Odkryto mur obronny, którego miało nie być

Budowa kanalizacji na staromiejskiej skarpie to okazja do przeprowadzenia badań archeologicznych. Badacze wykorzystują te prace, by sprawdzić czy istniała tam dodatkowa zabudowa klasztorna zakonu franciszkanów. W tej sprawie na razie fiasko, ale znaleziono fragmenty murów obronnych.
Łukasz Stachurski z Muzeum Rzemiosła bada już trzeci wykop. Szuka dawnej zabudowy

Archeolodzy, depczący po piętach ekipie wykonującej prace przy kanalizacji, badają już trzeci wykop. To badania ratownicze, które należy wykonać przed budową sieci. Obecnie analizowane są wykopaliska znajdujące się na skarpie, na terenie klasztoru Franciszkanów.

- Z punktu widzenia historii miasta jest to jedno z ważniejszych, ciekawszych, ale jednocześnie najmniej rozpoznanych miejsc w naszym mieście - mówi Łukasz Stachurski, archeolog z Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Historia klasztoru i kościoła Franciszkanów sięga czasów sprzed lokacji miasta, nadania praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego. Franciszkanie, niewielka grupa misjonarzy, przybyła tu w połowie XIII wieku. Założyli niewielki kościół misyjny.

Skarpa i tereny, na których stoi klasztor Franciszkanów, to ciągle wyzwanie dla badaczy dziejów miasta

W trakcie badań archeologicznych udało się już odkryć relikty pierwszego muru obronnego Krosna. - Pewnie nie jest to mur z czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego, ale króla Władysława Jagiełły. W 1397 roku, kiedy franciszkanie zakupili ten teren dzięki przychylności finansowej królowej Jadwigi, to wówczas w dokumentach jest informacja, że klasztor był jeszcze "extra muros", czyli poza murami. Domyślamy się więc, że jeszcze wówczas mur tędy nie biegł. Śmierć Kazimierza Wielkiego w 1370 roku spowodowała zastój w budowie fortyfikacji Krosna. Prace te rozpoczęto dopiero znów za panowania Władysława Jagiełły. Prawdopodobnie odcinek, który mamy tu, przy klasztorze, pochodzi z czasów panowania właśnie tego władcy - wyjaśnia Łukasz Stachurski.

Mur w tej części skarpy to ciekawostka, bo przez wiele lat badacze dziejów miasta uważali, że na skarpie od strony wschodniej w ogóle nie było muru obronnego. Twierdzili, że ponieważ jest tu wysoka skarpa, a zaraz pod nią płynęła rzeka, nie było potrzeby budowania murów miejskich. Wystarczyć miał tylko wał ziemny bądź drewniana palisada. - Nasze badania potwierdzają w 100 procentach, że mur miejski otaczał Krosno również w tym miejscu - podkreśla archeolog.

Odkryty przez archeologów mur datuje się na czasy panowania króla Władysława Jagiełły

Wykopy natrafiły akurat na fragmenty muru wraz z dwiema odeskowanymi przyporami, czyli wzmocnieniami od strony miasta.

Nie mur jednak był prawdziwym celem wykopalisk. Z dokumentów żołnierzy austriackich z drugiej połowy XVIII wieku wynikało, że w części klasztoru Franciszkanów nad skarpą istniała jeszcze dodatkowa, najprawdopodobniej drewniana zabudowa klasztorna. - Ona niestety nie zachowała się, a nasze badania miały na celu potwierdzenie istnienia właśnie tej zabudowy. Na razie metodami archeologicznymi nie udało nam się tego potwierdzić - przyznaje Łukasz Stachurski.

W wykopaliskach najwięcej znaleziono szczątków naczyń

Udało się odkryć zaledwie kilka warstw spalenizny pożarowej, która być może była związana ze zniszczeniem poszukiwanej zabudowy. Głównie pozyskano jednak ceramikę, resztki naczyń, począwszy od tych najmłodszych z XX wieku, ale też pozostałości naczyń XIV-wiecznych. Znaleziono również renesansowe kafle piecowe z motywami rozetowymi, które także świadczą o istnieniu w tym miejscu zabudowy klasztornej.

Wykopy, a w ślad za nimi wykopaliska, przesuną się jeszcze na skarpę "franciszkańską" od strony ulicy Fortecznej. Tam archeologowie będą także szukać nieistniejącej już zabudowy. Łukasz Stachurski twierdzi, że według dokumentów historycznych z XIV wieku, zlokalizowane tam były "muros anticus", mury bliżej nieokreślonej zabudowy, być może obiekty sakralne. - Najbardziej zależy nam na odkryciu zabudowy z początków pobytu franciszkanów, ale na razie zostaje to w kwestii marzeń archeologicznych - dodaje.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)