Nietypowe lekcje: finanse językiem dzieci

Takich lekcji jeszcze nie było. Od października uczniowie piątych klas w SP nr 14 zgłębiają tajemnice finansów i przedsiębiorczości. Zajęcia oparte są na książce "Świat pieniądza", którą wymyśliła Patrycja Krzanowska, córka współwłaściciela Grupy Nowy Styl.
Pomysłodawczyni książki "Świat pieniądza" Patrycja Krzanowska przedsiębiorczości uczyła się w domu, od taty. Dzięki książce dzieci poznają jej podstawy w szkole

Przewodnik zamiast podręcznika

Książka "Świat pieniądza" adresowana jest do dzieci. Nie jest podręcznikiem, to bardziej przystępny i atrakcyjny graficznie przewodnik, opowiadający o prawach rządzących gospodarką rynkową – o pieniądzu, pracy, podatkach czy kredytach. Pomysłodawczynią publikacji jest Patrycja Krzanowska, córka Jerzego Krzanowskiego, współwłaściciela Grupy Nowy Styl. - Od dawna zafascynowana jestem biznesem i przedsiębiorczością. Jako uczennica nie mogłam jednak znaleźć publikacji, która opowiadałaby o nich odpowiednim do mojego wieku językiem. Wspólnie z tatą stwierdziliśmy więc, że trzeba przygotować książkę, która w prosty sposób wprowadzi dzieci w świat przedsiębiorczości, pokaże ich podstawy, które tak naprawdę przydają się wszędzie, nie tylko w biznesie, ale ogólnie w życiu, m.in. w gospodarowaniu czasem – wyjaśnia genezę książki Patrycja Krzanowska.

Książka napisana jest prostym językiem. Dużym jej atutem jest atrakcyjna szata graficzna

Książka zamiast pluszowego misia

Początki nie były łatwe. Pierwsza wersja przypominała fachowy podręcznik, kompletnie nie przystający do założeń pomysłodawczyni. Aby uprościć język książki i nadać jej atrakcyjną formę Patrycja Krzanowska zaprosiła do współpracy Katarzynę Michalską, świetnie rokującą ekonomistkę, oraz Magdę Grabowską-Wacławek (Grabovską), młodą artystkę po ASP. Zespół skompletowany przez Michalską spotykał się z dziećmi i ich rodzicami, dzięki czemu udało się dostosować język i treść książki do ich wieku, zaś Grabovska ubrała je w nowoczesną i zachęcającą szatę graficzną.

Tak powstała książką "Świat pieniądza". - Gdy dzieci zaczynają ją czytać, nie mogą się od niej oderwać. Wciąga je bardziej niż komputer – cieszy się Jerzy Krzanowski, który mocno wspierał jej powstanie, a następnie dystrybucję, przekonany o tym, że publikacja wypełnia olbrzymią lukę w ważnej gałęzi edukacji – przedsiębiorczości. Książka, zamiast tradycyjnego misia pluszowego, trafiła m.in. do paczek mikołajowych wręczanych dzieciom pracowników Grupy Nowy Styl oraz wielu innych firm w Polsce, których Jerzy Krzanowski zaraził ideą krzewienia wiedzy "o pieniądzu" wśród najmłodszego pokolenia.

Od lewej: Patrycja Krzanowska, Katarzyna Michalska (ekonomistka, autorka książki) oraz Magda Grabowska-Wacławek (autorka szaty graficznej)

Konkurs zamiast sprawdzianu

To nie wszystko. Biznesmen spotkał się z Robertem Guzikiem, dyrektorem Miejskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie, który zapalił się do wprowadzenia w szkole nowego przedmiotu, opartego na książce Patrycji Krzanowskiej. Zdecydowano, że lekcje zatytułowane "Ja i ty w świecie pieniądza" przeznaczone będą dla uczniów piątych klas szkoły podstawowej (SP nr 14). Ich poprowadzenia podjął się jeden z nauczycieli - Sebastian Staroń. Program zajęć oraz ich formuła zyskały aprobatę magistratu oraz kuratora oświaty. Pierwsza lekcja, do uczestnictwa w której zaproszono także rodziców piątoklasistów, odbyła się 3 października.

