Miasto z LED-owym światłem. Krosno czeka wymiana oświetlenia

Nowe lampy, zsynchronizowane sterowanie i znaczne oszczędności. Już w tym roku rozpocznie się modernizacja oświetlenia w Krośnie. Co to oznacza dla środowiska, miasta i jego mieszkańców?
Modernizacja oświetlenia będzie polegała na wymianie większości istniejących opraw LED-owych
Damian Krzanowski

Dla miasta to przede wszystkim zmniejszenie mocy zainstalowanej, czyli sumy wartości mocy normalnej wszystkich lamp, które pozwoli uzyskać około 70% oszczędności energii elektrycznej – blisko 2400 MWh rocznie.

Dla środowiska wiąże się to z ograniczeniem emisji dwutlenku siarki i tlenku węgla, zmniejszeniem emisji tlenku azotu i dwutlenku węgla.

Modernizacja będzie miała swoje plusy również dla mieszkańców. – Poprawa parametrów fotometrycznych wpłynie na odczucie komfortu optycznego krośnian – zapewnia Joanna Sowa, rzecznik krośnieńskiego magistratu.

Co to oznacza? – Chodzi o dwie kwestie. Pierwsza to polepszenie samopoczucia i bezpieczeństwa mieszkańców poprzez poprawę postrzegania kolorów w mieście. Ulica, park czy osiedle będą lepiej oświetlone, a ludzie chętniej będą chcieli przebywać w tych miejscach. Natomiast drugi aspekt wiąże się z kierowcami, których światło nie będzie oślepiało, ale oświetlało ulicę – tłumaczy Arkadiusz Okruta z firmy ENIS Solutions z Andrychowa zajmującej się profesjonalnym oświetleniem.

W centrum miasta, na starówce oraz w ciągach komunikacji pieszej oświetlenie będzie „ciepłe”, natomiast w przelotowych ciągach drogowych „mniej ciepłe”. Miasto stara się unikać typowego „bardzo zimnego” oświetlenia. - Zwiększona jasność oświetlenia powierzchni poprawia komfort jej widzenia – mówi Maria Rucińska-Gąsiorowska, lekarz okulista, która prowadzi swój gabinet w Krośnie.

Wymiana oświetlenia pozytywnie wpłynie nie tylko na mieszkańców i kierowców, ale również na środowisko
aNNA TWARDY

Sporo jednak zależy od preferencji poszczególnych osób. - Osoby słabiej widzące potrzebują jaśniejszego światła niż osoby niemające problemu ze wzrokiem. Zatem jaśniejsze oświetlenie może poprawić komfort widzenia, ale nie musi – dodaje. – Osobną kwestią jest sprawa "estetyki". Ciepłe światło jest przyjemniejsze w odczuciu, choć z perspektywy medycznej nie ma różnicy.

LED-y mogą szkodzić

Jednak, aby oświetlenie LED-owe dobrze spełniało swoją rolę, musi być odpowiednio zaprojektowane. Według portalu o bezpieczeństwie BRD24.pl, źle zamontowane LED-y mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla pieszych i kierowców ze względu na ciemniejsze oraz jaśniejsze miejsca na drodze, a także niedoświetlenie przejść i chodników.

Na portalu czytamy, że przed zamontowaniem oświetlenia LED-owego samorządy powinny przeanalizować parametry i infrastruktury, biorąc pod uwagę klasę drogi, wysokość słupów i liczbę przejść dla pieszych. Kontrola lamp powinna odbywać się częściej niż raz na rok, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, lampy powinno się też systematycznie wycierać. Bez tego ich zmiana może skutkować pogorszeniem widoczności na ulicach i komfortu jazdy kierowców.

W Krośnie przykładem na złe wprowadzenie oświetlenia LED-owego jest ulica Korczyńska, gdzie światło zdecydowanie słabiej oświetla drogę. Widać wyznaczoną trasę, ale nie widać jezdni. Przejścia dla pieszych też są mało widoczne.

- Popełniono podstawowy błąd. Zapomniano, że siła światła LED-owego jest inna niż światła sodowego – tłumaczy Maciej Cichoń z krośnieńskiej Akademii Jazdy Impuls. - Na Korczyńskiej zastosowano tylko LED-owe elementy świetlne, które nie spełniają swojej roli, bo są umieszczone w starych oprawach lamp sodowych lub rtęciowych i na starych słupach, które są za wysokie i za rzadko rozmieszczone.

