Nie będzie zadymiał Zawodzia. Rozbiorą komin

Komin lokalnej ciepłowni MPGK, który w ostatnich latach napsuł sporo krwi kierownictwu spółki, ale przede wszystkim mieszkańcom Zawodzia, zostanie rozebrany. Nie będzie już potrzebny, bo ciepło do budynków przy Fredry popłynie z miejskiej sieci ciepłowniczej.
Komin zostanie rozebrany, nie będzie więcej zadymiał Zawodzia

Wykopy w rejonie budynków Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Fredry, w rejonie Wisłoka, przekop pod dnem rzeki, dalej wzdłuż ul. Legionów do Kapucyńskiej, a potem do ul. Bursaki, gdzie przebiega centralna sieć ciepłownicza - spółka buduje właśnie przyłącza, które mają sprawić, że do budynków przy ul. Fredy popłynie ciepło z miejskiej ciepłowni „Łężańska” przy ul. Sikorskiego.

Oznacza to, że zbędny stanie się komin lokalnej ciepłowni, znajdującej się w kompleksie budynków MPGK. To dobra wiadomość szczególnie dla mieszkańców Zawodzia, którym komin w sezonie grzewczym dosyć mocno uprzykrzał życie. Największe problemy były w 2014 roku, kiedy to wydobywający się z niego gęsty dym nisko unosił się nad połową dzielnicy. Wówczas kierownictwo MPGK biło się w piersi, przepraszało za wpadkę, szukało przyczyny problemów w kotłowni, bo wcześniej w takiej skali nigdy się nie zdarzały.

Wykopy przy ul. Kapucyńskiej. To budowa przyłącza ciepłowniczego dla MPGK

- Wtedy obiecałem, że w przyszłym roku komina już nie będzie, ale z niezależnych od nas przyczyn nie udało nam się tego zrobić. Ale w tym roku wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tego komina już nie będzie – żartem zapowiada Janusz Fic, prezes MPGK w Krośnie.

W wyniku tej inwestycji łącznie powstaje nieco ponad kilometr sieci ciepłowniczej. Prace kosztują około 1,4 mln zł, a szacowany poziom dotacji to ok. 630 tys. zł. Zgodnie z umową zawartą z wykonawcą roboty przy budowie przyłącza mają się zakończyć do 15 września. - Po tym terminie przystąpimy do rozbiórki starego komina – zapewnia Janusz Fic.

Dzięki nowemu rurociągowi ciepło do budynków MPGK popłynie z sieci ciepłowniczej

Budowa przyłącza ciepłowniczego to wstęp do zmiany zagospodarowania terenu przy ul. Fredry, gdzie znajduje się kompleks budynków spółki. W pierwszej kolejności powstanie nowa siedziba MPGK. Obecnie mieści się ona w baraku niedaleko kładki. Kierownictwo spółki przeniosło się tam w 1978 roku. Barak miał być jedynie tymczasową siedzibą, a przetrwał blisko 40 lat.

Nowa siedziba ma powstać po lewej stronie ul. Fredry. W miejscu, gdzie stoją baraki, szklarnie i kotłownia. Budowa miała ruszyć już w tym roku, ale najprawdopodobniej zacznie się dopiero wiosną 2017. W ciągu kilku najbliższych tygodni wybrany zostanie wykonawca obiektu.

W 2017 roku ruszy budowa nowej siedziby MPGK. Dotąd mieści się w tym baraku

W kolejnym etapie przyjdzie czas na prawą stronę bazy MPGK. Powstanie tam ciąg budynków z przeznaczeniem na magazyny i warsztaty. Od strony ul. Żółkiewskiego w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego wybudowany zostanie obiekt usługowy.

Zobacz też w archiwum portalu:
''Ekologiczna'' wpadka MPGK: Przepraszamy (2014-02-14)
Zburzą barak, postawią nową siedzibę dla MPGK ( 2015-04-28)

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward