Szkolne kanapki i drożdżówki wielu uczniów "Elektryka" zastąpiło w tym dniu produktami z gospodarstwa ekologicznego - warzywami, owocami, żurkiem na bazie serwatki, produktami mięsnymi bez dodatków chemicznych, naturalnymi miodami itp.
Wszystkie te naturalne produkty można było znaleźć na stołach w sali marmurowej przy basenie "Elektryka" z okazji forum ekologicznego. Częstowali się nimi także uczniowie Obchodnej Akademii w Bardejowie (Słowacja), którzy przybyli do ZSP 5. Obie szkoły realizują wspólny projekt "W Beskidach żyjemy zdrowo".
- Mówiliśmy przede wszystkim o gospodarstwach ekologicznych i ich zaletach oraz o żywności modyfikowanej genetycznie - opowiada Michał Jarzyna, uczeń ZSP 5. - Polsko-słowackie forum ekologiczne miało głównie na celu propagowanie zdrowej żywności - dodaje Dorota Mróz, nauczyciel geografii, jedna z realizatorek projektu.
Jak w takim razie zdrowo się odżywiać? - Najlepiej, jeśli będziemy spożywać produkty z gospodarstw ekologicznych, których jest jeszcze ciągle zbyt mało w Polsce, choć w województwie podkarpackim jest ich najwięcej. Chcemy propagować tego typu gospodarstwa - mówi Michał Jarzyna, uczestnik forum.
- Moim zdaniem, zdrowe odżywianie polega na jedzeniu głównie naturalnych i ekologicznych produktów. Należy unikać dodatków chemicznych, które zawarte są np. w gumach do życia, żelkach i innych słodyczach - twierdzi Dorota Kłopot, uczennica "Elektryka".
- Przede wszystkim powinniśmy jeść odpowiednią ilość produktów o odpowiedniej jakości. Na Podkarpaciu mamy dostęp do produktów ekologicznych, powinniśmy je kupować i z nich przygotowywać potrawy, wzorując się na kuchni staropolskiej. Zaleca się mniejsze spożywanie produktów przetwarzanych - mówi Ewa Skwara, nauczyciel przedsiębiorczości.
Celem projektu "W Beskidach żyjemy zdrowo", w ramach którego odbyło się forum ekologiczne, jest przybliżenie młodzieży polskiej i słowackiej wiedzy o Beskidach i Euroregionie Karpackim. Projekt jest współfinansowany przez program PHARE.
W ramach projektu młodzież miała już okazję m.in. poznać uzdrowiska w strefie przygranicznej i uczestniczyć w polsko-słowackich zawodach narciarskich w Niżnej Polance koło Bardejowa.
- Wszystko to daje możliwość bliższego poznania się. Szczególnie chodzi nam o to, aby pokazać, że nasze tereny są atrakcyjne: do życia, do pracy, do rekreacji - mówi Dorota Mróz, nauczyciel ZSP 5.