Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza wszystkich fotografujących do udziału w 7. edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii. W tym roku tytuł konkursu brzmi "Miasto i ludzie - lubię to!"
- Lubimy więzi i relacje międzyludzkie. Lubimy miejsca, które nas otaczają. Lubimy ludzi, obok których żyjemy. Lubimy kształty i cienie, którymi obdarza nas rzeczywistość. Bez wątpienia Krosno jest miastem, które da się lubić. Dlatego hasło bieżącej edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Miasto i ludzie brzmi: lubię to! - tłumaczą organizatorzy.
- Dużo jest wokół narzekania, a konkurs ma zachęcić do znajdywania fajnych, pozytywnych stron miasta. Tytuł też jest ukłonem wobec social mediów, które mocno zawładnęły społeczeństwem - dodaje Łukasz Stachurski z Muzeum Rzemiosła.
- Poprzednie konkursy były ograniczane swoimi podtytułami, teraz nie ma żadnych ograniczeń, każdy może "zalajkować" aparatem wszystko - podkreśla sekretarz konkursu Mariusz Kus. Na poprzednią edycję napłynęło ponad 200 zdjęć, teraz organizatorzy spodziewają się jeszcze większej ich liczby. Konkurencja będzie więc spora. Jurorzy będą oceniać technikę i walory artystyczne zdjęcia.
Biennale Fotografii jest konkursem fotograficznym, organizowanym co 2 lata. Po raz pierwszy został zrealizowany w 2000 roku przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie we współpracy z krośnieńskim BWA oraz Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Po 13 latach konkurs ma swoją tradycję i cieszy się uznaną marką.
Główną ideą, towarzyszącą konkursowi zresztą do dziś, był pomysł utrwalenia zmieniającego się pod wpływem działania czasu oraz ingerencji człowieka miasta. - Biennale to kronika zmian, jakie zachodziły w mieście. Widać jak na przestrzeni tych lat w Krośnie zmieniała się architektura, budynki, jak zmieniali się ludzie - zarówno mieszkańcy, jak i sami fotografujący - podkreśla Łukasz Stachurski.
Tegoroczna edycja konkursu zgodnie z przyjętym w poprzedniej edycji założeniem, poświęcona jest Krosnu. W 4. i 5. edycji wydarzenia założenia konkursowe zostały rozszerzone o możliwość fotografowania innych miast. - Wypuszczenie konkursu w Polskę i świat to był eksperyment. Zdjęcia były bardzo ciekawe, ale doszliśmy do wniosku, że jednak należy wrócić do Krosna. To samo sugerowali oceniający pracę jurorzy - mówi Mariusz Kus. - Konkurs jest też ważny w sensie promocji miasta, utożsamiania się z nim, to rodzaj patriotyzmu lokalnego - dodaje Łukasz Stachurski.
Konkurs ograniczony do Krosna nie zawęża tematyki tak mocno, jak mogłoby się wydawać. Uczestnicy mogą bowiem interpretować temat, przedstawiając w pracach również motywy związane z Krosnem na tle innych miejsc.
Jurorzy tegorocznej edycji tym razem także będą z Krosna. Zaproszono osoby fotografujące Krosno, które na podstawie własnych doświadczeń będą mogły oceniać wartość nadesłanych zdjęć.
Innych nowości w tegorocznym konkursie nie ma. - My trzymamy się tradycji, ale czekamy na nowości od samych fotografujących - mówi Bożena Paradysz z Muzeum Rzemiosła.
Zdjęcia można zgłaszać do 9 grudnia. Wernisaż wystawy w Piwnicy PodCieniami zaplanowano na 9 stycznia 2014 roku.
Autorzy najlepszych zdjęć mogą liczyć na nagrody pieniężne, rzeczowe i uznaniowe oraz statuetki wykonane przez artystę rzeźbiarza Macieja Syrka. Główna nagroda Grand Prix to 2 tys. zł.
Jedną z najatrakcyjniejszych nagród oferuje Muzeum Rzemiosła - to możliwość organizacji indywidualnej wystawy w Piwnicy PodCieniami. Dodatkowa nagroda od sponsora to pobyt weekendowy dla 2 osób w agroturystyce "Uroczysko" w Czarnorzekach.
Ponadto, poprzez swój profil na Facebooku portal Krosno24.pl przeprowadzi konkurs na najciekawsze zdjęcie. Nagrodą będzie publikacja fotografii na Facebooku oraz możliwość prezentacji większej liczby zdjęć w Klubokawiarni Ferment.