Nanuki blisko natury. Dzięki tym kartom dzieci odkrywają świat

Ania Kopeć jest mamą dwójki małych dzieci. Swoje pociechy wspiera w poznawaniu świata, uwrażliwia na przyrodę i uczy poprzez zabawę. Pomagają jej w tym karty edukacyjne Nanuki, które sama stworzyła. Poszczególne zestawy zawierają różnego rodzaju zabawy, informacje na temat drzew lub uczą rozróżniania kolorów.
Pomysł na stworzenie kart narodził się dzięki macierzyństwu. Ania chciała, aby jej dzieci poznawały świat w sposób ciekawy i wartościowy
FACEBOOK/NANUKI

Ania Kopeć na co dzień mieszka z bliskimi w Iwoniczu-Zdroju. Z wykształcenia jest ratowniczką medyczną i miłośniczką nowatorskich metod edukacji dzieci. Swoje maluchy wraz z mężem wychowuje w duchu rodzicielstwa bliskości i otoczeniu natury. Pomaga im również poznawać otaczający ich świat.

Dlatego 5-letniej Zosi i 3-letniemu Tymkowi nie są obce tańce w deszczu, turlanie się po kałużach czy gotowanie zupy z traw i kamyków. Maluchy są więc „dzikimi dziećmi”, które poznają naturę wszystkimi zmysłami, przede wszystkim dotyku.

Wśród kart Nanuki dzieci mają swoich faworytów. To karty "kręć się jak tornado" i "kolor tęczowy"
FACEBOOK/NANUKI

- Jako młoda mama zastanawiałam się, co wartościowego mogę robić z dziećmi – wspomina Ania. - Dołączyłam do grupy na Facebooku, w której rodzice dzielili się pomysłami na własnoręcznie wykonane pomoce edukacyjne.

Ania zainspirowała się pomysłami swoich koleżanek z mediów społecznościowych i sama zaczęła tworzyć rozmaite pomoce edukacyjne dla swoich dzieci, np. sortery (zabawa w sortowanie) oraz karty. – Większość z nich powstało z recyklingu, np. używałam zużytych kartonów – śmieje się.

Najbardziej zafascynowała się kartami, bo łatwo można je dostosować do aktualnych pasji dziecka. – Są świetną, bardzo plastyczną pomocą w rozwijaniu zainteresowań malucha – mówi. Dla własnego użytku wykonywała karty z flagami, samochodami, owocami, warzywami czy rodzajami liści. Gdy swoim pomysłem podzieliła się na facebookowej grupie, usłyszała słowa podziwu i deklaracje zakupu.

Jedna z kart Spacerowe Drzewa, które przedstawiają sylwetki, liście i owoce występujących w Polsce drzew
FACEBOOK/NANUKI

Pozytywne komentarze innych mam zaowocowały tym, że Ania zaczęła tworzyć karty profesjonalnie. Nazwała je Nanuki. „Nanook” w języku rdzennych mieszkańców Grenlandii oraz Alaski oznacza niedźwiedzia polarnego. Do tworzenia zaprosiła Ewę Domagalską, projektantkę graficzną z Poznania. Karty są drukowane w Krośnie i dzielą się na trzy rodzaje:

  • Karty Ruchowe – zawierają polecenia do wykonywania czynności na zewnątrz lub w domu, typu „przeciągnij się jak kot”, „biegaj szybko jak gepard”;
  • Karty Spacerowe Drzewa – to 30 kart z ilustracjami liści oraz ciekawostkami na temat drzew. Pozwalają rozpoznawać drzewo po liściach;
  • Karty Kolorów – służą do rozpoznawania kolorów w otoczeniu, a także zawierają propozycję aktywności z ich użyciem.
Słowo "nanuki" pochodzi od inuickiego słowa „nanook”, oznaczającego polarnego niedźwiedzia. Niedźwiedzie w logo firmy symbolizują bliskość, bezpieczeństwo i podążanie za dzieckiem
FACEBOOK/NANUKI

Karty służą do aktywności zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Mogą być przerwą w zajęciach, lekcją gimnastyki czy zadaniem do wykonania na spacerze. - Karty Ruchowe można wykorzystać kładąc talię na środku - dziecko odwraca wierzchnią kartę i wykonuje polecenie. Można też rozrzucić karty na podłodze i losować jedną z nich. Karty Spacerowe są świetnym zaproszeniem na spacer do lasu, a Karty Kolorów to dla dziecka czas kreatywnej zabawy, a dla rodzica chwila na ciepłą kawę.

Pomysłów do tworzenia kart dostarczają jej dzieci. To one w trakcie spacerów zadają pytania: „A co to?”. – Dzięki nim w tym roku planuję 2 nowe zestawy – uśmiecha się Ania.

Więcej o jej działalności możemy przeczytać na stronie internetowej lub Facebooku.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wed
29.01.2023 13:55

Bardzo fajny pomysł. Im dłużej odsunie się dzieci od komórki tym lepiej. No ale rodzic dużo musi dać z siebie, a to nie zawsze jest łatwe. Kiedyś to zaprocentuje. Dzieci będą spokojne, ciekawe świata i zapewne myślące krytycznie.

wed
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)