Zbiórka pamiątek dotyczy wszelkich przedmiotów związanych z hutnictwem szkła. Mogą to być zarówno wyroby wykonane ze szkła - historyczne oraz współczesne szkła artystyczne, dekoracyjne oraz dekoracyjno-użytkowe, jak również archiwalia (fotografie, materiały wideo, kroniki) oraz narzędzia hutnicze. Akcja nie jest ograniczona terytorialnie do Krosna i regionu. Centrum chce gromadzić przedmioty pochodzące z różnych terenów i z różnych okresów, co pozwoli nie tylko na prezentację krośnieńskiej wytwórczości w szerszym kontekście, ale przede wszystkim zabezpieczy wyjątkowo kruche dziedzictwo przed zniszczeniem.
Tworzenie muzeów i ośrodków kultury przy udziale mieszkańców to nie nowość - podobne akcje zbiórki pamiątek miały już miejsce w Polsce i za granicą, zawsze kończyły się powodzeniem. - W przypadku podobnych do CDS instytucji po narzędzie to sięgano m.in. na weneckiej wyspie Murano czy w najsłynniejszych ośrodkach prezentujących temat szkła w Stanach Zjednoczonych - w Tacoma Museum of Glass oraz w Corning Museum of Glass. W Polsce podobne akcje zorganizowano w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz łódzkim Muzeum Fabryki - wylicza Dawid Iwaniec z Centrum Dziedzictwa Szkła.
Zbiórka nie będzie mieć charakteru jednorazowej akcji o ściśle określonych ramach czasowych, trwać będzie ciągle. Pamiątki można przynosić osobiście do siedziby CDS (Krosno, ul. Blich 1) lub wysyłać pocztą, pamiętając jednak o należytym zabezpieczeniu przesyłek, najlepiej oznaczeniu ich nalepką "Ostrożnie! Szkło!". Wszystkie osoby, które w ten właśnie sposób włączą się w akcję, będą mogły także liczyć na uhonorowanie poprzez publikację imienia i nazwiska w specjalnych katalogach rzeczy przekazanych Centrum.
CDS liczy na szklane pamiątki, ale nie tylko - jednym z zadań Centrum jest także ocalenie od zapomnienia niematerialnego dziedzictwa w postaci wspomnień związanych z hutnictwem szkła. - W ramach tworzonego archiwum historii mówionej nagrywane będą wspomnienia oraz wywiady z osobami, które zgłoszą się do Centrum. Najciekawsze wzbogacą ekspozycję, zaś pozostałe mają być sukcesywnie publikowane w formie elektronicznej lub książkowej - zdradza Dawid Iwaniec.
Zachętą do wzięcia udziału w akcji zbiórki pamiątek są nagrody oraz przywileje przewidziane dla jej uczestników. Jedną z nich jest 5-dniowa wycieczka dla 2 osób do Wiednia i Budapesztu ufundowana przez Polskie Biuro Podróży Krosno Sp. z o.o., które jest partnerem akcji. Otrzyma ją osoba, która do 25 maja 2012 r. przyniesie pamiątkę "z najciekawszą historią". Opowieść związana z danym przedmiotem powinna zostać krótko spisana (w formie elektronicznej lub papierowej), ewentualnie opowiedziana pracownikom Centrum. Pamiątka wraz z towarzyszącą jej historią zostanie zaprezentowana podczas uroczystości lokacji Krosna - Miasta Szkła, która odbędzie się 2 czerwca 2012 r.
Zbiórka szklanych pamiątek jest częścią ruszającej właśnie kampanii pt. Moje Miasto Szkła. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców miasta i regionu do aktywnego włączenia się w "budowę" Centrum, bowiem to - zdaniem przedstawicieli CDS-u - jest jednym z czynników sprzyjających powodzeniu tego przedsięwzięcia. - Z Centrum, czy bardziej z Miastem Szkła, jest jak z surowym diamentem. Aby osiągnął swoją pełną wartość należy go oszlifować. Naszym diamentem jest szkło - niemal 90-letnia tradycja jego produkcji oraz kilka pokoleń mieszkańców Krosna i regionu pracujących w tej branży - to nasze wspólne dziedzictwo i skarb, zatem nie wyobrażamy sobie jego szlifowania inaczej niż wspólnie - tłumaczy Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.