Marek Bargieł przejął Wytwórnię Ciast i Lodów „Santos” z początkiem lat 90. od swojego ojca Józefa, który otworzył ją w 1974 roku. – Doskonała znajomość zawodu, rzemieślnicze umiejętności i energiczne działania Marka spowodowały, że firma zaczęła się rozrastać i cieszyć doskonałą renomą – mówi Marta Matelowska, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie.
Obecnie firma produkuje kilkadziesiąt gatunków ciast, tortów, pralin, lodów. Świadczy też usługi cateringowe. Cukiernia posiada sieć 11 sklepów, m.in. w Krośnie, Jaśle, Dębicy i Rzeszowie. Wyroby „Santos” cieszą się uznaniem w regionie i Polsce.
Krośnianin zawsze stawiał na inwestowanie w pracowników i firmę. W 2000 roku uruchomił drugi zakład „Santos II” z nowoczesną linią produkcyjną, w której zastosowano światowe technologie i produkty wysokiej jakości.
W 2003 roku otworzył nowoczesną i wyposażoną w sprzęt techniczny Przetwórnię Owoców i Warzyw w Krościenku Wyżnym. Powstaje w niej kilkadziesiąt różnych przetworów: nadzień do tortów, ciast, deserów, lodów oraz owoców dekoracyjnych o różnych smakach, m.in. z jabłek, malin, jarzębiny, czy róży pozyskiwanej z własnej, ekologicznej plantacji.
Marek Bargieł uruchomił również nowoczesne laboratorium, gdzie powstają czekolady z dodatkami sprowadzanymi z różnych zakątków świata (m.in. kory cynamonu ze Sri Lanki czy naturalnej laski wanilii z Madagaskaru). Był też pomysłodawcą linii produktów „Żurek polski”. Są to dwa rodzaje żurków: zakwas owsiano-żytni i zakwas owsiano-pszenny.
Krośnianin był aktywnym członkiem i działaczem Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy. Pełnił też funkcję Starszego Cechu w Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie (2002-2014).
Wraz ze swoją firmą zdobywał międzynarodowe i krajowe nagrody. Reprezentował Polskę na wielu Mistrzostwach Świata, a tytuł Mistrza Świata Cukierników zdobył w Wiesbaden w 2001 roku. Rok później otrzymał tytuł Lidera Przedsiębiorczości, przyznawany przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie. W 2008 roku za „Konfiturę z Płatków Róży” dostał Złoty Laur, statuetkę przyznawaną dla najaktywniejszych rzemieślników, kupców i przedsiębiorców w Polsce. Za swoje osiągnięcia zawodowe i szeroką działalność dla rzemiosła został uhonorowany wieloma odznaczeniami rzemieślniczymi i państwowymi, w tym także Złotym Krzyżem Zasługi.
Oprócz tego był też doskonałym nauczycielem. Uczył rzemiosła młodych cukierników, którzy zdobywali wiele nagród i wyróżnień. Według Marka Bargła każdy cukiernik musi być artystą, dlatego poszukiwał najlepszych. Wśród jego uczniów byli m.in. Sebastian Szmyd, wicemistrz świata cukierników z Brna w 1999 roku oraz Mirosław Pelczar, znany twórca czekolad z Korczyny. Obecnie firma „Santos” zatrudnia 130 osób, z czego 36 to uczniowie w zawodzie cukiernika.
Firma współpracowała z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie (obecnie Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2). Pomagała też wielu instytucjom opieki i pomocy społecznej.
Pogrzeb Marka Bargła odbędzie się w sobotę (7.11) w Krościenku Wyżnym. Msza odprawiona zostanie w tamtejszym kościele parafialnym o godz. 14:00, a po niej odbędzie się pochówek zmarłego z kaplicy cmentarnej.
Bliski znajomy, z którym miałem kontakt od dawien dawna. Jeszcze za czasów, kiedy był pracownikiem na dole pod cukiernią. Rzadko można było spotkać tak otwartego na innych człowieka. Pomimo różnicy kilku lat wieku i zawodów zawsze bylo przy spotkaniu CZEŚĆ - CZEŚĆ, CO SŁYCHAĆ. Spooczywaj w pokoju Marku. Wyrazy współczucia dla Bliskich. Zabierają coraz młodszych, ale to nie od nas zależy.
Od jakiegoś czasu boję sie otworzyc gazetę, tv itd. Kazdego dnia ktoś znany, bliski, młody żegna się z nami.
Teraz będzie słodko tam "w górze".
RIP
Żal, że odzedł krośnianin, który był chlubą miasta. Niech odpoczywa w pokoju. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich.
ś.p Pan Marek Bargieł był człowiekiem bardzo wrażliwym i empatycznym. Pamiętam jak na początku naszej działalnośći , przekazywał nam ciasta dla rodzin na święta. Zawsze wspierał akcje charytatywne.
Szkoda, że takich ludzi jest tak mało i tak szybko odchodzą....
Odpoczywaj w pokoju. KD
Lokal na Staszica wpisał się mocno w krajobraz Krosna, to pewne. Znów sama postać właściciela to bardziej najbardziej innowacyjna i przemysłowa gmina w tej części kraju jaką jest Krościenko Wyżne.