Młodzi chcą poruszyć świat. Spotkali się w Krośnie

Czterdziestu młodych ludzi z ośmiu krajów uczestniczyło w zeszłym tygodniu w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży, które odbyło się w Krośnie. Przez niemal tydzień rozmawiali o problemach, z którymi się stykają, wymieniali doświadczenia, zwiedzali okolicę i przygotowali wspólny spektakl teatralny. Do domów wrócili z przesłaniem troski o bezpieczny świat.
W Krośnie przebywała młodzież z Wielkiej Brytanii, Słowacji, Węgier, Maroko, Francji, Niemiec, Norwegii oraz Włoch

Pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży (MSM) odbyło się w lipcu 2011 r., w marokańskim mieście Dakhla. Projekt skierowany jest do osób w wieku 16-19 lat, dla których coroczne spotkania są szansą na poznanie międzykulturowego środowiska i pokonanie uprzedzeń. Reprezentująca Polskę młodzież z Krosna, po raz pierwszy wzięła udział w MSM w zeszłym roku, zaś w tym roku (w dniach 19-24 sierpnia) to krośnianie wcielili się w rolę jego gospodarza. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Z młodzieżą poruszyć świat".

Do Krosna przyjechały delegacje młodzieży z ośmiu krajów: - Mieliśmy delegacje z dystryktu Pendle w Wielkiej Brytanii, ze słowackiego Świdnika, z węgierskiego Zalaegerszeg, z Dakhli w Maroku, z Creil we Francji, z Marl w Niemczech, delegację z gminy Fjell z Norwegii oraz z Gualdo Tadino we Włoszech - wylicza Daniel Bieszczad z Urzędu Miasta w Krośnie. Delegacje liczyły łącznie czterdzieści osób. W Spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Młodzieżowej Rady Krosna oraz władz samorządowych.

Ze względu na konflikty zbrojne, na Spotkanie nie udało się dotrzeć delegacjom z Palestyny i Ukrainy. Ich brak stanowił wymowny obraz problemów poruszanych w czasie paneli dyskusyjnych. Sprawy pokoju, wolności i przyjaźni na świecie były bowiem tematami, którym poświęcono bardzo dużo uwagi. Oprócz nich, rozmawiano także o problemach społecznych, z którymi boryka się młodzież w swoich ojczyznach. Należą do nich m.in. uprzedzenia rasowe oraz ograniczenia w działalności stowarzyszeń.

Przedstawiciele każdego kraju opowiadali o swoich doświadczeniach: - Największym problemem młodzieży w Dakhla jest brak centrów kultury, w których mogliby rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. Brakuje takich miejsc, w których mogliby się spotykać i integrować - opisywał Henry, animator grupy marokańskiej.

Spotkanie było okazją, aby podglądnąć wartościowe rozwiązania, funkcjonujące w innych krajach i miastach. Duże wrażenie na uczestnikach wywarło istnienie Młodzieżowej Rady Krosna: - W Dakhla nie mamy takiej rady, ale w tym roku pojawił się pomysł jej organizacji. Chcemy, aby młodzież mogła wyrazić swoje poglądy i przedstawić swoje pomysły - zapowiadał Marokańczyk.

Drugim ważnym elementem Spotkania były wspólne warsztaty teatralne. W ich trakcie powstał "Spektakl kultur" - przedstawienie zaprezentowane w minioną sobotę na krośnieńskim Rynku. Każda z delegacji wystawiła wypracowany przez siebie spektakl. Połączyły się one w całość, prezentując kulturę każdego z krajów.

W czasie wolnym, młodzież z zagranicy miała okazję zwiedzać Krosno i okolice. - Krosno bardzo nam się spodobało - opisuje Henry - jest bardzo urokliwe i dobrze zorganizowane. Daniel Bieszczad dodaje, że goście zwracali także uwagę na malownicze położenie Krosna, czystość oraz dużą ilość zieleni w mieście. - Do gustu przypadła im także polska kuchnia. Byli wniebowzięci kosztując naszych tradycyjnych potraw - opowiada Bieszczad.

Na koniec MSM, uroczyście podpisano rezolucję, w której delegacja każdego z państw zobowiązała się do podejmowania działań na rzecz pokoju na świecie: "Zjednoczeni w różnorodności będziemy wspólnie działać, aby utrzymać naszą wolność, pokój i sprawiedliwość. Światowa integracja jest w interesie wszystkich narodów, dlatego musimy starać się o wspólny, bezpieczny Świat" - głosi rezolucja.

W rezolucji zapowiedziano także kontynuację projektu Międzynarodowych Spotkań Młodzieży.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)