Oto nowe władze Krosna. Sylwetki radnych

Znamy już skład Rady Miasta na lata 2010-2014. Większość będzie mieć Klub Samorządowy, z którego wywodzi się prezydent Piotr Przytocki. Jego członkowie liczą na współpracę z Platformą Obywatelską, która uzyskała 4 mandaty. PiS ma 6 radnych. Zobacz zdjęcia.
Piotr Przytocki otrzymał jeden z kilku najlepszych wyników w Polsce wśród kandydatów na prezydenta - prawie 77% poparcie

Rada Miasta

Rada Miasta Krosna składa się z 21 radnych. Będzie podzielona na trzy kluby: Samorządne Krosno (11 mandatów - jeden mandat więcej niż w poprzedniej kadencji), Platforma Obywatelska (4 mandaty - jeden mandat więcej) oraz Prawo i Sprawiedliwość (6 mandatów - jeden mandat mniej). Zmieni się jej skład w porównaniu z ubiegłą kadencją. Choć nie zabraknie doświadczonych działaczy, w Radzie Miasta zasiądzie 7 zupełnie nowych "twarzy". Najmłodszym członkiem jest Arkadiusz Opoń z Platformy Obywatelskiej - ma 22 lata.

Klub Samorządowy

Bronisław Baran

58 lat, żonaty, ojciec trójki dzieci. Wieloletni dyrektor SP 14 w Krośnie, od listopada 2002 zastępca prezydenta Krosna. Głównie zajmuje się krośnieńską oświatą oraz tworzeniem warunków do rozwoju turystyki, rekreacji i sportu. Choć uzyskał mandat radnego, w Radzie Miasta nie zasiądzie, będzie kontynuował pracę na stanowisku zastępcy prezydenta. W jego miejsce wejdzie Piotr Grudysz.

Anna Bazan

Lat 62, emerytowany nauczyciel. Od roku 1986-2006 dyrektor ZSP Nr 2 w Krośnie, tzw. "Bursy". Od ponad 30 lat członek Zarządu Osiedla "Grota-Roweckiego", obecnie zastępca przewodniczącego Zarządu. Radna Miasta Krosna 2006-2010, członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki, Komisji Rodziny i Edukacji oraz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

Stanisław Czaja

Lat 57. Przewodniczący Zarządu Osiedla im. Stefana Grota Roweckiego w Krośnie, Radny Miasta Krosna w kadencji 2002 - 2006 i 2006 - 2010. Był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Krosna i Komisji Geodezyjnej Rady Miasta Krosna, a także przewodniczącym Komisji Mieszkaniowej przy prezydencie. Członek Akcji Katolickiej.

Anna Dubiel

Lat 60. Emerytowany pracownik ZSP Nr 4 "Naftówki". Radna minionych dwóch kadencji, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki. Przewodnicząca Zarządu Osiedla Ks. Markiewicza. Organizatorka Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znana z uczestnictwa w niemal każdym wydarzeniu kulturalnym i sportowym miasta.

Piotr Grudysz

Lat 34, żonaty, ma córeczkę. Studia na Wydziale Pedagogicznym na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie o specjalności rehabilitacja, podyplomowe studia menadżerskie na Uniwersytecie Rzeszowskim na Wydziale Prawa. Rehabilitant w sanatorium uzdrowiskowym w Iwoniczu Zdroju. Prowadzi rodzinną galerię fotografii. Uczestnik i laureat wielu plenerów, wystaw i konkursów fotografii, otrzymał m.in. Dyplom Ministra Kultury i Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego. W Radzie Miasta zasiądzie po raz pierwszy. Wejdzie w miejsce Bronisława Barana.

Tadeusz Alibożek

Lat 76, wdowiec. Długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Iwoniczu, Nr 8 i 14 w Krośnie. Prezydent Miasta Krosna w latach 1978-1981. Były przewodniczący Rady Dzielnicy Zawodzie. Radny Miasta Krosna ostatnich trzech kadencji, piastując funkcje przewodniczącego Komisji Rodziny i Edukacji. Działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Marcin Niepokój

Lat 31, żona, dwie córki. Wykształcenie wyższe - Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstw oraz Zarządzanie i Marketing. Radny Dzielnicy Zawodzie od 2003 roku. Zastępca przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Zawodzie od 2007 roku. Członek Zarządu Krośnieńskiego Stowarzyszenia Siatkówki Karpaty Krosno. Skarbnik Rady Rodziców w Miejskim Zespole Szkół nr 8 w latach 2008-2010. W Radzie Miasta zasiądzie po raz pierwszy.