Pan Maciej tłumaczy, że przy prawidłowym projekcie oświetlenia drogowego wykorzystuje się szereg założeń, które są zawarte w odpowiednich normach zakładających szereg parametrów mierzalnych. - Parametrów nie da się uzyskać, wykorzystując do tego celu nieodpowiednie oprawy i słupy.

Pan Maciej wskazuje, że oświetlenie LED-owe dobrze wykonano na ulicy Kaczorowskiego i Zręcińskiej. - Wysokość słupów oświetleniowych jest obniżona o połowę, a lampy są gęściej rozmieszczone. Wynik: ulice są oświetlone tak jak powinny.

Jednak projektując nowe oświetlenie, miasto powinno zwrócić największą uwagę na prawidłowe oświetlenie i doświetlenie przejść dla pieszych. Są one newralgicznym dla ruchu drogowego elementem infrastruktury drogowej, na którym bardzo często dochodzi do wypadków z udziałem przechodniów.

Różnica między oświetleniem tradycyjnym i ledowym
damian krzanowski

Stare do wymiany

Modernizacja oświetlenia będzie polegała na wymianie większości istniejących opraw LED-owych, pojawieniem się ponad stu nowych słupów, zainstalowaniem ponad 40 nowych szafek oświetlenia ulicznego oraz remontem ponad stu starych, które umożliwiają kompleksowe sterowanie oświetleniem. Zmiany te nastąpią na głównych ulicach miasta oraz m. in. na dworcu. Łącznie modernizacja obejmie 167 ze 192 ulic. Zmodernizowana zostanie również ulica Korczyńska.

Lampy zostaną połączone z zegarami poprzez sieć telekomunikacyjną. – Dzięki temu oświetlenie będzie załączało się i wyłączało jednocześnie w całym mieście – mówi Joanna Sowa.

Przetarg na wykonanie inwestycji zaplanowano na kwiecień, a realizacja rozpocznie się prawdopodobnie w II połowie tego roku. Potrwa do 2020 roku.

Całość prac będzie kosztowała około 8,7 mln zł. Miasto otrzymało na tę inwestycję niskoprocentową pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w kwocie 8,6 mln zł. Istnieje też możliwość umorzenia pożyczki do 10% jej kwoty.

Modernizacja oświetlenia to część strategii krośnieńskiego magistratu, która ma prowadzić do termooszczędności i energooszczędności, a finalnie do samowystarczalności energetycznej.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Nevermore
23.04.2019 16:55

@Lukii - Ja wiem, że ledy są lepsze od tradycyjnego oświetlenia, bo używam ich na codzień w reklamie. Trzeba było jednak zdecydować się na te bardziej "ciepłe" ledy, bo jest tego towaru ogromny wybór. To niebieskie światło jest strasznie "zimne", ale jak widać nasi zarządcy zdecydowali się na takie właśnie, a szkoda, bo oświetlnie ulicy jest takie samo, a wygląda dużo lepiej.

Nevermore
na forum od listopada 2017
Lukii
23.04.2019 14:35

@Nevermore chyba nie trzeba tłumazyć że ledy są lepsze. Kiedyś przejeżdzając przez Krosno starą obodnicą w czasie gęstej mgły ledwo widziałem co się dzieje na drodze. Teraz po przebudowie na trasę średnicową i zamontowaniu oświetlenia led widoczość  pooprawiła się przyjamniej w 50%

Lukii
na forum od listopada 2017
Nevermore
23.04.2019 12:19

Zimno się robi widząc to ledowe oświetlenie, brrr. Efekt wizualny fatalny, ale widać jakaś "mądrzejsza" głowa to postanowiła, no i będzie ciemno wszędzie, głucho wszędzie.

Nevermore
na forum od listopada 2017
carynska
22.04.2019 18:42

Ci z "Warszawki" otwarcie mówią: Przedtem na Konstytucyjnym ( chodzi o Plac Konstytucji), w nocy szpilkę znalazł, a teraz przy tych nowoczesnościach NCH. Coś w tym chyba jest, bo ulice są przy LED bardziej ciemne. To jest zauważalne.Ale cóż, OSZCZĘDNOŚCI ważniejsze niż bezbieczeństwo., bo teraz nie tylko pod przysłowiową latarnią będzie najciemniej. No i najbezpieczniej. Nie tylko dla spacerujących, ale i kierowców.Kurza ślepota nie przejdzie.

carynska
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)