Nocą pomocy lekarskiej szukaj w szpitalu

Pogotowie w Krośnie przegrało konkurs na świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu krośnieńskiego. Od 1 marca każdy, kto wymaga doraźnej pomocy, musi zgłaszać się do wojewódzkiego szpitala w Krośnie.
Pogotowie na miejscu nie będzie już przyjmować pacjentów nocą i w święta. Opiekę tę przejmuje szpital

To istotna zmiana w dotychczasowym systemie opieki zdrowotnej w Krośnie. Dotąd jeśli w nocy lub niedzielę i święta ktoś nagle zachorował, zwykle udawał się do pogotowia przy ul. Grodzkiej lub do punktów w terenie: Miejscu Piastowym czy Dukli. Od piątku (1.03) pacjenci pomocy na pogotowiu już nie znajdą - muszą udać się do szpitala w Krośnie, na ulicę Korczyńską.

- Ja sobie nie wyobrażam tej zmiany - mówi rozgoryczony Andrzej Jurczak, dyrektor pogotowia. - Przez tyle lat mieliśmy wizję, że robiliśmy coś dobrego dla społeczeństwa, bo my na tym nie zarabialiśmy. A w piątek wieczorem będę musiał zamknąć pogotowie.

Przy ul. Grodzkiej bez zmian pozostaje opieka stomatologiczna oraz ratownictwo medyczne.

W 2012 z doraźnej pomocy na pogotowiu skorzystało prawie 23 tys. osób, wykonano ponad 6 tys. wyjazdów wizytowych.

Za 40 tys. zł pogotowie wyremontowało pomieszczenia, gdzie świadczono pomoc ambulatoryjną, w każdym gabinecie funkcjonuje system eWUŚ, pogotowie jako jedyna w Krośnie placówka ma też certyfikat ISO. - Teraz to będzie na głucho zamknięte - mówi Andrzej Jurczak.

Andrzej Jurczak - dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie

- Tworzyłem ten system 14 lat. Strumień ludzi był podzielony na poszczególne lokalizacje - to było przyjazne dla pacjentów, wiedzieli, gdzie mogą uzyskać pomoc. To wszystko się uzupełniało, mieliśmy kontrolę nad tym, aby ratownictwo nie jeździło do spraw, które mogą być załatwione przez lekarzy na miejscu albo w domu, a mogło jeździć w momencie, kiedy czyjeś życie było zagrożone. W tej chwili w ratownictwie cofnę się o 10 lat. Na miejscu w pogotowiu zostanie tylko stomatolog, którego trzeba będzie ochronić przed atakami wściekłych pacjentów. Będziemy im tłumaczyć, że mają się udać do szpitala.

Dyrektor pogotowia podkreśla, że jego oferta była dobrze przygotowana, nawet obniżył stawkę w porównaniu z ubiegłym rokiem. Zamierza odwołać się od wyniku konkursu, choć wątpi czy coś wskóra. - W NFZ nawet nie chciano udzielić mi informacji, czy jest drugi oferent - żali się.

Dyrektor szpitala Piotr Lenik uspokaja, że jego placówka jest gotowa do przyjmowania pacjentów nocami i podczas świąt. - Robiliśmy to też teraz, w ubiegłym roku pomocy ambulatoryjnej udzieliliśmy 26 tys. pacjentów.

- Mamy przygotowane pomieszczenia. Jednocześnie będzie przyjmowało dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki. Będą obsługiwać dzieci i dorosłych. Tak, jak dotąd będą też interwencje wyjazdowe oraz pielęgniarki w terenie. Często te same, co dotychczas. Często będą to też te same numery telefonów, zmienią się tylko numery centrali - informuje.

Piotr Lenik - dyrektor wojewódzkiego szpitala w Krośnie

Piotr Lenik podkreśla, że zmiana znacznie usprawni organizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, na który często trafiali pacjenci, którzy nie wymagali interwencji SOR, a jedynie pomocy ambulatoryjnej czy diagnostyki: - Przedtem tacy pacjenci czekali, teraz od razu trafią do lekarza, który ich obsłuży. Na miejscu będzie selekcja pacjentów na tych, którzy potrzebują opieki ambulatoryjnej i tych, którzy są w stanie terminalnym, wymagają pomocy SOR.

- Mamy szerszą ofertę jeśli chodzi o możliwości diagnostyczne - kontynuuje Lenik. - Nie będzie więc sytuacji, w której pacjent będzie kursował pomiędzy pogotowiem a szpitalem. Wszystko będzie na miejscu.

Punkty, w których od 1 marca będzie można skorzystać z pomocy lekarskiej w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia w nocy i święta to:

- Szpital w Krośnie (ul. Korczyńska 57 - wejście od Izby Przyjęć Planowych - poniżej SOR) - obejmuje obszar Krosna, Korczyny, Krościenka Wyżnego, Jedlicza i Wojaszówki.

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VIVA w Dukli (ul. Słowacka 11) - obejmuje obszar: Chorkówki, Dukli, Iwonicza Zdroju, Jaślisk, Miejsca Piastowego, Rymanowa.

Jak wyjaśnia szpital, wymienione obszary przyporządkowania do poszczególnych punków zostały określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak bez względu na miejsce zamieszkania pacjenci mogą zgłaszać się do wybranego przez siebie miejsca: szpitala w Krośnie lub NZOZ VIVA w Dukli.

Pomoc udzielana będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Dyżurujący zespół lekarzy i pielęgniarek będzie udzielał porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych również w domu pacjenta. Zgłoszenia będą przyjmowane pod nr tel: szpital w Krośnie - 13 43 78 564, NZOZ w Dukli - 13 43 31 702.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)