Robert Hanusek

Lat 39, żonaty, wykształcenie wyższe techniczne. W latach 2002 - 2006 był zastępcą prezydenta Krosna odpowiedzialnym za krośnieńskie inwestycje, gospodarkę komunalną, drogi, transport i ochronę środowiska. Obecnie prowadzi firmę zajmującą się głównie obsługą inwestycji budowlanych: przygotowaniem dokumentacji projektowej oraz nadzorem nad późniejszą realizacją inwestycji budowlanych. W Radzie Miasta po raz pierwszy.

Zdzisław Dudycz

Lat 56 , hutnik, rencista. Przewodniczący Rady Dzielnicy Polanka, prezes Kółka Rolniczego w Polance, wiceprezes Zarządu OSP Polanka. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna poprzedniej kadencji.

Stanisław Słyś

Lat 55, wykształcenie wyższe, mgr inż. konstruktor lotniczy, absolwent Politechniki Warszawskiej. Radny Rady Miasta Krosna w kadencjach III, IV i V- tej, w kadencjach IV i V przewodniczący Rady Miasta Krosna, przewodniczący Rady Dzielnicy Suchodół w kadencjach III, IV i V - tej. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lotniska w Krośnie i Stowarzyszenia Rozwoju Krośnieńskiego Sportu, przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji "Otwartych Serc" im. Bogusławy Nikiel-Ostrowskiej, członek Rady Parafialnej przy parafii pw. św. Piotra i Jana z Dukli. Prowadzi własną działalność gospodarczą.

Zbigniew Kubit

Lat 60, wdowiec. Długoletni pracownik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Od czterech kadencji pełniący funkcję wiceprezesa i prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchodole. Długoletni działacz Rady Dzielnicy w Suchodole. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna w kadencji 2006-2010. W poprzedniej kadencji radny Platformy Obywatelskiej.

Ryszard Lenart

Lat 51, żonaty, 3 synów. Technik medyczny. Doświadczony pracownik służby zdrowia z 30 letnim stażem pracy. Aktualnie prowadzi własną firmę w branży ochrony zdrowia oraz w zakresie ubezpieczeń. W latach 2002-2006 i 2006-2010 radny Rady Miasta Krosna. W poprzedniej kadencji przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej.

Klub Prawa i Sprawiedliwości

Kazimierz Mazur

53 lata, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, emerytowany nauczyciel fizyki, wieloletni wicedyrektor i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, były wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, radny Rady Miasta Krosna (kadencja 1998-2002), członek NSZZ "Solidarność". Żonaty, troje dzieci, bezpartyjny.

Bogumiła Romanowska

52 lata, mężatka, trójka dorosłych dzieci. Prowadziła działalność gospodarczą, obecnie pracuje w NZOZ "Koladent". Skarbnik Zarządu Koła PiS w Krośnie. Delegat na Krajowy Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Działa w ruchach katolickich. Od 2002 roku przez dwie kolejne kadencje radna Rady Miasta Krosna. W ostatniej kadencji pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Inwentaryzacyjnej oraz była zastępcą przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Członek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Paweł Krzanowski

Ma 39 lat. Żonaty, ma dwie córki. Absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, pracuje w rodzinnej firmie - biurze projektowym. Współwłaściciel Galerii Zawodzie, gdzie prowadzi restaurację. W Radzie Miasta zasiądzie po raz pierwszy. Był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krosna.

Wojciech Kolanko

Lat 61, lekarz stomatolog, żonaty, trójka dzieci. W latach 1990-1993 Lekarz Wojewódzki w Urzędzie Wojewódzkim w Krośnie. Obecnie prowadzi własny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Koladent". Od 1998 r. przez kolejne kadencje Radny Rady Miasta. W latach 1998-2002 przewodniczył Komisji Zdrowia i Sportu, w ostatniej kadencji przez 2 lata pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Bogdan Józefowicz

Lat 34. Żona, troje dzieci. Były nauczyciel, katecheta w Gimnazjum nr 4 i Szkole Podstawowej nr 15. Prywatny przedsiębiorca. Radny Miasta Krosna dwóch kadencji. Członek Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Prezes Osiedlowego Zespołu Sportowego "Guzikówka" Krosno. Członek miejskiej Rady Pożytku Publicznego.

