Gala odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Zgromadziła władze miasta, dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli krośnieńskich organizacji pozarządowych, młodzież szkolną, opiekunów Szkolnych Kubów Wolontariusza i samych wolontariuszy działających w ramach KROSNOludzkiego Centrum Wolontariatu przy Urzędzie Miasta.
- Ta nazwa mi się nie podoba - przyznał prezydent Krosna Piotr Przytocki - ale podoba mi się to działanie, ono przysparza nam chwały. W ten sposób budujemy świadomie społeczeństwo obywatelskie, społeczeństwo, które wie czego chce, wie w którą stronę iść. Dziś chcemy podkreślić znaczenie ludzi, którzy są wzorem dla innych. Dziękuję, gratuluję i życzę wytrwałości w dalszych działaniach - zwracał się do wolontariuszy.
- Wolontariat w Krośnie bardzo fajnie się rozwija, coraz więcej młodych ludzi angażuje się w nasze akcje - mówi Krystyna Osika - koordynator KROSNOludzkiego Centrum Wolontariatu. Organizacja ta powstała w październiku ubiegłego roku, mieści się w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Grodzkiej. Od tamtej pory udało się stworzyć 14 Szkolnych Kół Wolontariatu, w których w zależności od szkoły działa po kilkadziesiąt osób.
Od kilku lat wolontariusze organizują w Krośnie akcję "Pola Nadziei", podczas której na ulicach zbierają są środki na funkcjonowanie krośnieńskiego hospicjum, a w zamian za każdy datek ofiarują przygotowane przez siebie żonkile. - Dobiega właśnie końca akcja "Rozkręcamy zakrętki dla Marcina". Przez cały rok zbieraliśmy nakrętki na protezy nóg dla Marcina Statucha. Myślę, że udało nam się zebrać około 2-3 ton nakrętek - zdradza Krystyna Osika. Aktualnie wolontariusze prowadzą akcję "Uśmiech dziecka" - umilają czas najmłodszym przebywającym na oddziale pediatrycznym w wojewódzkim szpitalu w Krośnie.
- Wolontariusz nie oczekuje podziękowania, bo pomaga bezinteresownie, ale uznaliśmy, że jednak to działanie należy wyróżnić, podkreślić. To jest dzieło ludzi dla ludzi, to fantastyczna sprawa - mówił Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. - Pamiętajmy też o tych, którzy na tę pomoc oczekują, oni o nią nie proszą, ale jednak bez niej bardzo trudno byłoby im funkcjonować.
W marcu tego roku ogłoszony został konkurs na wybitne postacie krośnieńskiego wolontariatu. Spłynęło 26 kandydatur. Oceny formalnej i merytorycznej zgłoszeń dokonała powołana przez prezydenta specjalna komisja konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pracownicy Urzędu Miasta.
Ostatecznie przyznano 12 nagród i dwa wyróżnienia w czterech kategoriach:
1. KROSNOludzki Wolontariusz Roku - osoba dorosła,
2. KROSNOludzki Wolontariusz Roku - młodzież,
3. Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza lub opiekun grupy wolontariuszy,
4. Szkolny Klub Wolontariuszy lub grupa wolontariuszy.
W kategorii "KROSNOludzki Wolontariusz Roku - osoba dorosła" laureatami zostali: Wira Jankowska - członek Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum, Teresa Mnich - prezes Stowarzyszenia Amazonek, Stanisław Pernal - przewodniczący Miejskiej Społecznej Rady ds. osób Niepełnosprawnych Miasta Krosna, Stanisław Olbrycht - prezes Zarządu Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, Władysław Tlałka - prezes Polskiego Czerwonego Krzyża Zarządu Rejonowego Oddział w Krośnie. W tej kategorii za całokształt działalności wyróżnienie otrzymała dodatkowo Halina Banaś - prezes Stowarzyszenia Kultury Dzieci i Młodzieży Dysonans.
- Rozpoczynając przed ponad 50 laty swoją działalność społeczną zwaną dziś wolontariatem, nigdy, nawet w myślach, nie oczekiwałem jakiegokolwiek uznania. Działanie na rzecz społeczeństwa, poświęcenie swego czasu, sił, a nawet zdrowia uważałem za swój najświętszy obowiązek. Nawet moi bliscy koledzy nie wierzyli, że wolontariat nie przynosi żadnych materialnych korzyści, a jedynie wielką satysfakcję. Dziś jestem prawdziwie zaskoczony tym, że władze miasta obdarzyły mnie tak wielkim i zaszczytnym tytułem. Zastanawiam się nawet czy na nie zasłużyłem - mówił po odebraniu nagrody Władysław Tlałka.
W kategorii "KROSNOludzki Wolontariusz Roku - młodzież" pierwszą laureatką została Kamila Guzik - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego, która jednak swoje sukcesy w pracy wolontariackiej odnosiła w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym. - Mój wolontariat zaczął się na zasadzie pomocy w szkole. Jak trzeba było coś zrobić, to zawsze byłam chętna. Kiedy dowiedziałam się, że potrzebny jest wolontariusz do Centrum Wolontariatu, natychmiast tam poszłam - mówi nagrodzona. - Nie wiedziałam, że zostałam zgłoszona do tej nagrody, to dla mnie wielka motywacja do dalszego działania. Pomoc innym to coś pięknego, a pomóc można nawet przez zwykłą rozmowę - podkreśla.
Drugą laureatką w tej kategorii została Anna Wrona również z I LO, która włączała się w działalność wolontariacką będąc uczennicą Miejskiego Zespołu Szkół nr 1. - Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się w harcerstwie, tam dużo dowiedziałam się o pomaganiu innym. To daje bardzo dużą satysfakcję. Jeden uśmiech powoduje, że pragniemy coraz więcej robić dla innych - mówiła. Dodatkowo Prezydent Miasta Krosna przyznał wyróżnienie dla Katarzyny Rec z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4.
W trzeciej kategorii "Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza lub opiekun grupy wolontariuszy" laureatami zostali: Elżbieta Boś z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1, Iwona Majko-Bogacz z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 oraz Maria Stahl z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6.
W czwartej kategorii "Szkolny Klub Wolontariuszy lub grupa wolontariuszy" tytuł "Zasłużony dla wolontariatu" otrzymało Szkolne Koło PCK przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz z I Liceum Ogólnokształcącego.