"Na Pograniczu, niczym w tyglu, mieszają się kultury, style, narodowości i charaktery. U schyłku lata Krosno na trzy dni staje się stolicą regionu. Swój folklor, muzykę, rękodzieło artystyczne i smakowitości prezentują nasi przyjaciele ze Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Rumunii. Nie zabraknie oczywiście klimatów południowej Polski - naszych zespołów, twórców i ich dzieł" – zachęca do udziału w Karpackich Klimatach magistrat.
Flagowa krośnieńska impreza rozpoczyna się w piątek (19.08) i potrwa trzy dni. W jej programie tradycyjnie znalazły się prezentacje sztuki i tradycji kulinarnych, wystawy i kiermasz szkła, koncerty i Święto Chleba połączone z wyborem ulubionego chleba krośnian. Karpackim Klimatom towarzyszyć będą także zmagania sportowe - Bieg o Skarb Portiusa, jak również "twórcze i naukowe" wydarzenia przygotowane przez krośnieńską PWSZ. Do zwiedzania ekspozycji turystów i mieszkańców zapraszają muzea i galerie. Specjalny blok atrakcji przygotowano także dla dzieci.
• Uroczysta kolacja komentowana
Niezwykle oczekiwanym wydarzeniem jest odbywający się już po raz 14. Festiwal Win Węgierskich, którego nieodłącznymi elementami są prezentacje trunków na rynku oraz specjalne, komentowane degustacje. Dwie z nich, zaplanowane na niedzielę (21.08) na godz. 16.00 i 20.00, po raz pierwszy połączone zostaną z możliwością skosztowania wykwintnej kuchni. Będą bowiem miały formę kolacji, która odbędzie się w Restauracji Naftaya. Szefowie kuchni skomponowali z tej okazji specjalne, siedmiodaniowe menu, w którym znalazło się m.in. foie gras (kacza wątróbka), przegrzebki, filet z jesiotra czy udziec z sarny.
- Takie wydarzenia przyjęły się w najlepszych polskich restauracjach. My także zorganizowaliśmy już jedną degustacyjną kolację, która świetnie się sprawdziła. Dania, które zaserwujemy, oparte będą na naszej nowej karcie. O każdym z nich będziemy opowiadać, zdradzając jego tajemnice – zachęca Janusz Mikosz, manager Restauracji Naftaya.
Do każdej z potraw wina dobiorą Richard Hörcsik i Tibor Gál. - Obydwaj należą do ścisłej czołówki winiarzy na Węgrzech, a ich wina znajdują uznanie na całym świecie. Pierwszy pochodzi z Tokaju, zaś drugi reprezentuje region Egeru. Goście kolacji usłyszą opowieść o każdym z dobranych do danej potrawy winie. W połączeniu z kuchnią te degustacje będą stanowiły bardzo wyszukaną atrakcję, zwłaszcza że na każdej z kolacji jest tylko 17 miejsc, a więc odbędą się one w kameralnym gronie, przy akompaniamencie zespołu cygańskiego z Budapesztu – zapowiada Paweł Ungeheuer z organizującego Festiwal Win Węgierskich Stowarzyszenia Portius.
Bilety (w cenie 249 zł/os.) na te, jak i pozostałe degustacje dostępne są w internetowej sprzedaży. Można je także kupić w Klubokawiarni Ferment (ul. Portiusa 4) i Restauracji Naftaya (Hotel Nafta Krosno, ul. Lwowska 21 – wyłącznie bilety na kolacje).
• Tydzień węgierski w Antykwariacie i księgarni Zbigniewa Oprządka
Wystawa starych pocztówek węgierskich oraz kiermasz książek węgierskich lub o tematyce węgierskiej, a także węgierskich płyt winylowych to z kolei trzon Tygodnia Węgierskiego (19-27.08) w Antykwariacie i księgarni Zbigniewa Oprządka (ul. Portiusa 4). W związku z Karpackimi Klimatami w piątek i sobotę księgarnia będzie otwarta dłużej niż zwykle. Wyjątkowo klienci mogą ją także odwiedzić w niedzielę.
• Biojarmark
Na Biojarmarku prezentowana będzie żywność ekologiczna. W ramach promocji podkarpackiej wołowiny w sobotę o 13.00 rozpocznie się wielkie pieczenie byka, zakończone degustacją w niedzielne popołudnie. Oprócz zakupów, będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, poznać tajniki lepienia pierogów, pieczenia chleba i tłoczenia soków.
• Karpacki Wyszynk nad Wisłokiem
Do skosztowania specjałów Pogranicza przygotowanych na kuchni polowej przez cały weekend zaprasza restauracja Wyszynk (ul. Okrzei 1). Wśród serwowanych potraw znajdą się m.in. gulasz węgierski, polska grochówka, barszcz ukraiński czy rumuńska ciorba, a także kurczak z rożna i prażony ser. Kuchnia otwarta będzie do godz. 2 w nocy. Do posiłków sączyć się będzie muzyka popowych, rockowych i dancowych zespołów z Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Ukrainy, zaś w piątek i sobotę od 22.00 do 3.00 będzie można potańczyć na imprezie w karpackim klimacie.
• Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej
Choć wydarzenie nie jest nowością na Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" warto zwrócić uwagę choćby dlatego, że na tegoroczną, 9. edycję konkursu swoje prace zgłosiło ponad stu artystów z całego świata. Pokonkursowa wystawa otworzy Karpackie Klimaty (piątek, godz. 17.30, BWA, ul. Kolejowa 1).
• Koncert OSP Bronx
Zespół OSP Bronx (Ochotnicza Sekcja Paramuzyczna Bronx) tworzą krośnianie Andrzej Boczar i Paweł Ungeheuer. Formacja wydała właśnie płytę zatytułowaną "Krosno", na którą trafiły autorskie kompozycje o nostalgicznym klimacie, podkreślonym przez dźwięki akustycznej gitary. OSP Bronx wystąpi na żywo na krośnieńskim rynku w sobotę o godz. 21.30.
W związku z Karpackimi Klimatami od czwartkowego wieczoru (18.08) do niedzieli (21.08) do godz. 24.00, w obrębie starówki obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu. Magistrat apeluje, aby na czas imprezy pozostawić samochody na parkingach poza obszarem starego miasta, zaś kierowców prosi o ostrożność i zwracanie uwagi na ustawione znaki i zapory drogowe.