O chemicznych dodatkach i genetycznych modyfikacjach

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 ("Elektryk") trwa realizacja polsko-słowackiego projektu "W Beskidach żyjemy zdrowo". Właśnie odbył się (17.03) jego kolejny etap - forum ekologiczne "Zdrowa żywność". Uczestnicy forum zastanawiali się, jak zdrowo odżywiać się na co dzień.
Podczas forum ekologicznego prezentowano m.in. naturalne miody pszczele. Tak się spodobały uczniom, że wkrótce... zniknęły

Szkolne kanapki i drożdżówki wielu uczniów "Elektryka" zastąpiło w tym dniu produktami z gospodarstwa ekologicznego - warzywami, owocami, żurkiem na bazie serwatki, produktami mięsnymi bez dodatków chemicznych, naturalnymi miodami itp.

Wszystkie te naturalne produkty można było znaleźć na stołach w sali marmurowej przy basenie "Elektryka" z okazji forum ekologicznego. Częstowali się nimi także uczniowie Obchodnej Akademii w Bardejowie (Słowacja), którzy przybyli do ZSP 5. Obie szkoły realizują wspólny projekt "W Beskidach żyjemy zdrowo".

Forum cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów "Elektryka" i słowackiej Obchodnej Akademii

- Mówiliśmy przede wszystkim o gospodarstwach ekologicznych i ich zaletach oraz o żywności modyfikowanej genetycznie - opowiada Michał Jarzyna, uczeń ZSP 5. - Polsko-słowackie forum ekologiczne miało głównie na celu propagowanie zdrowej żywności - dodaje Dorota Mróz, nauczyciel geografii, jedna z realizatorek projektu.

Jak w takim razie zdrowo się odżywiać? - Najlepiej, jeśli będziemy spożywać produkty z gospodarstw ekologicznych, których jest jeszcze ciągle zbyt mało w Polsce, choć w województwie podkarpackim jest ich najwięcej. Chcemy propagować tego typu gospodarstwa - mówi Michał Jarzyna, uczestnik forum.

- Moim zdaniem, zdrowe odżywianie polega na jedzeniu głównie naturalnych i ekologicznych produktów. Należy unikać dodatków chemicznych, które zawarte są np. w gumach do życia, żelkach i innych słodyczach - twierdzi Dorota Kłopot, uczennica "Elektryka".

Dorota Kłopot prezentuje własnego autorstwa tablicę o zdrowym odżywianiu się

- Przede wszystkim powinniśmy jeść odpowiednią ilość produktów o odpowiedniej jakości. Na Podkarpaciu mamy dostęp do produktów ekologicznych, powinniśmy je kupować i z nich przygotowywać potrawy, wzorując się na kuchni staropolskiej. Zaleca się mniejsze spożywanie produktów przetwarzanych - mówi Ewa Skwara, nauczyciel przedsiębiorczości.

Celem projektu "W Beskidach żyjemy zdrowo", w ramach którego odbyło się forum ekologiczne, jest przybliżenie młodzieży polskiej i słowackiej wiedzy o Beskidach i Euroregionie Karpackim. Projekt jest współfinansowany przez program PHARE.

W ramach projektu młodzież miała już okazję m.in. poznać uzdrowiska w strefie przygranicznej i uczestniczyć w polsko-słowackich zawodach narciarskich w Niżnej Polance koło Bardejowa.

- Wszystko to daje możliwość bliższego poznania się. Szczególnie chodzi nam o to, aby pokazać, że nasze tereny są atrakcyjne: do życia, do pracy, do rekreacji - mówi Dorota Mróz, nauczyciel ZSP 5.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)