Młodzi duchem rozpoczynają studia

Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował rok akademicki. Krośnieńskich seniorów znów czeka intensywna nauka z wycieczkami, tańcami i dowcipami przy kawie włącznie. - Wszystko na zaliczenie - żartują.
Inauguracja roku akademickiego seniorów w sali Centrum Kształcenia Ustawicznego

"Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody" - cytatem Henry'ego Forda przywitani zostali studenci Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas inauguracji nowego roku akademickiego.

- Potwierdzacie słuszność tej idei - zwracała się do zgromadzonych Bogumiła Błażejowska, prezes KUTW. - Dla studentów-seniorów wiek dojrzały nie stanowi przeszkody dla dalszego działania i przyswajania nowych wiadomości, nie jest barierą dla aktywnego życia.

Początki Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku miały miejsce 6 lat temu, w 2004 roku - kilkanaście lat po tym, jak w Europie powstały pierwsze uczelnie dla seniorów. - Doszliśmy do wniosku, że trzeba podjąć decyzję i zorganizować w Krośnie taką grupę. Inicjatorem był dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego Bogdan Skotnicki - wspomina założyciel KUTW Krystyn Błażejowski. - Zastanawialiśmy się jak dotrzeć do ludzi. Stwierdziliśmy, że najlepiej przez ogłoszenia w kościołach.

Tytuł wykładu inauguracyjnego brzmiał: "Profilaktyka grypy". Przeprowadzili go pracownicy PWSZ w Krośnie

Na pierwsze spotkanie przyszła niewielka, 15-osobowa grupa. Na zasadzie poczty pantoflowej, dołączyło jeszcze kolejnych 5. W ten sposób powstał komitet założycielski UTW.

Od 2006 roku uniwersytet działa w ramach stowarzyszenia. Skupia osoby po 50 roku życia, emerytów i rencistów. - Oni mają czas, który muszą jakoś zagospodarować. Przede wszystkim chcą się spotkać, żyć gromadnie. Miło im, gdy widzą się, spotykają razem na zajęciach. Oprócz tego świat idzie do przodu, mówią: "Wnuk się bawi na komputerze, a ja nie wiem, co on robi. Też chcę się nauczyć." - mówi Krystyn Błażejowski.

Rok akademicki 2010/2011 rozpoczęło 200 słuchaczy, w tym 30 na pierwszym roku. - Liczymy na to, że w ciągu miesiąca dołączy do nas jeszcze około 20 osób - dodaje Dorota Mróz, wiceprezes stowarzyszenia.

Indeksy dla nowych słuchaczy wręczał m.in. Stanisław Słyś - przewodniczący Rady Miasta

- To że po raz 7 inaugurujemy rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dla mnie, jako krośnianina, jest powodem do olbrzymiej satysfakcji. Gratuluję państwu, że macie w sobie tyle siły, pasji, odwagi, że podejmujecie się nowych wyzwań, chcecie się integrować, zdobywać kolejne doświadczenia - mówił do seniorów Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta. - Cieszę się, że widzę Was na krośnieńskich biegach, na basenie, że aktywnie uczestniczycie w życiu Krosna. Życzę udanego roku i zdanych sesji.

To ostatnie stwierdzenie wywołało uśmiech studentów-seniorów, bo zdobycie zaliczeń z wszystkich zajęć to nie lada wyzwanie. "Napracować" się będzie trzeba szczególnie przy nowo wprowadzonych zajęciach integracyjnych: wieczorach piosenki biesiadnej, tańcach integracyjnych, grach i zabawach, kawałach i dowcipach przy kawie.

Myli się jednak ten, kto sądzi, że nauka w Uniwersytecie Trzeciego Wieku składa się tylko z rozrywki. Co czwartek studenci mają wykłady o różnym ciężarze gatunkowym. - Zaczynamy od historii, zdarzeń związanych z Krosnem, potem będą wykłady z psychologii, historii sztuki i ochrony zdrowia - wylicza Dorota Mróz.

Nowy rok akademicki rozpoczęło prawie 200 seniorów

Są też zajęcia z informatyki i języków obcych - lektoraty języka angielskiego, niemieckiego, a od tego roku także hiszpańskiego. - Niektóre osoby próbowały się uczyć prywatnie języków, ale to było kosztowne, dlatego przyszły do nas - mówi Dorota Mróz. - Informatyka cieszy się też dużym zainteresowaniem, oprócz korzystania z Internetu, poznajemy też programy do obróbki zdjęć, elementy grafiki.

Nie brakuje też warsztatów artystycznych, fotograficznych, rękodzieła artystycznego, klubów dyskusyjnych. KUTW proponuje słuchaczom również zajęcia na basenie i sali gimnastycznej oraz wycieczki turystyczne. - Jeździmy po całym regionie. Mimo że to nasze okolice, odwiedzamy miejsca, których ci ludzie nigdy nie widzieli. Podkarpacie jest pełne zabytków klasy "zero", mamy kościoły, cerkwie, cmentarze powojenne. Przy okazji to też pobyt na świeżym powietrzu - podkreśla założyciel szkoły.

Aby dołączyć do grona studentów KUTW, należy wypełnić stosowną deklarację na miejscu, w biurze zarządu, mieszczącym się w siedzibie Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego przy ul. Czajkowskiego, pokój 207 b (czynne we wtorki i czwartki) lub przez Internet na stronie www.utw-krosno.pl.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)