Niebezpieczne spalanie śmieci w piecach

Nie truj siebie i innych - apeluje Urząd Miasta Krosna. - Piec w domu nie jest spalarnią odpadów. Wrzucanie do niego śmieci powoduje, że powstają szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska zanieczyszczenia.
Służby ochrony środowiska apelują, by do pieców nie trafiały niedozwolone odpady. Pod lupą są osiedla domków jednorodzinnych

Coraz częściej zdarza się, że oprócz stosowanych do ogrzewania paliw stałych, do domowych pieców trafiają śmieci. Między innymi spala się odpady tworzyw sztucznych, opakowania zawierające tworzywa sztuczne (np. kartony po napojach), odpady płyty wiórowej, stare meble, zużyte opony, zużyte oleje samochodowe, opakowania po substancjach chemicznych, odpady zawierające farby i lakiery.

Odpady niebezpieczne powinny być poddane recyklingowi lub unieszkodliwianiu w specjalistycznych instalacjach, a niejednokrotnie ich spalanie w domowych kotłach jest metodą na ograniczanie kosztów ogrzewania domów jednorodzinnych.

Urząd Miasta przypomina jednak, że takie działanie powoduje powstawanie wielu szkodliwych zanieczyszczeń, np: tlenku węgla, nieorganicznych związków chloru i fluoru, tlenku azotu, dwutlenku siarki, pyłów zawierających metale ciężkie, związki organiczne (dioksyny i furany). Zanieczyszczenia te są przyczyną powstawania chorób nowotworowych, alergii, chorób płuc i innych schorzeń.

Emisje ze względu na niewielkie wysokości kominów zanieczyszczają najbliższe otoczenie, szczególnie przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (brak wiatru, duża wilgotność powietrza).

Nie da się precyzyjnie określić, w których rejonach Krosna powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. - To zależy od róży wiatrów, zanieczyszczenia rozprzestrzeniane są w różnych kierunkach - podkreślają urzędnicy z Wydziału Ochrony Środowiska krośnieńskiego magistratu. Ich zdaniem ciężko też ocenić skalę zjawiska w Krośnie, wiadomo jednak, że przypadki spalania odpadów są. - Na pewno odbywa się w nocy, kiedy dym nie jest tak widoczny - mówią.

W przypadku podejrzenia spalania odpadów możliwe są kontrole posesji z udziałem funkcjonariuszy straży miejskiej. Osobom, które na gorącym uczynku zostaną przyłapane na spalaniu odpadów, grozi kara finansowa lub nawet areszt.

Na zlecenie Samorządu Województwa Podkarpackiego zrealizowano film edukacyjny pod tytułem "Trucizny z domowego komina" mający na celu uświadomienie mieszkańcom województwa podkarpackiego, że spalanie odpadów w piecach oraz kotłach domowych jest źródłem emisji substancji toksycznych do powietrza, które mają wpływ na nasze zdrowie.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)