Policja apeluje: sprawdź światła w aucie, to bardzo ważne!

W dniach 2, 9 i 16 grudnia kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w samochodach. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu, podkreśla policja.
W ramach kampanii "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia w pojazdach
Damian Krzanowski

Gdy reflektory ustawione są za nisko, możemy zauważyć przeszkodę zbyt późno, a jeśli świecą za wysoko, oślepiamy innych kierowców lub pieszych.

To nie są mżonki. Światła - ich ustawienie czy stan żarówek - mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przykład? W tym roku na terenie podległym krośnieńskiej komendzie doszło do wypadku z udziałem pieszego. Kierowca, który go potrącił, twierdzi, że został oślepiony przez nadjeżdżający z przeciwka pojazd.

Ustawienie świateł jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, podkreśla kom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie: - Szybciej robi się ciemno, zdarza się, że latarnie zapalają się z opóźnieniem, a czasami ważne są ułamki sekund.

Stan oświetlenia powinni sprwdzać fachowcy. Wielu kierowców nie zauważa drobnych, ale mających kluczowe znaczenie różnic
Damian Krzanowski

Ten bezcenny czas zyskać można chociażby poprzez odpowiednie wyregulowanie wysokości reflektorów. Kierowcy mogą nawet nie zauważać drobnej różnicy, dlatego powinien to zrobić fachowiec, m.in. diagnosta na stacji kontroli pojazdów. - Gdy reflektory ustawione są za nisko, możemy zauważyć przeszkodę zbyt późno, a jeśli świecą za wysoko, oślepiamy innych kierowców lub pieszych - tłumaczy diagnosta ze stacji Panmar w Krośnie przy ul. Podkarpackiej 16B.

Wystarczy, że policjanci mają podejrzenie, że reflektory są źle ustawione, a mogą zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować pojazd na badania techniczne.

Nieprzypadkowo odwiedziliśmy akurat tę stację. Panmar uczestnicy w II edycji ogólnopolskiej kampanii "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo", która odbywa się pod patronatem Komendy Głównej Policji oraz instytucji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Jej najważniejszym elementem jest zachęcenie kierowców do sprawdzenia stanu oświetlenia w pojazdach. Można to będzie bezpłatnie zrobić na uczestniczących w kampanii stacjach przez trzy kolejne soboty - 2, 9 i 16 grudnia.

W Krośnie światła będzie można bezpłatnie sprawdzić na stacji Panmar (ul. Podkarpacka 16B), w dniach 2, 9 i 16 grudnia
Damian krzanowski

- Jednym z bardzo częstych problemów jest nieprawidłowy montaż żarówek przez osoby, które same dokonują ich wymiany. Jeśli założymy je odwrotnie niż powinniśmy, powstają światło-cienie i reflektory nie spełniają swojej funkcji. Mogą nie oświetlać pobocza, świecąc w zamian w oczy kierowców jadących z naprzeciwka - słyszymy w Panmarze.

Światła należy sprawdzać w interesie własnym oraz innych użytkowników ruchu.

Naczelnik Belczyk zapowiada, że w związku z kampanią funkcjonariusze prowadzić będą wzmożone kontrole pod kątem stanu oświetlenia. - Wystarczy, że policjanci mają podejrzenie, że reflektory są źle ustawione, a mogą zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować pojazd na badania techniczne - uprzedza.

- Najważniejsze jednak - dodaje - abyśmy sprawdzili światła w interesie własnym oraz innych użytkowników ruchu drogowego.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5) forward