Mikrokosmos Krosna: wino, szkło, len, chleb...

Wszystko zaczęło się 12 lat temu od degustowania wina. Przez ten czas Festiwal Win Węgierskich obrósł w mnóstwo atrakcji. Jak się nie pogubić we wszystkich wydarzeniach największej imprezy promującej Krosno - oto nasz przewodnik na 22-24 sierpnia.
Autorem plakatu Festiwalu Win Węgierskich jest jak zwykle Krzysztof Ducki - Polak mieszkający w Budapeszcie, mistrz plakatu

Impreza, która tradycyjnie odbywa się końcem sierpnia to już nie tylko Festiwal Win Węgierskich, ale także: Karpackie Klimaty, Święto Chleba, Zakątek Rozmaitości Galicyjskich, Klimaty PWSZ, a nawet mecze piłkarskie dla dzieci. Na co zwrócić uwagę, gdzie szukać szczegółowych informacji, jakie utrudnienia w ruchu czyhają na kierowców - oto garść naszych porad.

Festiwal Wina

Tegoroczny XII Festiwal Win Węgierskich im. Roberta Portiusa ma niecodzienne logo. To konstelacja gwiazd w postaci kielicha, któremu towarzyszy napis KROSMOS utworzony z nazwy KROSNO i gwiazd. - Wino łączy nas z kosmosem - nieodgadnioną, bezkresną, nie kończącą się, tajemniczą przestrzenią. Jesteśmy pewni, że przez te trzy dni Krosno, stanie się małym kosmosem, którego gwiazdami będą węgierskie wina - wyjaśnia Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia Portius w Krośnie, pomysłodawca i główny organizator festiwalu.

Magnesem imprezy jest przede wszystkim wino. W tym roku będzie 7 domków, w których będzie można skosztować i zakupić wina ze wszystkich znaczących regionów winiarskich Węgier: z Tokaju, z Egeru, z Somló, z Szekszárdu i znad Balatonu. Kieliszki do degustowania wina będzie można zakupić w oddzielnej budce - zarówno proste, jak i bardziej eleganckie.

Ci, którzy chcą posłuchać mistrzów winiarstwa mogą spotkać się z nimi podczas uroczystych degustacji. W tym roku zaplanowano ich 5, odbędą się w Centrum Dziedzictwa Szkła. Ciekawostka - w trakcie degustacji odbędą się pokazy krótkiego filmu animowanego o historii Roberta Portiusa.

- Na degustacjach będziemy mieć wyjątkowego gościa z wyjątkowego regionu winiarskiego. Ten region jeszcze nigdy nie był reprezentowany na festiwalu w Krośnie - mówi Paweł Ungeheuer ze Stowarzyszenia Portius. - Jest to miejsce unikatowe, o którym szczególnie rozpisywał się filozof wina Béla Hamvas.

Degustacje win odbędą się w sali wystaw czasowych, a nie jak w zeszłym roku w salce przy piecu

Mowa o regionie winiarskim Somló. Jego niezwykłość polega na tym, że na równinie węgierskiej na północ od Balatonu jest jedna samotna góra, która jest wygasłym wulkanem. Jego zbocza są odrębnym regionem winiarskim, który ma niepowtarzalny charakter, bo skały budujące ten wulkan to głównie bazalt, z którego winorośl czerpie swoje niesamowite smaki i zapachy. Występuje tam autochtoniczny szczep nieznany nigdzie indziej na świecie, który nazywa się Juhfark - nazwa pochodzi od zakręconego świńskiego ogonka. Somló to bardzo znany, stary region, ale produkujący mało wina, więc nie może prowadzić ekspansji, ani intensywnej promocji.

- Wina stamtąd są trudne, ale jak ktoś wie więcej o winiarstwie i już niejedno wino pił, to zachwyci się Somló, bo jest mineralne i ma dosyć dużą kwasowość. Dawniej, w XVI wieku, mówiło się że to wina weselne, bo zamawiało się je tylko na wielkie okazje. Bardzo szczególne miejsce, to nasza największa ciekawostka festiwalu - zaznacza Paweł Ungeheuer.

Na festiwalu nie zabraknie także win z Polski, kuchni węgierskiej oraz serów, które są naturalnym dodatkiem do wina. W piątkowy wieczór przy ogródku Fermentu promowana będzie podkarpacka wołowina z krów wolnego wypasu - kucharze z Warszawy będą tę wołowinę przyrządzać i podawać razem z czerwonym winem.

