Marek Bargieł przejął Wytwórnię Ciast i Lodów „Santos” z początkiem lat 90. od swojego ojca Józefa, który otworzył ją w 1974 roku. – Doskonała znajomość zawodu, rzemieślnicze umiejętności i energiczne działania Marka spowodowały, że firma zaczęła się rozrastać i cieszyć doskonałą renomą – mówi Marta Matelowska, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie.
Obecnie firma produkuje kilkadziesiąt gatunków ciast, tortów, pralin, lodów. Świadczy też usługi cateringowe. Cukiernia posiada sieć 11 sklepów, m.in. w Krośnie, Jaśle, Dębicy i Rzeszowie. Wyroby „Santos” cieszą się uznaniem w regionie i Polsce.
Krośnianin zawsze stawiał na inwestowanie w pracowników i firmę. W 2000 roku uruchomił drugi zakład „Santos II” z nowoczesną linią produkcyjną, w której zastosowano światowe technologie i produkty wysokiej jakości.
W 2003 roku otworzył nowoczesną i wyposażoną w sprzęt techniczny Przetwórnię Owoców i Warzyw w Krościenku Wyżnym. Powstaje w niej kilkadziesiąt różnych przetworów: nadzień do tortów, ciast, deserów, lodów oraz owoców dekoracyjnych o różnych smakach, m.in. z jabłek, malin, jarzębiny, czy róży pozyskiwanej z własnej, ekologicznej plantacji.
Marek Bargieł uruchomił również nowoczesne laboratorium, gdzie powstają czekolady z dodatkami sprowadzanymi z różnych zakątków świata (m.in. kory cynamonu ze Sri Lanki czy naturalnej laski wanilii z Madagaskaru). Był też pomysłodawcą linii produktów „Żurek polski”. Są to dwa rodzaje żurków: zakwas owsiano-żytni i zakwas owsiano-pszenny.
Krośnianin był aktywnym członkiem i działaczem Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy. Pełnił też funkcję Starszego Cechu w Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie (2002-2014).
Wraz ze swoją firmą zdobywał międzynarodowe i krajowe nagrody. Reprezentował Polskę na wielu Mistrzostwach Świata, a tytuł Mistrza Świata Cukierników zdobył w Wiesbaden w 2001 roku. Rok później otrzymał tytuł Lidera Przedsiębiorczości, przyznawany przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie. W 2008 roku za „Konfiturę z Płatków Róży” dostał Złoty Laur, statuetkę przyznawaną dla najaktywniejszych rzemieślników, kupców i przedsiębiorców w Polsce. Za swoje osiągnięcia zawodowe i szeroką działalność dla rzemiosła został uhonorowany wieloma odznaczeniami rzemieślniczymi i państwowymi, w tym także Złotym Krzyżem Zasługi.
Oprócz tego był też doskonałym nauczycielem. Uczył rzemiosła młodych cukierników, którzy zdobywali wiele nagród i wyróżnień. Według Marka Bargła każdy cukiernik musi być artystą, dlatego poszukiwał najlepszych. Wśród jego uczniów byli m.in. Sebastian Szmyd, wicemistrz świata cukierników z Brna w 1999 roku oraz Mirosław Pelczar, znany twórca czekolad z Korczyny. Obecnie firma „Santos” zatrudnia 130 osób, z czego 36 to uczniowie w zawodzie cukiernika.
Firma współpracowała z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie (obecnie Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2). Pomagała też wielu instytucjom opieki i pomocy społecznej.
Pogrzeb Marka Bargła odbędzie się w sobotę (7.11) w Krościenku Wyżnym. Msza odprawiona zostanie w tamtejszym kościele parafialnym o godz. 14:00, a po niej odbędzie się pochówek zmarłego z kaplicy cmentarnej.