Chloroform, substancja tworząca się w trakcie uzdatniania wody, w wyniku reakcji zachodzącej między chlorem a substancjami organicznymi, przekroczyła w ostatnim czasie dopuszczalne granice. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, jego norma w wodzie pitnej wynosi 0,030 mg/l, a Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie stwierdził stężenie chloroformu na poziomie 0,048mg/l.
- Przekroczenie tej normy jest minimalne i zostało stwierdzone na jednej końcówce punktu poboru przy ul. Kisielewskiego. O zagrożeniu dla konsumentów mówilibyśmy, gdyby te wartości wynosiły około 2 miligramów. Tu są zaledwie setne - uspokajała wtedy Ewa Szybieniecka, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Przekroczenie stwierdzono w próbce pobranej 23 stycznia. Sanepid dał MPGK dwa miesiące, by wartości trichlorometanu (chloroformu) wróciły do normy.
Przeprowadzone już 14 lutego badanie wody nie wykazało przekroczeń dopuszczalnej wartości chloroformu w wodzie. - Otrzymane wyniki badań próbki pobranej tego dnia w punkcie poboru wody przy ul. Kisielewskiego wykazują, że wartość parametru trichlorometan w wodzie w sieci komunalnej wynosi 0.015 mg/l i jest znacznie niższa od dopuszczalnej - informuje Janusz Fic, prezes MPGK w Krośnie. - Mimo iż przedstawiony wynik oznacza doprowadzenie jakości wody do zgodności z przepisami, to MPGK będzie dalej prowadziło monitoring jakości wody w zakresie trichlorometanu - zapewnia.
Badanie zostało przeprowadzone przez MPGK w ramach wewnętrznego monitoringu, nie są to oficjalne badania sanepidu. - My pobierzemy wodę w poniedziałek (27.02), wyniki będą znane w środę (29.02) - informuje Ewa Szybieniecka. Potwierdza jednak, że badania MPGK są wiarygodne, wykonane przez akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji laboratorium badawcze SGS w Pszczynie.