Bibliotekę Publiczną w Krośnie powołano do życia w 1947 roku. W pierwszych okresach działalności tj. w latach 40. i 50. spełniała podstawowe zadanie, jakim było upowszechnianie czytelnictwa, wyrabianie nawyków czytania i zainteresowania książką. Przyszło to tym łatwiej, że Krosno posiadało bogate tradycje oświatowe w okresie przed II wojną światową. Istniała tu bowiem biblioteka Towarzystwa Szkoły Ludowej, a w okolicznych miejscowościach funkcjonowały czytelnie ludowe i biblioteki wiejskie, gdzie koncentrowało się życie kulturalne mieszkańców.
W okresie 60-lecia krośnieńska placówka pełniła funkcję biblioteki wojewódzkiej, miejskiej, a obecnie powiatowej. Kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Na początku zajmowała pomieszczenia w Rynku, potem przy ul. Staszica i Wielkiego Proletariatu (obecnie Grodzkiej). Od 1987 znajduje się przy ul. Wojska Polskiego.
Przez cały ten czas biblioteka gromadziła i udostępniała zbiory, równocześnie rozwijając różnorodne formy upowszechniania czytelnictwa, zarówno wśród dorosłych jaki i młodzieży. Dziś bibliotekarze podejmują działania, które często wykraczają poza tradycyjne ramy bibliotekarstwa.
Oprócz Biblioteki Głównej w mieście działa jej siedem filii. Wszystkie są systematycznie uzupełniane w książkowe nowości. Sama wypożyczalnia główna posiada księgozbiór liczący 80 tys. woluminów, obejmujący literaturę piękną oraz naukową. Co więcej, Krośnieńska Biblioteka Publiczna jako jedyna w powiecie dysponuje zbiorem "książek mówionych", stwarzając możliwości korzystania ze zbiorów osobom niewidomym i niedowidzącym. Czytelnia oferuje księgozbiór liczący 17 tys. woluminów. Posiada również najbogatsza w mieście ofertę bieżących gazet i czasopism gromadzonych od końca lat 60.
To wszystko sprzyja stabilizacji poziomu czytelnictwa. W kilku ostatnich latach sięga on aż 40%. Oznacza to, że na 100 mieszkańców naszego miasta - 40 jest czytelnikami, co stawia krośnieńską bibliotekę w czołówce placówek w województwie podkarpackim. W 2006 roku w krośnieńskiej bibliotece i jej agendach zarejestrowano ogółem blisko 19 tys. użytkowników, którzy wypożyczyli blisko 360 tys. woluminów. Czytelnię odwiedziło ponad 44 tys. osób i skorzystało ze 150 tys. książek, czasopism oraz z elektronicznych źródeł informacji, które cieszą się coraz większą popularnością. Średnio dziennie bibliotekę odwiedza ponad 750 użytkowników.
Od 2000 roku w bibliotece wprowadzono komputerową rejestrację czytelników i wypożyczeń, a od 2 lat użytkownicy maja możliwość przeglądania katalogów biblioteki w internecie.
Aby zapewnić swoim odbiorcom dostęp do internetu, 3 lata temu utworzono Czytelnię Internetową, którą w 2006 roku odwiedziło blisko 7 tys osób. Umieszczono tam również Punkt Informacji Europejskiej, utworzony jako jeden z pierwszych w województwie podkarpackim.
Biblioteka szczególnie aktywnie popularyzuje czytelnictwo. Od początku lat 60 organizuje spotkania z pisarzami oraz sesje popularnonaukowe o różnorodnej tematyce. Od połowy lat 90. promuje twórczość artystyczną zamieszkałych w regionie malarzy i rzeźbiarzy. Rocznie organizuje ponad 700 różnorodnych imprez tj. konkursy literackie, wiedzy i plastyczne, wystawy książek i akcje czytelnicze.
KBP może poszczycić się również osiągnięciami w zakresie współpracy bibliotekarskiej zarówno w skali ogólnopolskiej jak i międzynarodowej.
Szeroka działalność krośnieńskiej biblioteki sprawia, że postrzegana jest jako ważna instytucja kultury w środowisku lokalnym i jedna z wyróżniających się bibliotek publicznych w kraju.
Podczas uroczystości jubileuszowych (24.04) wszystkim zasłużonym dla działalności krośnieńskiej biblioteki wręczono odznaczenia, nagrody i wyróżnienia.
- Ja co prawda żyję krócej niż 60 lat, ale miałem przyjemność obserwować przez kilkadziesiąt lat pracę tej biblioteki i to jak się zmieniała. Nie tylko jej sytuacja bytowa, ale także formy działalności, podejście i zaangażowanie pracowników. Jestem pełen uznania dla wszystkich, którzy działalność biblioteki doprowadzili do tak wysokiego poziomu. Gratuluję tego z całego serca - powiedział podczas obchodów Piotr Przytocki, prezydent miasta.
Gości zaproszono również na koncert Krośnieńskiego Zespołu Saksofonowego Jarosława Seredy oraz do zwiedzania wystaw okolicznościowych.