Matury na próbę

Rozpoczęły się próbne matury. Dziś (6.03) maturzyści pisali wypracowania z języka polskiego. Jutro próbny egzamin dojrzałości z wybranego przedmiotu.
Artykuł z archiwum 2002-2017

Maturzyści rozpoczęli próbne egzaminy o godz. 9.00. Na napisanie prac z języka polskiego mieli 5 godzin. Tematy przygotowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie. Czyli wszystko tak jak na prawdziwej maturze, tylko nieobowiązkowo i w celu zredukowania stresu przed egzaminem majowym.

Oto tematy z języka polskiego w województwie podkarpackim:

1. Wierność - sobie, drugiemu człowiekowi, idei... Przedstaw funkcjonowanie tego motywu odwołując się do przykładów literackich z różnych epok.
2. "Ginie się albo co najmniej nijaczeje bez miłości do miejsc" (Gustaw Herling-Grudziński). Uzasadnij sąd pisarza lub podejmij polemikę, formułując argumenty na podstawie znanych Ci lektur.
3. Współczesna kultura jako diagnoza otaczającej nas rzeczywistości. Rozważ problem odwołując się do wybranych dzieł literackich, filmowych, teatralnych...
4. Zinterpretuj wiersz Tadeusze Różewicza *** (Wygaśniecie Absolutu) jako poetycką refleksję o marności i pustce naszych czasów.

Przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie wyjaśniają: - Abiturient zda egzamin, jeśli napisze pracę zgodną z wybranym tematem, dobierze przynajmniej częściowo zgodny z tematem materiał literacki, sformułuje sądy z odwołaniem do tekstów literackich, posłuży się komunikatywnym językiem. Abiturient klasy o profilu humanistycznym musi ponadto zachować myśl przewodnią pracy i właściwie dobrać materiał literacki (dopuszczalne drobne uproszczenia).

Jutro "próbne" z drugiego przedmiotu. W zależności od typu szkoły i profilu można wybrać: matematykę, historię, biologię, ochronę środowiska, chemię, fizykę, język obcy i po raz pierwszy - geografię.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)