Nowy budynek na Starym Mieście. Biblioteka PWSZ

Przy Rynku zakończyła się budowa nowoczesnej biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Będą z niej mogli korzystać studenci, ale też mieszkańcy Krosna. Zobacz zdjęcia.

Krośnieńskie wzgórze staromiejskie wzbogaciło się o nową budowlę. W całej okazałości widoczna jest od strony skarpy, od ul. Legionów. To biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Od strony Rynku przylega do istniejących, odnowionych niedawno zabytkowych kamienic Rynek 1 i 1a, w których mieści się rektorat i cała administracja uczelni.

- Mamy honor przyczynić się do tego, że Krosno pięknieje. A to budynek, który ma najlepszy adres w mieście - Rynek 1 - mówił podczas otwarcia prof. Janusz Gruchała, rektor PWSZ.

Janusz Gruchała - rektor PWSZ w Krośnie

Budowa rozpoczęła się dwa lata temu. - Teraz nie możemy poznać tego miejsca, do niedawna stał tu budynek, który był samowolą budowlaną - chwalił prezydent Krosna, Piotr Przytocki. - Wydawało mi się, że w bibliotece nic mnie nie zaskoczy, a jestem lekko onieśmielony.

- Chciałem, żeby to była współczesna wizytówka Krosna - mówi Paweł Pudełko, architekt. Nie ukrywa jednak, że budynek znacznie różni się od jego pierwotnej koncepcji. - Była dużo odważniejsza - zdradza. Na ostateczny wygląd biblioteki wpływ miały wytyczne konserwatora zabytków, budynek musiał się wpasować w zabudowę staromiejską i łączyć z zabytkowymi kamienicami rektoratu. - Dlatego to było wyzwanie, ale w wydaniu standardowym - twierdzi.

Paweł Pudełko - projektant biblioteki

W okazałym budynku mieści się archiwum uczelni, wypożyczalnia i czytelnia. - To będzie wypożyczalnia, w której będzie można "buszować", bo dużą część zbiorów ustawimy na półkach dostępnych dla czytelników. Będzie można z nich korzystać na miejscu, ale też wypożyczać - informuje Janusz Gruchała.

Na razie półki są jeszcze puste. Wszystko będzie gotowe w październiku, w nowym roku akademickim. W wypożyczalni zmieści się około 400 tys. zbiorów. Na początek trafi tam to, co uczelnia zgromadziła dotychczas, czyli ponad 60 tys. tomów. To książki przydatne dla studentów, pracowników uczelni, dla wszystkich kierunków. - W bardzo wielu dziedzinach możemy oferować coś, co uzupełni zbiory innych krośnieńskich bibliotek. Nie gromadzimy jednak bieżącej produkcji beletrystycznej, to jest biblioteka naukowa - podkreśla rektor.

Biblioteka czeka na książki i studentów. Wszystko będzie gotowe jesienią

- Do korzystania ze zbiorów zapraszamy też wszystkich krośnian, ponieważ z definicji jest to biblioteka przeznaczona dla Krosna - zachęca prof. Janusz Gruchała. W jaki sposób osoba "z ulicy" będzie mogła korzystać z biblioteki? - Trzeba tylko zostawić dokument tożsamości i już można korzystać ze wszystkiego co jest dostępne - mówi Judyta Zajdel, kierownik biblioteki.

Judyta Zajdel - kierownik uczelnianej biblioteki

Wszystkie książki zostaną specjalnie oznakowane. - RFID to system identyfikacji radiowej. Umożliwi dokonanie czytelnikowi samowypożyczenia - tłumaczy Judyta Zajdel. System usprawni pracę bibliotekarzy, zabezpieczy publikacje przed kradzieżą, ułatwi porządkowanie zbiorów.

W czytelni znajduje się 60 miejsc. Są tam stanowiska jednoosobowe, stoliki do pracy, a także miejsca, pozwalające na pozostawienie własnych materiałów. Przygotowano 40 stanowisk komputerowych - można korzystać z Internetu, baz danych oraz z zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki

Z czytelni może korzystać jednocześnie 60 osób

Czytelnicy gazet i czasopism także będą mieli zapewnione dogodne warunki, natomiast korzystający ze zbiorów audiowizualnych kameralne miejsce, w którym - nie przeszkadzając innym - będą mogli przesłuchać CD czy obejrzeć film na DVD.

W bibliotece przewidziano też pomieszczenie, w którym można organizować szkolenia czy prezentacje. Na taką działalność przeznaczono salę na poddaszu biblioteki. Zmieści się w niej ok. 60 osób.

Biblioteka stoi tuż nad skarpą. Widoczna jest z ul. Legionów

Remont zabytkowych kamienic PWSZ i budowa biblioteki łącznie kosztowały 11 mln zł. Cała inwestycja jest częścią projektu, na który uczelnia uzyskała dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Drugi etap dotyczy budowy kampusu w Suchodole, która trwa na dobre od kilku miesięcy.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)