Nowe przedszkole. Inne niż wszystkie

Od września br. w Krośnie rozpocznie funkcjonowanie pierwsze dwujęzyczne przedszkole. To placówka niepubliczna, w dodatku prowadzona w duchu Montessori. To metoda, w której nacisk kładzie się na swobodny rozwój dzieci. Najbliższe takie przedszkole mieści się w Rzeszowie i Jarosławiu.
Przedszkole Marii Montessori "Mali Odkrywcy" to placówka inna niż wszystkie. - Nie ma w nim systemu nagród i kar - podkreśla Karolina Wacławik (na zdjęciu)

Pierwsze Dwujęzyczne Niepubliczne Przedszkole Marii Montessori "Mali Odkrywcy" mieścić się będzie przy ul. Krakowskiej 124 (budynek Hermesu). Czym różni się takie przedszkole od tradycyjnego wyjaśnia jego założycielka - Karolina Wacławik.

- W tym systemie chodzi o ujawnienie w dziecku siły stymulującej do rozwoju, a żeby to osiągnąć, potrzeba stworzyć mu odpowiednie do tego warunki. Polega to na tym, że dziecko samodzielnie dąży do zdobycia wiedzy i osiągnięcia sukcesu. Odbywa się to pod okiem trenera, ale dziecko rozwija się w swoim własnym tempie – tłumaczy. - Miałam informację od znajomych i rodziców dzieci, które chodzą do naszego żłobka, że chcieliby wysłać dzieci do przedszkola Marii Montessori właśnie ze względu na te założenia, system, w jakim dzieci są prowadzone. Stąd pomysł, by w Krośnie stworzyć takie miejsce – dodaje.

Maria Montessori - włoska lekarka, w stworzonym przez siebie systemie edukacji - zachęcała opiekunów do tego, by nie narzucali dzieciom pomocy i nie przeszkadzali w podejmowanych przez nie aktywnościach, a jedynie rozwijali w nich samodzielność, umacniali wiarę we własne siły i możliwości. Podkreślała też, że dzieciom w rozwoju sprzyja cisza oraz odpowiednie wyposażenie. W przedszkolach są więc specjalne kąciki tematyczne, pomoce i zabawki.

Do przedszkola Montessori mogą chodzić dzieci w wieku 2,5 – 6 lat. Wszystkie tworzą jedną grupę

Przedszkole będzie czynne od 6:00 do 18:00. - Przez 2,5 godziny w ciągu dnia dzieci pracują z pomocami Montessori - na tym, na czym chcą. Nie ma żadnego przymusu, rywalizacji ani systemu nagród i kar, co jest rewelacyjne. Pozostałe godziny też są jednak zorganizowane zgodnie z systemem montessoriańskim – podkreśla Karolina Wacławik.

Do przedszkola mogą zostać zapisane dzieci w wieku 2,5 – 6 lat. Wszystkie – zgodnie z metodą Montessori - przebywają razem, stąd też pierwsze w Krośnie przedszkole tego typu będzie tworzyła jedna 20-osobowa grupa: młodsze dzieci będą uczyć się od starszych, a starszaki będą pomagać młodszym, ucząc się w ten sposób szacunku, współpracy z młodszymi i opiekuńczości.

Grupą dzieci opiekować się będzie profesjonalny trener Montessori, ale też wychowawca anglojęzyczny. Przedszkole będzie bowiem placówką dwujęzyczną. Dzieci będą uczyły się angielskiego metodą immersji językowej, czyli „zanurzenia” w języku. - Małe dzieci uczą się symultanicznie. Ich mózg samodzielnie jest w stanie podzielić co należy do jednego języka, a co do drugiego. Będą więc się uczyć w sposób automatyczny, naturalny – twierdzi właścicielka przedszkola.

W montessoriańskich przedszkolach są specjalne kąciki tematyczne. Na zdjęciu: matematyczny, życia codziennego i do wychowania dla kultury życia

Do „Małych Odkrywców” mogą uczęszczać także dzieci niepełnosprawne. Lokal jest przygotowany pod względem technicznym, a opiekunowie przygotowani merytorycznie.

W nowo otwartej placówce będzie rehabilitacja, integracja sensoryczna i szereg dodatkowych zajęć, w tym spotkania z psychologiem, pedagogiem i terapeutą. - W sposób płynny będziemy przygotowywać dzieci do szkoły, powszechnej placówki. Dziecko z przedszkola montessoriańskiego wychodzi silniejsze, świadome własnej wartości i z ogromną dozą szacunku do drugiej osoby. Rywalizacja w ogóle nie jest dla niego problemem – podkreśla Karolina Wacławik.

Przedszkole powstało przy pomocy środków unijnych, dlatego opłaty dla rodziców w pierwszym roku funkcjonowania będą niewielkie – 150 zł miesięcznie. W kolejnych latach będą już zbliżone do innych niepublicznych placówek.

Nabór na rok szkolny 2016-2017 jest już zakończony, ale placówka już teraz przyjmuje zapisy na kolejny.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)