Patrz na wschód. Srebrny Glob w cieniu Ziemi

W środę (15.06) cień Ziemi całkowicie przykryje Księżyc. Zjawisko można obserwować gołym okiem. Zaćmienie będzie widoczne późnym wieczorem przez około półtorej godziny.
Tym razem podczas zaćmienia Księżyc będzie nisko, wzejdzie już częściowo zaćmiony

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie widoczne na wieczornym i nocnym niebie w środę (15.06). Niestety podczas całego zjawiska Księżyc będzie przebywał nisko nad horyzontem, dlatego - jak radzi Grzegorz Kiełtyka z krośnieńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - jako miejsce do obserwacji wybierzmy teren niezabudowany z widocznym wschodem i południowym horyzontem.

Zjawisko będzie można obserwować bez żadnych przyrządów optycznych, choć można też użyć zwykłej lornetki. - Spróbujmy wykonać zdjęcie zaćmienia - zachęca astronom.

- Aby odnaleźć Księżyc nad rozjaśnionym wieczornym niebie, najlepiej będzie stanąć twarzą w kierunku, gdzie zaszło słońce. Miejsce wschodu Księżyca będzie znajdować się mniej więcej za naszymi plecami - tłumaczy Grzegorz Kiełtyka.

Ponieważ początek zaćmienia rozpocznie się jeszcze przed wschodem Księżyca, dla obserwatora w Krośnie, Księżyc wzejdzie już częściowo ukryty w cieniu Ziemi (zaćmiony). Wschód Księżyca będzie widoczny w naszym mieście o 20.33, zachód Słońca o 20:42.

Początek zaćmienia całkowitego nastąpi o godzinie 21:22, a zakończy się o godz. 23:03. Po tym czasie Księżyc będzie powracał stopniowo do swojego naturalnego blasku. Koniec zaćmienia częściowego nastąpi już po północy o godzinie 00.03.

Rok 2011 obfituje w zjawiska astronomiczne. W tym roku czeka nas jeszcze jedno całkowite zaćmienie Księżyca - będzie miało miejsce w grudniu. W styczniu tego roku byliśmy już świadkami zaćmienia Słońca.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)