Karpackie Klimaty

Karpackie Klimaty to cały zestaw atrakcji: koncerty, wystawy, kiermasze... Każdy powinien znaleźć coś dla siebie w bardzo obszernym i szczegółowym programie. RCKP - organizator imprezy - zapowiada, że w Krośnie obecnych będzie prawie 400 artystów i 100 wystawców!

W tym roku imprezę zorganizowano tak, aby na Rynku można było sobie usiąść, posłuchać muzyki i posmakować frykasów. Natomiast wszystkie stoiska z rękodziełami umiejscowione będą w uliczkach dochodzących do Rynku (Ordynacka, Kazimierza Wielkiego, Sienkiewicza i Piłsudskiego). Na Rynku Miasta Szkła nie mogło jednak zabraknąć ekspozycji szkła - miasto chce promować wśród turystów ten najbardziej znany produkt Krosna.

Na scenie Karpackich Klimatów wystąpi kilkuset artystów

Krosno promować się też będzie przez inny znany niegdyś produkt - len. W Galerii Sztuki BWA (budynek RCKP, ul. Kolejowa 1) odbędzie się otwarcie pokonkursowej wystawy 8. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" 2014 (piątek, godz. 17.30). Na Rynku odbędą się też warsztaty tkania na krosnach oraz warsztaty naturalnego druku na tkaninie. Poprowadzi je Łódzka Grupa Kreatywna (niedziela, 13:00-18:00).

Dorota Cząstka, dyrektor RCKP, poleca szczególnie dwa artystyczne wydarzenia:
- Adam Walny - "Teatr w zasięgu ręki" (plac przy kościele farnym, piątek 16:00-20:00, sobota i niedziela 11:00-20:00): - Frajda dla dzieciaków. To fajne widowisko z lalkami, połączone z warsztatami robienia lalek, które można sobie później wziąć do domu.
- Spektakl "Spódnica ze wszystkich kwiatów świata" - Teatr Opowieści z Walizki (Rynek, niedziela, godz. 22.00): - To specyficzny projekt realizowany przez Joannę Sarnecką, stypendystkę Ministra Kultury. To artystka, która prowadzi Stację "Sanok Miasto" - kulturalne działania w budynku starego dworca.

Ulubiony Chleb Krośnian - w 2013 r. degustatorzy zjedli podczas konkursu blisko 1,5 tys. bochenków!

W trakcie Karpackich Klimatów krośnianie tradycyjnie już wybiorą swój ulubiony chleb. 12 piekarni będzie walczyć o względy krośnian przywożąc do degustacji różne rodzaje chleba. W sumie przez dwa dni krośnianie skosztują niemal 1500 bochenków chleba! Ten wypiek, który najbardziej posmakuje mieszkańcom Krosna będzie mógł się posługiwać znakiem "Ulubiony chleb Krośnian 2014". - W głosowaniu bierze udział zwykle kilka tysięcy osób - mówi Bożena Paradysz z Muzeum Rzemiosła, które jest organizatorem konkursu.

Zakątek Rozmaitości Galicyjskich

Unia Przedsiębiorczych - jedna z krośnieńskich organizacji - przyłączyła się do Karpackich Klimatów organizując na ul. Franciszkańskiej Zakątek Rozmaitości Galicyjskich. Odbędzie się tam m.in. konkurs na nalewkę. Posłuchać też będzie można koncertów: Makar Trio, Anny Mikoś z zespołem, Working Class, Jacka Dewódzkiego z zespołem Rewolucja, Rosarian. Pod bramą oo. Franciszkanów nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i rodzin.

Klimaty PWSZ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa organizuje z kolei wykłady, zajęcia naukowe, pokazy i inne atrakcje pod hasłem Klimaty PWSZ.

Szczególnie polecamy wykład o pewnym związku chemicznym, który znajduje się w winie - "In vino veritas, in resveratrolum sanitas - w winie prawda, w resweratrolu zdrowie". Wykład zaprezentuje prof. dr hab. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak (aula PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego, sobota, godz. 15:00). Będzie też można zapoznać się z dawnymi mapami topograficznymi Krosna i okolic na wykładzie dra Wojciecha Krukara (sala nr 2 przy ul. Kazimierza Wielkiego, sobota, godz. 12.00).

Ponadto: rajd rowerowy, lecznicze nalewki, płukanie złota, świat podczerwieni i wiele innych popularnonaukowych i rekreacyjnych akcji PWSZ.

