MPGK obniża ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę

Podczas, gdy cały kraj żyje podwyżkami cen gazu, w Krośnie tanieje miejskie ciepło. Od 1 października MPGK obniża taryfy o 3,51 procent. Jest to możliwe dzięki modernizacji ciepłowni, niższym kosztom zakupu opału, energii elektrycznej oraz redukcji etatów.
Ciepłownia "Łężańska" dostarcza ciepło do większości osiedli mieszkaniowych w Krośnie

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie jest producentem i dostawcą energii cieplnej dla 70 procent terenu miasta. Za pomocą Oddziału Energetyki Cieplnej - ciepłowni "Łężańska" dostarcza ciepło dla centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody do mieszkań, obiektów użyteczności publicznej i przemysłu.

Od 1 października 2010 odbiorców energii cieplnej z zakładu przy ul. Sikorskiego obowiązywać będzie nowa, niższa taryfa. - Średni spadek cen i stawek opłat w nowej taryfie dla ciepła wynosi 3,51 procent - informuje Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego - MPGK.

Dzięki unowocześnieniu kotłowni, możliwe było obniżenie kosztów jej funkcjonowania

- Obniżki były możliwe dzięki prowadzonym od kilku lat intensywnym działaniom inwestycyjnym i modernizacyjnym, które miały na celu obniżenie kosztów funkcjonowania ciepłowni - mówi prezes. - Spadła ponadto cena miału węglowego i koszty energii elektrycznej. Zredukowane zostało też zatrudnienie, co również znacząco wpłynęło na obniżkę kosztów - podkreśla.

W wyniku przetargu udało się nawiązać korzystną współpracę z nowym dostawcą węgla. Jego cenę ustalono na poziomie 270 złotych za tonę, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku średnia cena miału węglowego dostarczanego do kotłowni wynosiła średnio 299,90 zł za tonę.

Oszacowano, że w ciągu roku kotłownia zużyje ponad 15 tysięcy ton węgla. Koszty zakupu tego opału stanowią ponad 48 procent wszystkich kosztów ponoszonych przez kotłownię. Koszty energii elektrycznej z kolei stanowią 5,37 procent.

Produkcja ciepła i jego dystrybucja jest ciągle monitorowana. Pozwala na szybką reakcję w razie nieprawidłowości

- Koszty paliwa technologicznego mają największy wpływ na kształtowanie cen i stawek opłat za ciepło, dlatego niezmiernie ważny jest korzystny zakup paliwa o wysokiej wartości opałowej i niskiej zawartości popiołu i siarki - twierdzi Janusz Fic. Oddział Energetyki Cieplnej posiada nowocześnie wyposażone laboratorium analityczne, w którym można na bieżąco badać parametry węgla, jego wartość opałową, zawartość popiołu, wilgoci i siarki. - Badanie tych parametrów daje pewność, że stosowane paliwo ściśle odpowiada warunkom, jakie musi ono spełniać pod względem ochrony środowiska - dodaje.

Efektem wdrażania nowoczesnych technologii w zakresie produkcji ciepła oraz jego dystrybucji jest modernizacja czterech z sześciu posiadanych kotłów. Wyremontowane jednostki wytwarzają ponad 95 % produkowanej energii.

Tak wygląda nowoczesny węzeł cieplny

Montowane obecnie rozdzielające ciepło węzły również są nowoczesnymi, kompaktowymi urządzeniami, wyposażonymi m.in. w tzw. automatykę pogodową - dostosowującą parametry wody grzewczej do warunków zewnętrznych. - Prawie 100 procent obsługiwanych przez Oddział Energetyki Cieplnej węzłów cieplnych pracuje w systemie zdalnego monitoringu, umożliwiającego podgląd parametrów pracy na monitorze komputera - mówią przedstawiciele zakładu. - Pozwala to na natychmiastową reakcję w przypadku nieprawidłowości w ich pracy.

Nowa, niższa taryfa za ciepło w Krośnie została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki, będzie obowiązywać do 30 września 2011 roku.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)