Młodzi kucharze na stażach we Francji

Przyszli fryzjerzy, kucharze i cukiernicy mieli szansę podszkolić swe umiejętności we Francji. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odbyli tam dwutygodniowe staże zawodowe. Zdobytą przez nich wiedzę potwierdzają certyfikaty, które będą atutem podczas poszukiwania pracy.
Przez dwa tygodnie młodzi kucharze z Krosna poznawali tajniki kuchni francuskiej

Szesnastu uczniów krośnieńskiego ZSP Nr 2 odbyło w kwietniu (30.03 - 13.04) dwutygodniowe staże we Francji. Była to pierwsza grupa uczestnicząca w zagranicznych wyjazdach - grupa druga na przełomie maja i czerwca wyjedzie na Słowację.

Wyjazd możliwy był dzięki uczestnictwu szkoły w projekcie Leonardo da Vinci. Jest on skierowany do uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej: cukierników, kucharzy, piekarzy, fryzjerów oraz uczniów technikum - kształcących się w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji usług gastronomicznych.

Swoje umiejętności mieli okazję podszkolić także fryzjerzy

Program promuje mobilność pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdraża innowacyjne rozwiązania dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wymiany zawodowe integrują młodzież, ta przy okazji poznaje kulturę i języki odwiedzanych krajów.

We Francji uczniowie odbywali staże w czterech Centrach Szkolenia Uczniów Zawodu: w Lezignan-Corbier, Mende, Nimes i w Perpignan. - W ramach staży młodzi adepci rzemieślnictwa sporządzali potrawy, m.in. ratatouille, napoje oraz wyroby piekarskie takie jak bagietki czy fougasse i cukiernicze: ciasto kruche, krem patissiere i waniliowy, ciasto parzone, krem migdałowy, ozdoby z marcepanu, ciasto Paris-brest typowe dla kuchni francuskiej - mówi Paweł Cisoń, nauczyciel z ZSP nr 2. - Wszędzie nasi uczniowie byli chwaleni za poziom posiadanej wiedzy, bez problemu radzili sobie z wykonywaniem poleconych zadań. Uczniowie także byli bardzo zadowoleni, mogli pracować w świetnie wyposażonych nowoczesnych pracowniach.

Stażyści w ciągu dwóch tygodni mogli również poznać specyfikę działania oraz funkcjonowania francuskich przedsiębiorstw branży gastronomicznej, cukierniczej i piekarniczej.

Był czas na naukę, ale też zwiedzanie

W stażach poza grupą cukierników, piekarzy i kucharzy, uczestniczyło również dwóch fryzjerów, którzy zobaczyli jak działają francuskie salony, poznali nowe metody i techniki fryzjerskie. - Upinali koki, tzw. banany z elementami warkoczy, uczyli się wyplatania różnego typu warkoczy i plecionek, nawijania loków, modelowania i strzyżenia włosów, strzyżenia brody - wylicza Paweł Cisoń.

Poza zdobywaniem nowych umiejętności zawodowych uczniowie krośnieńskiej szkoły mieli okazję pozwiedzać. Zobaczyli m.in: Carcassonne, produkcję serów w Roquefort, wiadukt w Millau, Grotte de Dargilan w Ave Armand, dziewięć śluz w Beziers, zabytki Nimes, Akwedukt Pont du Gard, zakład produkcji wina w Limoux, hodowlę owoców morza w Bouzigues.

Po stażach młodzież otrzyma certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedzę

Po zakończeniu staży uczniowie otrzymają podpisane przez polskie i francuskie cechy rzemiosł certyfikaty oraz dokumenty "Europass Mobilność", poświadczające nabyte kompetencje i umiejętności. - Dokumenty te będą dla nich dodatkowym atutem podczas poszukiwania pracy zarówno w kraju, jak i za granicą - podkreśla Paweł Cisoń.

Wiedzę zdobytą na stażach uczniowie będą mieli szansę zaprezentować pod koniec roku szkolnego, kiedy to w szkole zorganizowany zostanie Dzień Francuski i Słowacki.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)