Niektóre książki z biblioteki przeczytasz on-line

Od początku grudnia działa serwis Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa, umożliwiający czytanie książek przez Internet. Ilość publikacji nie jest jeszcze imponująca, ale już można zapoznać się z wieloma cennymi, historycznymi pozycjami, które nie są udostępniane czytelnikom na co dzień.
W cyfrowej bibliotece można przeczytać m.in. książkę o krośnieńskim Edisonie - Janie Szczepaniku

Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa to przedsięwzięcie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, która do promowania swych zbiorów wykorzystuje nowe technologie informacyjne i komunikacyjne.

- Biblioteka cyfrowa umożliwia korzystanie ze zbiorów za pośrednictwem Internetu każdemu użytkownikowi, w dowolnym miejscu na świecie i w dowolnym czasie - informuje Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, koordynator projektu, w ramach którego powstała KBC. - Jest to rozwiązanie, które w najbliższej przyszłości stanie się być może standardem udostępniania zbiorów.

Aby skorzystać z serwisu należy wejść na www.kbc.krosno.pl. Znajdziemy tam wszystkie udostępnione przez bibliotekę publikacje. - Korzystanie z nich jest nieodpłatne, dostępne dla każdego bez logowania - mówi Monika Machowicz.

Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa dopiero rozpoczyna tworzenie cyfrowej kolekcji dokumentów, działa dopiero od początku grudnia, jej zasoby nie są więc duże. W tej chwili dostępnych jest ponad 100 publikacji, które głównie dotyczą historii regionu. To najcenniejsze zbiory z początku XX i końca XIX wieku, których na co dzień nie udostępnia się czytelnikom.

- Opieramy się na zbiorach własnych KBP, a także na publikacjach osób prywatnych, które zgodziły się udostępnić je szerszemu gronu odbiorców - podkreśla koordynator projektu. Znajdziemy tu więc książki z prywatnych zbiorów Mariana Terleckiego, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, ale też Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Tu na uwagę zasługuje szczególnie cenny druk, pochodzący z 1778 roku Uniwersał wydany przez cesarzową Marię Teresę, czyli konstytucja cechu rzemiosł. - Normalnie użytkownicy nie mogliby go zobaczyć - dodaje Monika Machowicz.

Tak wygląda skaner do "digitalizacji" książek

Biblioteka będzie systematycznie rozbudowywana i powiększana o kolejne publikacje. Digitalizacja materiałów odbywa się na profesjonalnym sprzęcie, zakupiony skaner jest w pełni bezpieczny dla zbiorów, m.in. pozbawiony szkodliwego promieniowania UV.

- Właściwie każdy może zamieścić swoją publikację w Krośnieńskiej Bibliotece Cyfrowej, zarówno osoby prywatne, jak i instytucje - zachęca Monika Machowicz. Wymaga to jednak uzgodnienia z pracownikami Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, publikacja musi być najpierw ucyfrowiona, wymaga też odpowiedniego opracowania.

Pewne ograniczenia w publikowaniu książek wynikają z ustawy o ochronie praw autorskich - udostępniać publicznie można utwory dopiero 70 lat od śmierci twórcy. Publikowanie utworów nowszych wymaga podpisania odpowiednich umów licencyjnych.

W bibliotece cyfrowej oprócz książek mogą być publikowane dokumenty wszystkich typów: czasopisma, druki ulotne, obrazy, plakaty, a także prezentacje multimedialne.

Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa jest 44. polską biblioteką cyfrową. Powstała w ramach projektu "Rozbudowa i digitalizacja regionalnych zasobów informacyjnych Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej" o wartości 270 tys. zł. Środki pochodzą z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 17 grudnia zasoby Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej są dostępne w bazie Federacji Bibliotek Cyfrowych pod adresem http://fbc.pionier.net.pl. FBC integruje sieć funkcjonujących w Polsce bibliotek cyfrowych, które systematycznie powstają od 2002 roku. Daje możliwość przeszukiwania blisko 317 tys. publikacji.

Zasoby bibliotek wchodzących w skład Federacji Bibliotek Cyfrowych są również dostępne w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej - Europeana, która uruchomiona została w listopadzie 2008 z inicjatywy Komisji Europejskiej.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)