Marzysz o śpiewaniu? Spróbuj swoich sił w Studiu Piosenki Metro

Karolina zamieniła Warszawę na Krosno i otworzyła tutaj Studio Piosenki Metro. Uczy dzieci, młodzież oraz dorosłych wokalu, odpowiedniej interpretacji utworów i panowania nad emocjami. A to wszystko pod skrzydłami Teatru Studio Buffo w Warszawie. Trwa właśnie rekrutacja do szkoły i każdy chętny może spróbować swoich sił w śpiewaniu.
Karolina założyła także Fundację Natural Sound, która wspiera młodych wokalistów, również z niepełnosprawnościami, w spełnianiu ich marzeń o profesjonalnym śpiewaniu
Kacper Krzanowski

Karolina Smolińska to aktorka, wokalistka, pedagog i rehabilitantka głosu. W podjęciu decyzji o powrocie do Krosna pomogły jej narodziny synka i pandemia. – Chciałam zwolnić tempo, więc przyjechałam na chwilę do rodzinnego miasta i tak zostałam. Wysłałam swoje podanie do Teatru Studio Buffo, które wtedy poszukiwało ludzi do prowadzenia oddziałów Studia Piosenki Metro.

Już następnego dnia otrzymała odpowiedź, że są zainteresowani. – Postanowiłam zrobić nabór i dałam sobie takie ultimatum, że jeśli będą chętni, to zostanę w Krośnie – mówi Karolina.

Inicjatywa znalazła zainteresowanie wśród osób nie tylko z Krosna, ale również z powiatu, a nawet z Rzeszowa i Gorlic. - Okazało się, że takie miejsce w Krośnie jest potrzebne – mówi krośnianka.

W ten sposób rok temu w naszym mieście powstał oddział Studia Piosenki Metro. Zajęcia odbywają się w Szkole Muzycznej. – Dzięki współpracy z Januszem Józefowiczem i Januszem Stokłosą mogę wysyłać swoich uczniów na różne castingi do Teatru czy na próby spektakli do Warszawy, żeby zobaczyli, jak wygląda taka praca „od kuchni”.

Karolina na co dzień pracuje online ucząc wokalu indywidualnie młodzież i zawodowych wokalistów z Warszawy i Polski. Na zdjęciu z Januszem Józefowiczem (z lewej) i Januszem Stokłosą (z prawej)
FACEBOOK STUDIO PIOSENKI KROSNO METRO

Czego uczy Studio Piosenki Metro?

Studio Piosenki Metro przygotowuje swoich uczniów warsztatowo i emocjonalnie do castingów nie tylko do Teatru Studio Buffo, ale również do innych przesłuchań oraz konkursów.

Uczestnicy uczą się wokalu, interpretacji piosenki musicalowej, dykcji i podstaw gry aktorskiej, ruchu scenicznego i choreografii. Biorą udział w warsztatach musicalowych i koncertach. Mają możliwość spotkań z aktorami Teatru Studio Buffo, nauki na ich oryginalnych materiałach, uczestniczenia w projektach Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy oraz konsultacji z profesjonalistami.

Właśnie to wyróżnia nas od innych szkół – zaznacza Karolina. – Moi uczniowie poznają tajniki pracy zawodowego aktora i działania teatru.

W szkole nie jest ćwiczony wyłącznie repertuar musicalowy, ale również operowy, klasyczny, jazzowy, czy popowy. Oprócz tego krośnianka uczy swoich podopiecznych otwartości, konfrontacji z emocjami i pracy w zespole.

Pedagogika muzyczna jest dla Karoliny największą pasją. Na zdjęciu ze swoimi podopiecznymi w Szkole Muzycznej w Krośnie, gdzie odbywają się zajęcia. - Jestem bardzo wdzięczna dyrekcji placówki za współpracę - mówi krośnianka 
fot. Karolina Smolińska

Ważne jest dla niej, aby jej uczniowie nie porównywali się do siebie. – Wiadomo każdy ma inne predyspozycje do śpiewania, ale to nie znaczy, że ktoś jest gorszy. Często o tym rozmawiam z młodzieżą, bo ona ma tendencję do porównywania. Dlatego kładę nacisk na to, aby nie krytykować, nie oceniać, ale wspierać się i trzymać za siebie kciuki.

