Oby z krwią kojarzyło się tylko z nazwy

Rondo u zbiegu ul. Niepodległości i ul. Wojska Polskiego też ma już swoją nazwę. Jest to "Rondo Honorowych Dawców Krwi". O nadanie takiej nazwy wnioskował do władz miasta Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie. Radni zgodzili się (24.02) na to bez dwóch zdań.
Rondo Honorowych Dawców Krwi. Widok w stronę ul. Wojska Polskiego, w kierunku centrum miasta

Rondo na skrzyżowaniu ul. Niepodległości i ul. Wojska Polskiego było do tej pory ostatnim rondem bez nazwy. Radni przegłosowali wniosek Zarządu Rejonowego PCK w Krośnie jednogłośnie - 19 głosów "za" (taka sytuacja zdarza się w Radzie Miasta bardzo rzadko).

- Przyjęta dziś uchwała świadczy o tym, że władze miasta cenią anonimowych, cichych a jakże wspaniałych ludzi, którzy darują bezpłatnie, honorowo część swojego ciała - swoją krew. Ci ludzie ratowali, ratują i będą ratować nadal zdrowie, a jakże często życie chorych, dla których jedynym lekiem jest przetoczona im krew - mówił na sesji Rady Miasta lekarz Władysław Tlałka, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Krośnie.

- Szkoda, że rondo nie jest w kształcie kropli krwi - żartował Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta.

- Jest to forma wyróżnienia honorowych dawców krwi. Dawcy nie czerpią profitów z powodu oddawania krwi. Uhonorowanie nazwą ronda to największe wyróżnienie dla tych osób - mówi Stanisław Ryszko, prezes największego krośnieńskiego klubu honorowych dawców krwi, który działa przy Krośnieńskich Hutach Szkła.

W Krośnie jest ponad 2 tysiące honorowych dawców krwi zrzeszonych w 22 klubach, które działają przy zakładach pracy i szkołach.

Honorowym dawcą krwi może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, ale nie przekroczyła 60. roku życia. Osoba taka musi być zdrowa, nie może być nosicielem choroby zakaźnej. O tym, czy dana osoba może oddawać krew decyduje lekarz. Kluby honorowych dawców krwi zalecają swoim członkom oddanie krwi co najmniej 2 razy w roku.

Osoby, które chcą oddawać krew mogą też zgłosić się do Zarządu Rejonowego PCK w Krośnie - Rynek 2, tel. 0-13 432 41 97.

Przypomnijmy. Rondo przy poczcie, u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Okrzei, Legionów i Podwale to "Rondo Solidarności". Rondo w pobliżu hali sportowo-widowiskowej (skrzyżowanie ulic: Niepodległości i Bursaki) to "Rondo Niezapominajki". Skrzyżowanie ulic: Lwowskiej, Staszica, Powstańców Warszawskich i Wojska Polskiego, chociaż potocznie nazywane jest rondem, to jednak w znaczeniu przepisów ruchu drogowego nim nie jest. To skrzyżowanie nosi mało znaną nazwę Plac Monte Cassino.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)