Pejzaże Muzyki w RCKP. Są jeszcze bilety

Za oknem jeszcze zima, ale w RCKP rusza już wiosenny cykl koncertów "Pejzaże Muzyki". W najbliższą sobotę (23.03) na scenie zaprezentuje się Kwartet Obsession - kobiecy kwartet smyczkowy uznawany za konkurencję męskiej Grupy MoCarta, a w kwietniu legenda polskiego bluesa - Dżem. Pejzaże zakończy koncert młodych muzyków z Krosna. Bilety w przedsprzedaży tańsze.
Kroke, Kwartet Obsession, Dżem i młodzi muzycy wystąpią w RCKP w ramach cyklu "Pejzaże Muzyki"

"Pejzaże Muzyki" to organizowany od trzech lat cykl wiosennych koncertów w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Do tegorocznej edycji zaproszono pięć zespołów, reprezentujących różne style muzyczne. Pierwsze koncerty już w najbliższy weekend (23-24.03), kolejne 7, 13 i 14 kwietnia.

- Pejzaże odnoszą się do różnych barw. Oznacza to, że w ramach naszego cyklu koncertów można być uczestnikiem naprawdę bardzo różnorodnych wydarzeń muzycznych - podkreśla Dorota Cząstka, dyrektor RCKP. - Będzie podróż wokalna po nutach Chopina, muzyka klezmerska, ale też legenda polskiej muzyki bluesowej. W "Pejzażach Muzyki" każdy znajdzie coś, co go interesuje.

Na początek (23.03) grupa smyczkowa złożona z czterech pięknych instrumentalistek. - Wybierając ten zespół inspirowaliśmy się popularnością męskiej Grupy MoCarta, która zawsze miała szeroką publiczność. Mamy nadzieję, że damski Kwartet Obsession także wszystkim się spodoba - mówi Dorota Cząstka.

"Jedyne w swoim rodzaju połączenie muzyki, kobiecości i dowcipu. Niekonwencjonalne show kwartetu smyczkowego oparte na najsłynniejszych tematach muzyki klasycznej i rozrywkowej. Dowcipna konferansjerka, zaskakujące gagi muzyczne z wykorzystaniem elementów wokalnych oraz tanecznych. Godzina wytrawnego humoru w towarzystwie kobiet nie bojących się żartować z Beethovena, Chopina, a nawet z samych siebie." - czytamy w opisie kwartetu smyczkowego.

Dzień później, w niedzielę (24.03) wystąpi Voice Factory, czyli Chopin na głosy. To grupa zdolnych i otwartych na muzyczne przygody młodych ludzi pochodzących z różnych stron Polski, którzy spotkali się studiując w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. - Rzadko mamy okazję usłyszeć muzykę Chopina wokalnie - zachęca organizator. Voice Factory wspólnie z gwiazdami światowej sceny jazzowej - Urszulą Dudziak, Włodkiem Pawlikiem i Agą Zaryan oraz tancerzami baletowymi nagrali dla TVP2 widowisko taneczno-muzyczne "Chopin 4". W zespole śpiewają trzy osoby pochodzące z Krosna.

7 kwietnia na scenie RCKP zaprezentuje się grupa Kroke. Jak zdradza Dorota Cząstka, od dłuższego czasu "czyhała", żeby zaprosić ten zespół do Krosna: - Muzyka związana z kulturami narodów, np. kulturą żydowską zawsze się w Krośnie podobała - twierdzi.

Zespół ten wziął nazwę od słowa "kroke", które w języku jidysz oznacza Kraków. Uznanie i sympatię publiczności zyskał grywając w klubach i galeriach na krakowskim Kazimierzu. Początkowo Kroke grało muzykę mocno osadzoną w tradycji klezmerskiej, z silnymi wpływami bałkańskimi. Z czasem wzbogaciło ją o brzmienia Orientu i Indii, elementy jazzu i world music. Pierwszy koncertowy wyjazd zespołu nastąpił z inicjatywy samego Stevena Spielberga, który odkrył Kroke, gdy kręcił w Krakowie "Listę Schindlera". Zaprosił zespół do Jerozolimy, gdzie organizował uroczystość "Survivors Reunion" - spotkanie Żydów z "listy Schindlera", ocalałych z wojennej pożogi. Kroke ma także na koncie płytę nagraną wspólnie z Nigelem Kennedym.

W odpowiedzi na głosy mieszkańców na scenie RCKP zagra Dżem. Tłumy na koncertach tej grupy wciąż potwierdzają, że jej sława nie przemija, tak jak i pamięć o Ryśku Riedlu - nieżyjącym od blisko 20 lat wokaliście i autorze tekstów. Legenda polskiego bluesa zagra 13 kwietnia.

Na koniec cyklu (14.04) odbędzie się Koncert Fundacji Paderewskiego. Wystąpią absolwentami krośnieńskiego Liceum Muzycznego: Monika Fabisz - sopranistka i Daniel Eibin - pianista oraz uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie - Jan Chłap. Gra na flecie i fortepianie. Zakupione bilety na ten koncert będą "cegiełkami" - ich zakup wesprze uzdolnioną artystycznie młodzież.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)