Mnóstwo pomysłów na kulturę

Wczoraj (18.03) odbyło się w Forum Kultury pt. "Funkcjonowanie kultury w Krośnie". W sali Rady Miasta spotkali się wszyscy, którzy mają coś wspólnego z kulturą. Wspólnie wypracowano 20 wniosków. Nie było jeszcze w Krośnie tak dużego i ważnego spotkania środowisk kultury. Głównym organizatorem spotkania był Prezydent Miasta.
Artykuł z archiwum 2002-2017

W Forum wzięli udział przedstawiciele instytucji kultury, stowarzyszeń, twórcy i animatorzy - wszyscy działający w sferze szeroko pojętej kultury (listę większości uczestników publikowaliśmy w tekście Co tam panie w kulturze?). Podczas konferencji przedstawili oni informacje o kierunkach swoich działań i opowiedzieli też o najważniejszych inicjatywach przez siebie realizowanych. Ale nie to było najważniejsze. Głównym celem forum było wypracowanie wniosków dotyczących działalności kulturalnej w Krośnie, jej upowszechniania i dalszego rozwoju.

ROBOCZA LISTA WNIOSKÓW:
  • Opracowanie raportu o stanie kultury w Krośnie oraz strategii jej rozwoju do 2010 roku (Prezydent powoła właściwą komisję).
  • Ścisła współpraca między podmiotami sektora kultury w celu wzajemnego wspierania się i udzielania pomocy na zasadach partnerskich.
  • Powołanie we właściwym wydziale U.M. osoby odpowiedzialnej za koordynację działań kulturalnych w mieście z dużymi kompetencjami w zakresie:
    a. planowania inwestycji w kulturze, by zaczynać i kończyć zadania priorytetowe w stosunkowo krótkim czasie,
    b. kolejności zakupu sprzętu niezbędnego poszczególnym instytucjom do prowadzenia działalności statutowej,
    c. wyszukiwania źródeł i programów finansowania kultury w mieście spoza budżetu miasta (fundusze pomocowe),
    d. wyszukiwania partnerów zagranicznych do współpracy kulturalnej.
  • Umożliwienie samorządowym instytucjom kultury korzystania z doradztwa prawnego Urzędu Miejskiego.
  • Przygotowanie kalendarium imprez cyklicznych, które miałyby priorytetowe znaczenie dla promocji miasta i byłyby w pierwszej kolejności wspierane z budżetu urzędu:
    a. Przygotowywanie i koordynowanie rocznego, kwartalnego, miesięcznego kalendarium dla mieszkańców miasta.
    b. Opracowanie jednolitego graficznie wzoru afisza imprez artystycznych organizowanych w mieście.
    c. Przygotowanie ujednoliconych tablic informacyjnych na terenie miasta z informacją o planowanych imprezach kulturalnych (oferta imprez ogólnodostępna np. w Rynku, przed KDK, przy Urzędzie).
  • Utrzymanie na wysokim elitarnym poziomie cyklicznych imprez kulturalnych takich jak: Jesień Muzyczna, Spotkania Teatralne (cykle np. przemiennie: wiosna muzyczna, jesień teatralna), Koncerty Prezydenckie.
  • Reaktywowanie cyklicznych imprez kulturalnych i artystycznych, których zaprzestano np.: Biennale Plastyki i Architektury Krośnieńskiej (może w formie Triennale? W architekturze można zgłaszać nie tylko projekty, ale przede wszystkim realizacje na terenie Krosna), Plenery Bieszczadzkie, Jarmark Krośnieński w formie imprezy o szerokiej formule rekreacyjno-artystyczno-kulturalnej, Przegląd Teatrów Ulicznych.
  • Stworzenie tradycji zapraszania do Krosna na „Noworoczne Spotkania z Prezydentem” ludzi kultury, nauki, związanych z miastem, a mieszkających poza jego granicami, co da możliwość stworzenia pewnego lobby dla Krosna.
  • Utworzenie przy Prezydencie Miasta „Komisji Artystycznej” - komisji doradczej złożonej z wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin kultury, której zadaniem byłaby pomoc w planowaniu i akceptacja priorytetowych wydarzeń kulturalnych.
  • Promocja artystów oraz ludzi wybitnych pochodzących z Krosna.
