Papier oszalał w II LO. Utwory młodych twórców w wyjątkowej książce

- To było moje marzenie – zdradza polonistka Renata Pernal. Udało się je zrealizować. Niedawno wydała „Papier, który oszalał” - zbiór literackich dzieł uczniów i absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego.
Wśród uczniów II LO jest wielu z literackim talentem. Od lewej: Marzena Rygiel, Katarzyna Rygalik, Weronika Książkiewicz, Renata Pernal (nauczycielka j. polskiego), Barbara Kwiatanowska, Milena Mnich
Damian Krzanowski

120 stron. Ponad setka wierszy i opowiadań. 24 twórców. I 30 lat, bo właśnie tyle skończyło w ubiegłym roku II LO, popularnie zwane „Guzikówką”. Tak w liczbach prezentuje się „Papier, który oszalał”, tomik wypełniony twórczością wielu roczników licealistów.

- Do wydania twórczości absolwentów i uczniów skłoniła mnie typowa dla każdego chęć zatrzymania tego, co przemija – mówi Renata Pernal, nauczycielka języka polskiego. - Sięgamy po aparat fotograficzny czy kamerę, aby uwiecznić ważne wydarzenia; piszemy pamiętniki, aby udokumentować swoje przeżycia czy refleksje. Obserwując, jak „piszący” uczniowie pojawiają się w mojej Szkole i ją opuszczają, zatęskniłam po prostu, aby zatrzymać to, co jest możliwe.

Pierwsze egzemplarze „Papieru, który oszalał” trafiły już w ręce czytelników
damian krzanowski

Wybrała te teksty, które w oryginalny sposób podejmują popularny temat, wyróżniają się delikatnością czy żywiołowością. - Ich problematyka jest naprawdę bardzo różna: krytyczne spojrzenie na świat i ludzi wzbogacone ciekawą, często, niestety smutną refleksją, próba odpowiedzi na pytania o ludzki los, miłość, ale też wspomnienia, rodziców; po wyjątkowe teksty, których temat trudno określić, bo sięgają po surrealistyczne wizje i ich sens rodzi się na styku znaczeń słów. Dodaje, że niektóre utwory „przepaja swoista delikatność”, inne są realizacją ciekawych „pomysłów na wiersz”.

Paweł Kusiak

Mają głos

mam nóż
na widnokręgu miasto toczy swój kamień.
na nasypach kolejowych

obrodził sezon na ryby więdnące w oczach.
mam ciszę
na liniach pod wiatrem – ten portret
otwarty na dzieci o głowach spiętych obręczami róż
i odpadów medycznych.

więc chroń od piorunów
wysoki na orbitach
i kometach przechylanej wódki – kiedyś śpiewały.

mam ikrę
pod powiekami oszronioną

 

W książce dominują nazwiska autorów sprzed kilku lat. - Dotarłam także do reprezentantów wcześniejszych roczników, chociaż było to trudniejsze – opisuje Renata Pernal. - Do niektórych nie udało się dotrzeć lub już nie piszą a dawne teksty po prostu nie istnieją. Podkreśla, że nie wszyscy autorzy chodzili do klas humanistycznych. W „Papierze...” swoje miejsce znalazła twórczość m.in. dzisiejszej studentki medycyny czy byłej uczennicy klasy matematycznej.

Renata Pernal wiedzę o polskim języku i kulturze przekazała już pokoleniom krośnian. Dzięki jej staraniom dorobek poprzednich trafi do ich następców w szkolnych ławach
damian krzanowski

- Szkoła to oczywiście nauka, ale też sztuka, która trafiła na odpowiednio ważne miejsce – stwierdza Paweł Kusiak, absolwent „Dwójki” i autor kilku utworów, które ukazały się w tomiku. - Było mi miło móc wystąpić w książce z okazji 30-lecia szkoły, która bardzo na mnie wpłynęła.

Wiktor Panaś, uczeń drugiej klasy nie ukrywa zaskoczenia, że mieszkańcy Krosna interesują się poezją. Jego teksty również znalazły się w zbiorku. - Moi rówieśnicy chętnie czytają moje utwory, komentują i dzielą się nimi. Mnóstwo osób, widząc, jak dobrze twórczość poetycka przyjmuje się w II LO, wyłoniły się z cienia wraz ze swoimi wierszami.

Wiktor Panaś

Liczby

Obliczyłem
Że nie mam liczb w portfelu
Szesnaście lat życia na karku
Za dwa lata osiemnaście
A dokładniej za pięćset dwadzieścia cztery dni
Czyli dwadzieścia zgonów
Dziesięć wierszy
I pięć prostytutek
Po pięć dych
To chyba kwadrat
Mam dwadzieścia procent
Szans na zdanie testu
Na czterdzieści procent
Jestem wart osiem złotych za godzinę
Albo za darmo
Gdy zeruję pół życia

Jedynie Ciebie kocham na sto procent
I więcej
Tydzień temu dzisiaj i jutro
Na zawsze
W idealnej proporcji
Jak okręgi o wspólnym sercu
Nie musiałem tego liczyć

- Kiedy pani Pernal zaproponowała mi, żeby w zbiorku znalazły się także moje utwory, poczułam radość, ale pojawiła się też nutka niedowierzania – wspomina Małgorzata Niemczyk, absolwentka II LO. - Gratuluję jej pomysłu na wydanie takiego tomiku i szczerze ją podziwiam, że po tylu latach pracy jako nauczyciel nadal ma w sobie zapał do zarażania innych swoją pasją.

 

Wydanie „Papieru, który oszalał” to w ostatnim czasie kolejne wydarzenie związane z II LO. Niecały rok temu przy szkole otwarto nowoczesną halę sportową, a we wrześniu minęło 30 lat od pierwszego licealnego dzwonka
damian krzanowski

Renata Pernal spodziewa się, że w murach szkoły będą pojawiać się kolejni młodzi twórcy. Czy w związku z tym w przyszłości wyda kolejny tomik? - Nieśmiało o tym marzę. Problemem, jak zwykle, są koszty takiego przedsięwzięcia. Na szczęście znalazłam sponsorów, którzy finansowo wsparli projekt.

Bernard Chrunik

Pod(s)tęp

będąc kurą
dobrze jest przebywać przy sowie
dumnie siedzącej na gałęzi drzewa – na tronie swojego nocnego królestwa
próbując ją naśladować siedząc na końcu spróchniałej sztachety
żaden z tego realny profit
(jedynie możliwość otrzymania ciosu łamiącego skrzydło)

przebywając przy sowie cicho i uważnie
nawet kura może nauczyć się odwracać głowę do tyłu
a pióra zawsze można wymienić

Pomysłodawczyni wydania tomiku cieszy się, że spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, znajomych autorów tekstów i tych, którzy czują się związani ze szkołą. Pierwszy nakład rozszedł się w błyskawicznym tempie, jednak planowany jest dodruk.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
kurnachata
08.02.2019 16:37

Niech piszą, może akurat kogoś te teksty zainteresują w dobie walki o miliony, waluty, pałace , mechaniczne powozy i nieskończenie wysokie statusy społeczne.

kurnachata
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)