- Chcemy poznać walory środowiska naturalnego regionu przygranicznego i promować aktywny wypoczynek w Euroregionie Karpackim - mówią o głównych założeniach projektu jego realizatorzy. Przedsięwzięcie finansuje Fundusz Małych Projektów PHARE 2002. Jego realizacja zaplanowana została na okres 10 miesięcy - od października br. do czerwca 2005 r.
Projekt obejmuje szereg działań. Niektóre z nich mają charakter studyjny, np. zebranie aktualnych informacji o walorach leczniczych i sanatoryjnych oraz o możliwościach aktywnego wypoczynku w regionach obu miast. Uczniowie z "Elektryka" i bardejowskiej Akademii przygotowują już odpowiedni materiał.
- Większość zadań to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Są to wycieczki, zawody pływackie, wyjazdy na narty, rajd rowerowy szlakami przygranicznymi, konkursy sprawnościowe, seminarium na temat zdrowej żywności itp. - wyjaśnia Kamil Urbanek, jeden z realizatorów projektu.
Uczestnicy projektu mają już za sobą pierwsze doświadczenia - początkiem listopada br. odbyła się polsko-słowacka wycieczka. Uczniowie "Elektryka" wraz ze swoimi koleżankami i kolegami ze Słowacji zwiedzili m.in. warzelnię soli w Lubatówce, Rymanów Zdrój i Komańczę.
Kolejnym etapem wycieczki był pobyt na Słowacji. - Podobał nam się bardzo Świdnik udekorowany z okazji jedynego w ciągu roku jarmarku. Z kolei w Bardejowie duże wrażenie zrobiła na nas panorama miasta oglądana z wieży kościoła św. Egida i zwiedzanie partnerskiej szkoły - Obchodnej Akademii. W Bardejowskich Kupelach, znanym słowackim uzdrowisku, kosztowaliśmy leczniczych wód, spacerowaliśmy śladami cesarzowej Sisi, żony Franciszka Józefa, i podziwialiśmy piękne budynki w stylu secesyjnym - wspominają wycieczkę Kasia Gazda i Ania Wais z klasy I "hl".
Wymiernym efektem działań będzie publikacja prezentująca walory regionu oraz informacje publikowane na stronach internetowych obu szkół.