Nowe zasady wyboru władz dzielnic i osiedli

12 kwietnia mieszkańcy Krosna wybiorą władze dzielnic i osiedli. Wybory po raz pierwszy odbędą się według nowych zasad, dzięki którym większa liczba krośnian ma wziąć udział w głosowaniu.
W zasadach wyborów do rad dzielnic i osiedli nastąpiły spore zmiany. Mają zachęcić mieszkańców do większego zaangażowania w sprawy lokalne

Krosno podzielone jest na 6 dzielnic i taką samą liczbę osiedli. Są to tzw. jednostki pomocnicze miasta. Do ich głównych zadań należy: gospodarowanie powierzonym im mieniem (m.in. domami ludowymi), zgłaszanie postulatów w sprawie remontów, inwestycji, utrzymania ładu i porządku, czy organizacja imprez (np. festynów). Przedstawiciele dzielnic i osiedli uczestniczą w obradach rady miasta. Biorą także udział w procesie tworzenia projektu budżetu na kolejne lata.

Dotychczas, wybory do rad dzielnic przebiegały w skrócie tak: w wyznaczonym terminie odbywało się ogólne zebranie mieszkańców (prawo wybierania miały osoby, które ukończyły 18 lat), którzy mogli zgłaszać kandydatów do rady dzielnicy. Liczba kandydatów była nieograniczona, ale musiała być przynajmniej równa liczbie mandatów (15). Nazwiska kandydatów umieszczano na kartach do głosowania. 15 osób, które otrzymało największą liczbę głosów, zostawało członkami rady dzielnicy. Następnie rada wybierała organ wykonawczy dzielnicy - zarząd (przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza oraz 4 członków).

Wybory do władz osiedli wyglądały podobnie, z tym, że w osiedlach nie wybierano radnych, a członków zarządu: przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza i 6 członków. Przewodniczącego wybierano bezwzględną większością głosów (50% + 1 głos), a pozostałych członków zarządu zwykłą większością głosów.

Najbliższe wybory do jednostek pomocniczych miasta odbędą się według innych zasad. Największa zmiana dotyczy przebiegu głosowania: zamiast na zebraniu, krośnianie będą głosować w lokalach wyborczych, otwartych przez kilkanaście godzin, co zwiększyć ma liczbę osób uczestniczących w wyborach. Drugą ważną zmianą będzie wybór radnych w osiedlach (do tej pory mieszkańcy wybierali tam zarządy). - Wybory będą wyglądały podobnie do tych, w których wybieraliśmy prezydenta miasta i radnych: na przeznaczonej do tego karcie, przy nazwiskach kandydatów, na których chcemy zagłosować, będziemy stawiać znak "X". Będziemy mogli na niej wskazać maksymalnie 15 nazwisk. Kartę wrzucać będziemy do urny. Po zakończonym głosowaniu, karty zostaną zliczone i 15 osób, które uzyska największą ilość głosów, wejdzie do rady dzielnicy lub rady osiedla - wyjaśnia Maciej Gernand, sekretarz Miasta Krosna. Członków zarządu (organu wykonawczego) dzielnic i osiedli radni wybiorą spośród siebie.

Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec, który ukończył 18 lat. Podobny limit wiekowy obowiązuje w przypadku kandydowania do rady dzielnicy lub osiedla. Kadencja radnych potrwa 4 lata.

Wybory zaplanowano na 12 kwietnia. Zgłaszanie kandydatów rozpocznie się na początku marca i możliwe będzie w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej (budynek Urzędu Miasta Krosna, ul. Lwowska 28a, pokój 330).

Szczegóły dotyczące wyborów władz dzielnic i osiedli, w tym kalendarz wyborczy, opublikowane zostaną w najbliższym czasie na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krosna.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)