  • Umieszczenie w ramach obowiązków rzecznika prasowego szerokiej promocji medialnej działań kulturalnych w mieście.
  • Zabezpieczenie środków finansowych na materiały promujące miasto np. większa ilość stron Kuriera Krośnieńskiego, cykliczne wydawanie kalendariów imprez, wydawanie przewodników, map, albumów, zestawów gadżetów i innych materiałów informacyjnych przez Urząd Miasta.
  • Powierzenie Wydziałowi Architektury spraw związanych z estetyką miasta:
    a. wykonanie dla Rynku studium architektoniczno-kolorystycznego,
    b. opieka nad zabytkami, w tym ochrona pomników, tablic i cmentarzy.
  • Otoczyć szczególną ochroną prawną i konserwatorską zespół staromiejski (zakaz wjazdu Strefa „zero” - deptak).
  • Uaktywnienie kulturalne miasta poprzez:
    a. kulturę studencką, powstanie klubu studenckiego,
    b. powołanie (lub pomoc dla oddolnej inicjatywy tego rodzaju) Klubu Młodzieży Artystycznej (dla uczniów szkół artystycznych i ich absolwentów-studentów),
    c. utworzenie w okolicach rynku interdyscyplinarnego „Pubu Artystycznego” z galerią sprzedażną.
  • Utworzenie stypendiów Prezydenta Miasta dla wyjątkowo uzdolnionej a niezamożnej młodzieży.
  • Uhonorowanie osobowości w dziedzinie kultury (Nagrody Prezydenta) powinno przybrać kształt ważnego wydarzenia kulturalnego (koncert z udziałem ludzi kultury, świata biznesu, radnych).
  • Powołanie Ośrodka Badań Regionalnych.
  • Rozpoczęcie prac nad słownikiem biograficznym Krosna, powołanie komitetu redakcyjnego.
  • Coroczne organizowanie podobnych spotkań (Forum) w celu wzajemnego informowania się o realizacji wniosków.
Lista ta ma być dla władz Krosna programem działania na rzecz funkcjonowania kultury w Krośnie.
Zastępca Prezydenta – Bronisław Baran, któremu podlegają kwestie kultury w mieście, skomentował na zakończenie konferencji: - To fantastyczne, że dziś, w jednej sali udało się zgromadzić tylu wspaniałych ludzi. Dzięki czemu to było możliwe? Państwo czują się odpowiedzialni za kulturę. Dziękuję Wam za tę troskę. Co dała konferencja? Przede wszystkim pozwoliła się wzajemnie poznać. To było potrzebne dla środowiska kultury. Myślę, że integracja sił spowoduje, że wspólnie będziemy mogli działać na rzecz kultury.
Prezydent Baran poinformował, że w 2002 r. z budżetu miasta przeznaczono ponad 272 tysiące zł na działalność kulturalną: - To jest wystarczająca suma pieniędzy na kulturę jak na Krosno, trzeba się tylko zastanowić nad dystrybucją tych środków, by zostały wykorzystane na imprezy ważne i potrzebne – stwierdził. Powiedział, że w tym roku miasto planuje zakupić estradę, by nie wydawać ogromnych sum pieniędzy na wynajem scen dla potrzeb imprez plenerowych. Z kolei część środków dla organizacji zajmujących się działalnością kulturalną będzie przeznaczana dla nich w formie konkursów grantowych. - Wnioski opiniował będzie specjalny zespół przygotowany do tego merytorycznie – zapowiedział Bronisław Baran.
Zastępca Prezydenta ujawnił też, że zmieni się system docierania z informacją o wydarzeniach kulturalnych do mieszkańców: - Na terenie miasta zostaną zainstalowane specjalne tablice podświetlane, będą one przeznaczone tylko i wyłącznie dla organizatorów imprez i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych – powiedział.
Choć konferencja trwała ponad 6 godzin, wielu uczestników czuło niedosyt poruszanych tematów. Organizatorzy Forum nie wykluczają, że podobne spotkania będą organizowane co najmniej raz na rok.

Co sądzicie o funkcjonowaniu kultury w Krośnie? Jakie macie propozycje na rozwiązanie problemów w sferze kultury? Co sądzicie na temat wniosków wypracowanych podczas Forum Kultury? Czekamy na Wasze opinie!

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)