Uważamy, że modernizacja płyty krośnieńskiego rynku jest niezbędna. Krosno od wieków słynęło i było dumne z pięknego rynku - nie bez kozery mówiono o Krośnie "Mały Kraków". Warto byłoby do tej tradycji powrócić.
Badania archeologiczne są - naszym zdaniem - również niezbędne. Do przeprowadzenia prac obligują nie tylko przepisy, ale także konieczność poznania przeszłości Krosna. Trzeba sobie uświadomić, że badania takie mogą być przeprowadzone niezwykle rzadko - mowa o przestrzeni co najmniej kilkuset lat. Wyniki badań mogą być więc cennym wkładem w poznanie historii naszego miasta. Dzieje się to w niezwykle charakterystycznym momencie - na przełomie wieków.
Podzielamy jednakże zdanie mieszkańców i kupców krośnieńskiej Starówki, że prace wykonywane są nieudolnie, w sposób nieprofesjonalny, niezorganizowany, a przede wszystkim nieprzemyślany. Rynek czyli centrum to najważniejsza część dla mieszkańców każdego miasta. Rynek spełnia szereg funkcji - integruje mieszkańców, pełni rolę miejsca reprezentacyjnego, to centrum handlowe. Co nie mniej ważne, dla mieszkańców rynek jest miejscem spacerów, spotkań i wypoczynku. Zrozumiałe jest więc, że wyłączenie centrum z życia miasta i jego mieszkańców powoduje niezadowolenie i protesty.
Wszystkim nam - mieszkańcom Krosna - zależy na tym, aby prace archeologiczne i modernizacyjne zostały przeprowadzone sprawnie i jak najszybciej się zakończyły. Nie może jednak być takiej sytuacji, w której osoby prowadzące działalność gospodarczą w centrum miasta ponoszą z tego powodu ogromne koszty, mieszkańcy całego miasta są niezadowoleni, a władze ignorują te opinie.
Dlatego też Unia Wolności wzywa władze Krosna - Zarząd na czele z panem prezydentem Romanem Zimką - do podjęcia dialogu z kupcami krośnieńskimi oraz innymi środowiskami społecznymi. Chodzi o podjęcie współpracy, by koszty społeczne i ekonomiczne spowodowane pracami na krośnieńskiej Starówce zredukować do minimum. Uważamy, że sytuacja w Krośnie wymaga dialogu pomiędzy władzami miasta - które chcą uchodzić w oczach mieszkańców za mające monopol na rację - oraz innymi środowiskami. Chodzi o wypracowanie wspólnego stanowiska, planu działania, programu w sprawie krośnieńskiego rynku.
Proponujemy, by zarząd miasta zwołał spotkanie z udziałem różnych środowisk, którym zależy na tym, aby problem ten rozwiązać. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Krosna i to daje nam prawo do wygłaszania swoich opinii w kwestiach ważnych dla miasta.
Krosno, 28 marca 2000 r.