Uczy też radzenia sobie ze stresem i tremą. – Śpiewając piosenkę jesteśmy nadzy. Pokazujemy swoje wnętrze i emocje. I dużo osób boi się, jak zostaną ocenieni przez grupę. Miałam taką dziewczynę, która sobie nie radziła i ciągle porównywała się do innych. Dałam jej czas, pracowałyśmy indywidualnie. Gdy była gotowa, wróciła do grupy i nawet zaśpiewała na naszym czerwcowym koncercie.

TEATR STUDIO BUFFO:
  • dawniej Teatr Buffo – teatr muzyczny w Warszawie działający od 1956 roku. Od 1992 roku działa pod kierownictwem Janusza Stokłosy (prezesa) i Janusza Józefowicza (dyrektora artystycznego). Jest to pierwszy po II wojnie światowej i przez wiele lat jedyny prywatny teatr w stolicy. Jego wielkim sukcesem był musical Metro, w którym wystąpili m.in. Edyta Górniak, Katarzyna Groniec i Robert Janowski. Opowiada on o grupie nastoletnich aktorów-amatorów, którą dowodzi Jan. Jest on zbuntowanym, niezależnym artystą, dla którego metro jest drugim domem.

Jak wyglądają zajęcia w Studio Piosenki Metro?

Wielu osobom, którzy na co dzień nie mają styczności z artystycznym światem, wydaje się, że nauka śpiewu jest prosta. Nic bardziej mylnego. Śpiewanie wymaga odpowiedniej techniki, wiedzy i ciężkiej pracy. Krośnianka podkreśla, że jeśli ktoś chce śpiewać, musi regularnie ćwiczyć.

Na początku zajęć Karolina zawsze sprawdza, jak funkcjonuje każdy głos, jaka jest jego gotowość wokalna. – Diagnostyka głosu jest bardzo ważna, a następnie ćwiczenia np. rozluźniające i oddechu, technika i dykcja. Moi uczniowie muszą wiedzieć, jak dany tekst należy wymawiać i rozumieć, co dzieje się z głosem podczas śpiewania. Później pracujemy na materiałach i skupiamy się na interpretacji.

Uczniowie Studia Piosenki Metro uczą się wokalu, interpretacji piosenki musicalowej, dykcji i podstaw gry aktorskiej, ruchu scenicznego i choreografii
FACEBOOK STUDIO PIOSENKI KROSNO METRO

Rekrutacja

Obecnie Karolina prowadzi trzy grupy po ok. 10-12 osób. Najmłodsza to dzieci w wieku 8-10 lat, średnią tworzy młodzież do lat 17., zaś najstarszą - dorośli. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę od godz. 10:00. Każda grupa ma 1,5 godziny na pracę z Karoliną. Zajęcia miesięcznie kosztują 280 zł.

W tym roku nauka w Studio rozpoczęła się 11 września, ale rekrutacja do nowych grup potrwa o tydzień dłużej. Swoich sił mogą spróbować zarówno osoby z doświadczeniem, jak i amatorzy, bez względu na płeć.

Kinga Oszal, podopieczna Studia Piosenki Metro wzięła udział w konkursie "Mikrofon dla Ciebie", a jej występ został bardzo dobrze odebrany
FACEBOOK STUDIO PIOSENKI KROSNO METRO

Zgłosić można się na dwa sposoby. Kandydat musi przyjść na przesłuchanie 18 września na godz. 18:00 do Szkoły Muzycznej z wybranym podkładem muzycznym w formacie mp3 i zaśpiewać piosenkę lub nagrać video i przesłać na adres studiopiosenkimetro.krosno@gmail.com.  – Na nagraniu musi być widoczna twarz, tekst trzeba śpiewać z pamięci, bez linii melodycznej oraz wokalu oryginalnego artysty. Najmilej widziane są piosenki w języku polskim – mówi Karolina.

Informacje na temat Studia i Karoliny można znaleźć na Facebookufanpage'u i stronie internetowej

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)