tak to jest dać tłukom przepis do własnej interpretacji . Teraz maja "orły" pole do popisu .

gosc1
na forum od września 2019
WSZYSTKIE KOMENTARZE (60)