Janusz Hejnar

35 lat. Przedsiębiorca, krośnianin. W Radzie Miasta po raz pierwszy. Nie należy do partii politycznej. W ciągu ostatnich miesięcy był w sporze z Urzędem Miasta. Sprawa dotyczyła działki w pobliżu planowanej południowo-wschodniej obwodnicy Krosna. Urzędnicy twierdzili, że by uzyskać wyższe odszkodowanie, prowadzi na niej budowę niezgodnie z prawem. Sąd pierwszej instancji uwolnił przedsiębiorcę od zarzutów. Wyrok jest nieprawomocny. Podczas kampanii wyborczej podkreślał, że chce walczyć z niekompetencją urzędników.

Klub Platformy Obywatelskiej

Piotr Lenik

36 lat, żonaty. Dr nauk ekonomicznych, pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Radny poprzedniej kadencji.

Daria Balon

29 lat, zamężna, ma syna. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Radna poprzedniej kadencji. Od 6 lat jest pracownikiem Towarzystwa Budownictwa Społecznego - Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego Sp. o.o. w Krośnie.

Arkadiusz Opoń

22 lata. Kończy studia na Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie na kierunku Stosunki Międzynarodowe. Pełni funkcję asystenta posła do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Łukacijewskiej. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Krośnie, wiceprzewodniczący Regionu Podkarpackiego Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci", a także przewodniczący struktur krośnieńskich. W Radzie Miasta po raz pierwszy. Jest najmłodszym radnym.

Ireneusz Kwieciński

36 lat, żonaty, ma dwóch synów. Trener w klubie żużlowym KSM Krosno. W przeszłości był czynnym zawodnikiem, swoją karierę zaczął w Krośnieńskim Klubie Żużlowym. Na co dzień agent ubezpieczeniowy. W Radzie Miasta po raz pierwszy.


Prezydent Miasta

W wyborach na prezydenta wygrał Piotr Przytocki, który sprawował tę funkcję przez dwie kadencje. Osiągnął jeden z lepszych wyników w kraju - ok. 77 procent - to rezultat jeszcze lepszy niż 4 lata temu. Zapowiada kontynuację prac nad modernizacją lotniska w Krośnie oraz przebudowę ciągów komunikacyjnych.

- Wyborcy docenili moją pracę, bardzo dziękuję za zaufanie - mówił podczas porannej audycji w Polskim Radiu Rzeszów. - Podczas kampanii wyborczej w czasie przyszłym mówiono o drogach obwodowych. My to mamy już nakreślone. Przez ostatnie 4 lata bardzo intensywnie to przygotowywaliśmy. Kwestią podstawową jest zdobycie pieniędzy i mam ogromne przekonanie, że ten wynik, to poparcie przełoży się na sprawy związane z lobbowaniem na rzecz naszych projektów.

Przypomniał, że rozstrzygnięty jest już przetarg na przebudowę ulic Niepodległości i Korczyńskiej, w tym mostu oraz kilku skrzyżowań. Według zapewnień prezydenta, w tym tygodniu podpisana ma zostać umowa o dofinansowanie projektu budowy Centrum Dziedzictwa Szkła pomiędzy miastem a Polską Organizacją Turystyczną.

Na stanowisku zastępcy prezydenta pozostaje Bronisław Baran, ale Piotr Przytocki nie wyklucza innych zmian. - Jest jeszcze za wcześnie. Prezydent-elekt nie chce też jeszcze zdradzać, jakie przedsięwzięcie będzie realizowane w Krośnie we współpracy z Amerykanami. Mówi tylko: - Dostałem gratulacje ze Stanów Zjednoczonych od naszych potencjalnych inwestorów. Oni czekali na wyniki wyborów. Jestem przekonany, że to będzie wspaniałe przedsięwzięcie.

Piotr Przytocki uzyskał też świetny wynik w wyborach do Sejmiku Województwa - zagłosowało na niego 12732 mieszkańców. Zostaje jednak na stanowisku prezydenta Krosna, ale dzięki temu mamy we władzach wojewódzkich przedstawiciela Krosna - w miejsce Przytockiego wejdzie następny z listy Platformy Obywatelskiej - Jerzy Borcz.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)