Platforma ma fochy. Przechodzi do opozycji?

W prezydium Rady Miasta Krosna nie zasiądzie ani przedstawiciel PiS, ani PO. Obydwaj wiceprzewodniczący pochodzą z Klubu Samorządowego, mającego większość. W rękach tego klubu jest też najważniejsza komisja - rewizyjna. - Chcieliśmy oddać tę komisję opozycji, ale zgłoszony kandydat nie zyskał akceptacji radnych - wyjaśniano po głosowaniu.
Prezydium Rady Miasta. W środku przewodniczący Stanisław Słyś, po lewej Zdzisław Dudycz, po prawej Zbigniew Kubit

Trzecią sesję mają już za sobą (10.12) nowo wybrani radni. Głównie poświęcili ją sprawom organizacyjnym, wyborom prezydium Rady Miasta i składów komisji problemowych. Co ciekawe, dotychczas naturalny sprzymierzeniec Klubu Samorządowego - Klub Platformy Obywatelskiej, podczas kluczowych uchwał głosował razem z będącym w opozycji Klubem Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku pozostałych uchwał, nie obowiązywała dyscyplina partyjna. Głosowania jednak przebiegały sprawnie według wcześniejszych ustaleń dotyczących składu poszczególnych komisji.

Najpierw dokonano wyboru wiceprzewodniczących Rady Miasta. Wcześniej ustalono, że będzie ich dwóch. Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił kandydaturę Piotra Lenika. - W ostatnich wyborach uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich reprezentantów PO i jeden z najwyższych rezultatów poparcia społecznego spośród ogółu ubiegających się do Rady Miasta Krosna. Jest dobrze przygotowany do tej pracy - uzasadniał Arkadiusz Opoń. Z kolei Klub Samorządowy w funkcji wiceprzewodniczących widziałby dwóch swoich kandydatów: Zdzisława Dudycza i Zbigniewa Kubita. - Szeroko nie będę uzasadniał, bo osoby są znane. W poprzedniej kadencji sprawowały także funkcje wiceprzewodniczących i dają gwarancję dobrej organizacji pracy Rady - mówił szef klubu Tadeusz Alibożek.

Bogumiła Romanowska była kandydatką PiS na funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miasta

Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił natomiast Bogumiłę Romanowską. Wybór uzasadniał Wojciech Kolanko: - Byłoby wielce pożądaną rzeczą, gdyby w składzie prezydium Rady była również kobieta. Kobiety domagają się zrównana parytetów, pełni swoich praw - argumentował. - Ponadto prezydium byłoby bardziej urodziwe - dodał.

W tajnym głosowaniu Zdzisław Dudycz otrzymał 14 głosów, Zbigniew Kubit - 12, Piotr Lenik - 10, Bogumiła Romanowska - 6. Tym samym zwyciężyli obydwaj kandydaci Klubu Samorządowego. Tuż po wyborze dziękowali za poparcie. - Myślę, że przewodniczący mając przy sobie dwóch strażaków nigdy się nie spali - żartował Zdzisław Dudycz (obaj panowie są związani z Ochotniczą Strażą Pożarną).

W ramach Rady Miasta działa 9 komisji problemowych. To tam, na spotkaniach roboczych radni mają szansę szczegółowo zapoznać się z tematami, nad którymi przyjdzie im głosować podczas głównego posiedzenia. Większość komisji została w rękach Klubu Samorządowego, który mając większość, może samodzielnie rządzić. Pozostałe kluby będą kierować dwiema komisjami: Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego (PiS) oraz Zdrowia i Opieki Społecznej (PO).

Najwięcej emocji zawsze wzbudza obsadzenie najważniejszej komisji, stanowiącej organ kontrolny w samorządzie - Komisji Rewizyjnej. Zwykle o kierowanie nią zabiega opozycja, tak było i w tym przypadku.

Pierwszego kandydata na funkcję przewodniczącego zaproponował PiS. - Chcieliśmy zgłosić radnego Wojciecha Kolankę na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej - mówił Paweł Krzanowski, szef Klubu PiS. Od razu odbyło się głosowanie. Kandydat ten zdobył 10 głosów "za", 11 radnych było przeciw. Kandydaturę tę poparła również PO, której niektórzy członkowie byli wyraźnie urażeni faktem, że Piotr Lenik nie wszedł do prezydium Rady.

