Nowe umowy na dostarczanie wody i odbiór ścieków mają trafić do wszystkich klientów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krośnie - łącznie spółka ma ich 19 tysięcy.
Wymiana umów przebiega dwutorowo: z nowymi dokumentami do drzwi klientów pukają pracownicy spółki albo listonosze - część wysłana jest listami poleconymi.
Widząc nowe dokumenty niektórzy mieszkańcy są zdezorientowani. Nie rozumieją czemu służy wymiana, jakie zmiany wprowadzono, więc z podpisami się wstrzymują. Po co cała ta operacja? - pytamy w ich imieniu.
- Od marca w Krośnie obowiązuje nowy regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Warunki umowy powinny być spójne z obowiązującym prawem miejscowym, zaszła więc konieczność modyfikacji wzorów umów - tłumaczy Janusz Fic, prezes MPGK w Krośnie. - W umowach wprowadzono jedynie zmiany redakcyjne i porządkowe. One nie mają wpływu ani na cenę, ani na zakres świadczonych usług - zapewnia.
Jakie zmiany zaszły? Kilka przykładów tych najistotniejszych:
- w umowach dla podmiotów gospodarczych został usunięty zapis o karach umownych za przekroczenie parametrów ścieków odprowadzanych do kanalizacji sanitarnej. W zamian wprowadzono opłatę za przekroczone parametry ścieków. Zmienia się więc tylko nomenklatura - nie nazywane jest to karą, a opłatą,
- dotąd w ramach usług dodatkowych funkcjonował szereg opłat za włączenie do sieci, np. za odbiór, za wykonanie tzw. wcinki. W nowych umowach wprowadzona jest tylko jedna opłata za przyłączenie do urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych,
- wymiana wodomierzy - według nowych zapisów MPGK przejmuje koszty wymiany. Jeśli jednak zachodzi podejrzenie, że ktoś celowo uszkodził wodomierz, pracownicy spółki są zobowiązani do powiadomienia policji. Do tej pory naliczano jedynie karną opłatę.
Kopię podpisanej umowy należy dostarczyć do siedziby MPGK. Można też wysłać - osoby, które dokumenty otrzymały pocztą, dostały również kopertę zwrotną z opłaconą już usługą pocztową - nie będą ponosić kosztów wysyłki.
Jeśli podpisanej umowy nie dostarczymy do MPGK, jej zapisy i tak będą nas obowiązywać. Chyba że nie chcemy przyjąć nowych warunków - w takim przypadku należy pisemnie wypowiedzieć umowę.
MPGK zakłada, że wszystkie umowy uda się wymienić do końca 2015 roku.