Program nauczania rozpisano na 35 godzin lekcyjnych. Na końcu roku odbędzie się sprawdzian. - Nie będzie to jednak klasycznie szkolny sprawdzian z ocenami – zastrzega Robert Guzik. - To będzie coś w rodzaju konkursu. Najlepsze osoby otrzymają nagrody ufundowane przez Grupę Nowy Styl. To wpisuje się w charakter tego przedmiotu – to nie ma być suchy przekaz, teoria, ale zajęcia warsztatowe oparte na grach i zabawach.

Książka stała się podstawą lekcji "Ja i ty w świecie pieniądza" realizowanych w SP nr 14

Rozmowa w domu zamiast lekcji

Ogromną potrzebę takich zajęć zauważa Patrycja Krzanowska, która sama wiedzę o przedsiębiorczości wyniosła z domu, w którym rozmowy o finansach były na porządku dziennym. - Ale są środowiska, w których świadomość chociażby tego, czym jest kredyt, jest bardzo mała, nie tylko zresztą wśród dzieci. Wynika to stąd, że zajęcia, które tego uczą, odbywają się w szkole średniej, przy czym z doświadczenia wiem, że prowadzone są one na kiepskim poziomie, uczą definicji, z których nic nie wynika – wspomina.

Obecny na pierwszej lekcji w SP nr 14 Jerzy Krzanowski podkreślił z kolei, że nowy przedmiot pomóc ma dzieciom zrozumieć kilka bardzo istotnych spraw: - Mam nadzieję, że zrozumieją na przykład to, że można wydawać tyle, ile się zarabia, a jeśli wyda się więcej, to trzeba będzie pożyczyć, potem oddać z odsetkami w ratach, a więc w konsekwencji mieć na końcu mniej. Zajęcia mają ich też przygotować do tego, że w przyszłości, w czasie kampanii wyborczej politycy będą im obiecywać gruszki na wierzbie i nie można dać się im oszukać.

Powstanie książki, jej dystrybucję oraz uruchomienie zajęć opartych na niej mocno wspierał Jerzy Krzanowski, współwłaściciel Grupy Nowy Styl

Wycieczki zamiast sali lekcyjnej

Silny akcent położono w programie na możliwość wizyty w zakładach pracy oraz zobaczenia najważniejszych instytucji polskich finansów – Narodowego Banku Polskiego, Mennicy Polskiej i Giełdy Papierów Wartościowych. - Dzieci powinny mieć kontakt z biznesem. Kiedyś, na etapie szkół średnich, były jakieś praktyki, teraz tego nie ma, a już podstawówka nigdy tego kontaktu nie zapewniała. A jeśli dzieci zobaczą, jak pracują osoby na różnych stanowiskach, to potem będą mogły o wiele łatwiej zdecydować, co chciałby w życiu robić. Być może część z nich zostanie na miejscu i tu zdecyduje się pójść do pracy – liczy Jerzy Krzanowski.

Dyrekcja szkoły i twórcy książki zaznaczają, że pierwszy rok nauczania ma charakter pilotażowy i nie wykluczają, że przed kolejnym rokiem szkolnym trzeba będzie dokonać w programie przedmiotu pewnych korekt. Są jednak zdeterminowani, aby nie tylko go kontynuować, ale także rozszerzyć. - Wokół tego projektu chcemy skupić zespół mądrych ludzi, którzy stworzą wspólnie pełny program nauczania. Gdy będzie gotowy, będziemy nim chcieli zainteresować kluby biznesowe, konfederacje pracodawców czy firmy. Będziemy ich zachęcać, aby zaangażowali się w to, tak jak Grupa Nowy Styl zaangażowała się w Krośnie – zapowiada Jerzy Krzanowski.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)