Obcojęzyczne kolędowanie

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie odbył się (20.12) IX Festiwal Kolęd Obcojęzycznych. Kolędy i piosenki świąteczne młodzież śpiewała nawet po łacinie i rusku. Festiwal wpisał się już na stałe w kalendarz świątecznych imprez w Krośnie.
Festiwal Kolęd Obcojęzycznych cieszy się wśród młodzieży ogromną popularnością
Adrian Krzanowski

Na czym polega Festiwal? Młodzież śpiewa kolędy i piosenki świąteczne w obcych językach. Zespoły i wykonawcy indywidualni walczą o nagrody, które przyznaje jury. W zabawie uczestniczy licznie zgromadzona publiczność.

Głównym pomysłodawcą Festiwalu jest Małgorzata Piądłowska, nauczycielka języka niemieckiego w "Elektryku". Ona również wymyśliła wiosenny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Obie imprezy organizowane są od 1996 r.

Występ duetu z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie

W tym roku w Festiwalu wzięła udział rekordowa liczba uczestników, bo ok. 120 osób. Na scenie sali marmurowej basenu w Turaszówce wystąpili, oprócz gospodarzy - uczniów "Elektryka", uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 ("Szczepanik"), II Liceum Ogólnokształcącego oraz Obchodnej Akademii w Bardejovie, z którą "Elektryk" obecnie współpracuje. Ponieważ impreza jest sztandarowym wydarzeniem Turaszówki, wystąpiły na niej także dzieci i młodzież z tamtejszych placówek: przedszkola, gimnazjum i szkoły podstawowej.

Piosenki świąteczne wykonuje zespół dziewczęcy z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie

Piosenki świąteczne i kolędy wykonywano w rożny sposób - stosowano zarówno bardzo spokojne, jak i ostre, rockowe aranżacje. Angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, ukraiński, rosyjski, słowacki, łaciński i ruski - to języki, którymi posługiwali się wykonawcy.

Jakimi kryteriami kierowało się jury przy ocenie poszczególnych występów? - Najważniejsze elementy to: muzykalność, dobór repertuaru, znajomość języka obcego - mówi Agnieszka Moskal z jury, nauczycielka języka niemieckiego.

Zespół Matrioszki z "Elektryka"

Na Festiwalu wystąpił m.in. zespół Matrioszki założony przez kilku uczniów "Elektryka" na wakacjach br. Był to ich pierwszy występ publiczny. - Piosenka, którą śpiewaliśmy to "Witaj Isuse", co znaczy "Witaj Jezu" w języku ruskim. Właściwie jest to mieszanka starego rosyjskiego i ukraińskiego. Wykonaliśmy ją w aranżacji piosenki "Sweet dreams" Marilyna Mansona - mówi Konrad Szpiłyk, lider grupy, uczeń klasy III FL w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5. - Chcąc nie chcąc, trzeba się nauczyć tekstu na pamięć i próbować go zrozumieć. Jest to więc doskonała nauka języka obcego - dodaje.

Jury postanowiło przyznać dwa równorzędne pierwsze miejsca dla grupy uczniów z Obchodnej Akademii z Bardejova na Słowacji oraz Marceliny Zajdel z ZSP 5. Drugie miejsce zdobyła Agata Baran z Gimnazjum nr 5, a trzecie - zespół "Red Light" z ZSP 5. Jury postanowiło przyznać także wyróżnienia dla: Aleksandry Załęskiej z ZSP 5, grupy uczniów klasy I "H" z tej samej szkoły oraz Darii Śnieżek z Gimnazjum nr 5.

Sponsorami Festiwalu byli: Opel, Venta, Nowy Styl, piekarnia Józefa Guzika oraz Rada Rodziców przy ZSP 5.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)