- Czekamy na innych kandydatów - zachęcał Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta. Platforma nie zgłosiła żadnego, a PiS podtrzymywał kandydaturę Wojciecha Kolanki. - Tylko proszę nam nie zarzucać, że nie mieliśmy woli przekazania Komisji Rewizyjnej w ręce klubu opozycyjnego - podkreślał przewodniczący. - Jest pewna sprzeczność. Pan mówi, że chce przyznać naszemu klubowi przewodnictwo, jednocześnie odrzuca pan kandydata z naszego klubu - polemizował Wojciech Kolanko. - Może państwo powiecie, kogo byście chcieli - dodał Paweł Krzanowski. Stanisław Słyś: - Macie 6- osobowy klub, jeśli wystawiacie jednego i li tylko jednego kandydata, to państwa decyzja. Wiecie dlaczego na tę kandydaturę Klub Samorządowy się nie zgadza.

Klub Samorządowy chyba nie spodziewał się, że PiS nie będzie miał innego kandydata na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oprócz Wojciecha Kolanki. Podczas zarządzonej przerwy jakby "naprędce" szukał kandydata spośród członków swojego klubu

Nawiązywał w ten sposób do sytuacji z poprzedniej kadencji, kiedy to początkowo szefem Komisji Rewizyjnej był właśnie Wojciech Kolanko. Został z tej funkcji odwołany po tym jak zabrał z Biura Rady i zgubił ważne pismo od Julii Pitery, co według ekspertyzy radcy prawnego było złamaniem prawa. - Mamy przykre doświadczenia z poprzedniej kadencji, dlatego nasz klub tej kandydatury nie akceptuje. Chcemy tę komisję państwu przekazać - raz jeszcze zwracał się do Klubu Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Słyś. - Więc jeśli jest wola z waszej strony podjęcia trudu pracy w tej komisji, to czekamy na inną kandydaturę.

- Jedynym naszym kandydatem na szefa Komisji Rewizyjnej jest Wojciech Kolanko - podtrzymywał Paweł Krzanowski. W tej sytuacji, po 5-minutowej przerwie Klub Samorządowy zgłosił swego kandydata - Stanisława Czaję. Przy 11 głosach "za", 6 - "przeciw", 4 - "wstrzymujących" to on został przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Wybrane składy poszczególnych komisji problemowych Rady Miasta Krosna:

Komisja Rewizyjna
Stanisław Czaja - przewodniczący
Robert Hanusek
Anna Bazan
Wojciech Kolanko
Arkadiusz Opoń

Komisja Budżetowo-Finansowa
Tadeusz Alibożek - przewodniczący
Stanisław Czaja
Anna Dubiel
Marcin Niepokój
Piotr Lenik
Bogdan Józefowicz
Janusz Hejnar

Komisja Gospodarki Komunalnej, Samorządu i Ochrony Środowiska
Robert Hanusek - przewodniczący
Anna Dubiel
Zdzisław Dudycz
Zbigniew Kubit
Paweł Krzanowski
Bogumiła Romanowska
Ireneusz Kwieciński

Komisja Urbanistyki i Geodezji
Ryszard Lenart - przewodniczący
Stanisław Czaja
Robert Hanusek
Daria Balon
Piotr Lenik
Paweł Krzanowski
Janusz Hejnar

Komisja Rodziny i Edukacji
Anna Bazan - przewodnicząca
Piotr Grudysz
Zbigniew Kubit
Tadeusz Alibożek
Kazimierz Mazur
Arkadiusz Opoń
Piotr Lenik

Komisja Kultury, Sportu i Turystyki
Anna Dubiel - przewodnicząca
Anna Bazan
Piotr Grudysz
Marcin Niepokój
Ireneusz Kwieciński
Daria Balon
Paweł Krzanowski
Bogdan Józefowicz

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego
Bogdan Józefowicz - przewodniczący
Zdzisław Dudycz
Zbigniew Kubit
Janusz Hejnar
Kazimierz Mazur
Arkadiusz Opoń
Ireneusz Kwieciński

Komisja Zdrowia i Opieki Społecznej
Daria Balon - przewodnicząca
Anna Bazan
Piotr Grudysz
Ryszard Lenart
Wojciech Kolanko
Bogumiła Romanowska

Komisja Inwentaryzacyjna
Marcin Niepokój - przewodniczący
Zdzisław Dudycz
Piotr Lenik

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)