Dawcy szpiku

Podczas Karpackich Klimatów odbędą się Dni Dawcy Szpiku. Punkty będą działać na Rynku oraz w Galerii Portius, gdzie każdy będzie mógł zarejestrować się w bazie dawców. - Będziemy zachęcać ludzi do zostania dawcą szpiku, a także uświadamiać na czym polega rejestracja jako dawca i jak przebiega sam zabieg. Ktoś, kto zdecyduje się być dawcą, musi być świadomy, że za dwa tygodnie, miesiąc czy klika lat może być potrzebny, bo szpiku potrzebuje jego genetyczny bliźniak - tłumaczy Renata Bystrzycka, przedstawiciel Fundacji DKMS w Krośnie.

Piłka nożna

Na dziedzińcu PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego odbędą się treningi pokazowe, turnieje oraz liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, a wszystko to dzięki Krośnieńskiej Akademii Piłkarskiej Bardomed, która od roku uczy dzieci sztuki piłkarskiej.

Utrudnienia w ruchu

W związku z wszystkimi tymi wydarzeniami, od piątku (22.08), od godz. 6.00 do niedzieli (24.08) do godz. 24.00, w obrębie Zespołu Staromiejskiego zmieniona będzie organizacja ruchu. Na czas imprezy lepiej pozostawić samochody na parkingach poza obszarem Starówki.

Kierowcy proszeni są o ostrożność i zwracanie uwagi na ustawione znaki i zapory drogowe:
- zakaz wjazdu ul. Sienkiewicza,
- zakaz ruchu ul. Zjazdową,
- zakaz ruchu na ul. Piłsudskiego od Ronda Solidarności w stronę Rynku,
- wyłączenie z ruchu ul. Ordynackiej, Sienkiewicza,
- wyłączenie z ruchu ul. Piłsudskiego od płyty Rynku do skrzyżowania z ul. Słowackiego,
- wyłączenie z ruchu ul. Pawła z Krosna (ślepa droga).

Ograniczenia wjazdu do Rynku nie będą dotyczyć posiadaczy specjalnych zezwoleń tj.: mieszkańców Starówki, dostawców oraz organizatorów imprezy i artystów. Przejazd przez Zespół Staromiejski dla tych osób możliwy będzie od godz. 22.00 do 9.00.

Wyznaczono dwa wjazdy do Rynku. Pierwszy od Ronda Solidarności - ul. Piłsudskiego przez ul. Słowackiego do Pawła z Krosna (na parkingu rozładunek) i wyjazd ul. Słowackiego (dwukierunkowa) w kierunku Ronda Solidarności lub do ul. Franciszkańskiej, do ul. Spółdzielczej, a następnie do Placu Konstytucji 3 Maja.

Drugi wjazd umożliwiający poruszanie się po stronie zachodniej Rynku pojazdom zaopatrzenia i mieszkańcom Zespołu Staromiejskiego wyznaczony został ul. Zjazdową, ul. Kazimierza Wielkiego, a następnie ul. Szczepanika i Sienkiewicza. Poza tymi godzinami wjazd do Rynku będzie stanowczo ograniczony.

Poruszających się po Starówce (wystawców, zaopatrzenie, mieszkańców Rynku) obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu:
- ul. Słowackiego - będzie ulicą dwukierunkową
- z ul. Kazimierza Wielkiego - nakaz jazdy na wprost w ul. Szczepanika,
- ul. Franciszkańska łącznie z parkingiem będą przeznaczone dla organizatorów imprezy towarzyszącej pn. Zakątek Rozmaitości Galicyjskich.

Kierowcy powinni pamiętać o obowiązku stosowania się do nowej organizacji ruchu drogowego, a zwłaszcza znaków zakazu zatrzymywania się umieszczonych przy ulicach:
- Portiusa,
- Rynek po obu stronach (wzdłuż zachodniej pierzei),
- Kazimierza Wielkiego,
- Szczepanika,
- Rynek - na odcinku od ul. Blich do ul. Franciszkańskiej (wzdłuż PWSZ),
- Słowackiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do ul. Blich - po obu stronach drogi.

Uwaga! Miejsca postojowe dla mieszkańców Zespołu Staromiejskiego posiadających "Abonamenty postojowe 0" wyznaczone i oznakowane zostały na ul. Piłsudskiego, Pawła z Krosna, Portiusa, Szczepanika.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)