Narciarze z Krosna w kadrze narodowej

Adam Pikul i Jan Krawczyk - dwaj uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie będą reprezentować Polskę na X Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Korei Południowej. Sukces wywalczyli w Wiśle podczas ogólnopolskich igrzysk.
Adam Pikul (drugi z prawej) będzie reprezentował Polskę w Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Korei Południowej, Jan Krawczyk będzie w kadrze pierwszym zawodnikiem rezerwowym.

W malowniczym zakątku Beskidów - Wiśle odbyły się VIII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych (23-26.02). Patronat Honorowy nad imprezą sprawowała Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, która uroczyście otworzyła igrzyska w wiślańskim amfiteatrze. Funkcję przewodniczącego Komitetu Honorowego igrzysk sprawowała Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha.

Zawody zostały rozegrane na trasach biegowych i zjazdowych Polskiego Związku Narciarskiego na Kubalonce. Rywalizacje przebiegały w dwóch kategoriach, w narciarstwie biegowym i biegu na rakietach śnieżnych (snowshoeing). Zawody w biegu na rakietach śnieżnych zostały rozegrane po raz pierwszy w historii Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

Na dystansach 50 i 100 metrów rywalizowało 40 sportowców. W narciarstwie biegowym wzięło udział 110 zawodników. Biegi odbywały się techniką klasyczną. Podkarpacie reprezentowało sześciu zawodników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie. W narciarstwie biegowym Jan Krawczyk, Adam Pikul oraz Grzegorz Sobolak. W snowshoeing brali udział: Krzysztof Chmielowski, Marek Pelczar, a także Grzegorz Zygmunt. Biegi rozgrywane były w poszczególnych grupach sprawnościowych wyłonionych w pierwszym dniu igrzysk podczas preeliminacji.

Wszyscy uczestnicy zawodów zdobyli miejsca na olimpijskim podium. Największe sukcesy odnieśli Jan Krawczyk i Adam Pikul, którzy zdobyli złote medale. Adam Pikul będzie reprezentować Polskę w X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w PyeongChang w Korei Południowej, w roku 2013. Natomiast Jan Krawczyk został powołany do kadry naszego kraju jako pierwszy zawodnik rezerwowy. Trenerami zawodników byli nauczyciele wychowania fizycznego z SOSW: Jacek Staroń oraz Marcin Zajdel.

Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych dla osób w wieku od 8 lat wzwyż ze zdiagnozowaną niepełnosprawnością intelektualną, bez względu na jej stopień czy współwystępujący inny rodzaj niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej. Przed zawodami sportowcy wypowiadają słowa przysięgi olimpijskiej Olimpiad Specjalnych "Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku".