Oto 12 symboli Krosna

Szklane wyroby oraz ręcznie formujący je hutnicy stoją na czele listy symboli związanych z Krosnem. Na takie skojarzenia wskazali mieszkańcy oraz krośnieńskie środowisko opiniotwórcze. Dwanaście wybranych symboli miasta posłuży do jego promocji.
12 obrazków nawiązujących do wybranych symboli Krosna

Już wiadomo z czym najczęściej kojarzone jest Krosno. Od 6-20 lipca na stronie internetowej Krosno.pl publikowana była sonda pod nazwą "Wskaż symbol Krosna". Każdy z uczestników wypełniał elektroniczny formularz, w którym należało podać dowolną ilość własnych przykładów symboli, znaków kojarzących się z Krosnem.

- Celem całego przedsięwzięcia było opracowanie listy najważniejszych historycznych i współczesnych symboli Krosna, mających kluczowe znaczenie dla określenia tożsamości i wizerunku miasta - mówi Joanna Niepokój z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.

Poprzez oficjalną stronę miasta, o wsparcie poproszono mieszkańców miasta. Zwrócono się również do krośnieńskiego środowiska opiniotwórczego, składającego się z artystów, znawców tematyki tożsamości Krosna i regionu, miłośników sztuki, dyrektorów instytucji kultury, środowiska akademickiego oraz dziennikarzy.

Uzyskano ponad 70 odpowiedzi. Na podstawie ich analizy wyłoniono 12 najliczniej powtarzających się sugestii. Oto one:
1. szkło krośnieńskie - huty szkła,
2. postać hutnika ręcznie formującego kęs szkła,
3. historia miasta Parva Cracovia symbolizowana ryciną z dzieła Brauna i Hoghenberga Civitates orbis terrarum,
4. wieża fary krośnieńskiej z dzwonem Urbanem wewnątrz,
5. tradycje tkackie lnu symbolizowane krosnem tkackim,
6. tradycje wydobycia ropy naftowej symbolizowane postacią I. Łukasiewicza oraz jego lampy naftowe,
7. historia handlu winem węgierskim i postać Wojciecha Portiusa,
8. zawody balonowe, symbol balonu oraz akcent krośnieńskiego lotniska,
9. postać Aleksandra Fredry, kultowa "Zemsta" i związane z nią atrybuty,
10. rodzeństwo Anny i Stanisława Oświęcimów,
11. Prządki (podręcznikowe skojarzenie z Krosnem),
12. Michał Mięsowicz i jego unikalna fabryka wieżowych zegarów.

- Większość pokrywa się z naszymi propozycjami - ocenia wynik sondy Joanna Niepokój. - Zaskoczyło nas bardziej to, że na tej liście zabrakło np. postaci św. Wojciecha.

Wyłonione symbole posłużą do promocji miasta. Być może pojawią się także w zmodernizowanych tzw. piwnicach przedprożnych, które znajdują się po zachodniej stronie krośnieńskiego Rynku, obecnie pod chodnikiem. Tam planowane jest wydzielenie sali symboli miasta. Całe przedsięwzięcie zawarte jest w projekcie Centrum Dziedzictwa Szkła, zakładającym powstanie unikatowych atrakcji turystycznych opartych na krośnieńskich tradycjach szklarskich.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)