Pomnik wykonany jest z granitu i marmuru. Symbolizuje rękę wyciągniętą w geście zwycięstwa. Zainstalowano na nim tablicę informacyjną oraz symbol Polski Walczącej. Pomnik wykonali Ryszard i Czesław Karwatowie.
W uroczystościach odsłonięcia pomnika wzięli udział kombatanci, władze Krosna, poczty sztandarowe, kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, orkiestra górnicza z Zakładu Urządzeń Naftowych "Naftomet" w Krośnie, harcerze oraz mieszkańcy Krosna. Na uroczystości przybyła także Maren Klinger - konsul generalny Niemiec w Krakowie.
- Zgromadziła nas tu pamięć o tych, którzy w walce o niepodległą Polskę oddali swoje życie. Właśnie dzięki nim możemy żyć w wolnym kraju i cieszyć się wolnością - powiedział Piotr Przytocki, Prezydent Krosna. - Niech ten pomnik będzie nauką, jak należy kochać ojczyznę i jej służyć - powiedział podczas jego poświęcenia ks. Tadeusz Szetela.
Po okolicznościowych przemówieniach odbył się apel poległych i salwa honorowa.
Inicjatorem budowy pomnika było krośnieńskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Budowę wsparli finansowo: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy AK w Warszawie, Fundacja Podziemnego Państwa Polskiego w Warszawie oraz firma KPB S.A. i krośnieński oddział PZU.
W ramach uroczystości odbyła się także msza święta, sesja naukowa związana z działalnością Armii Krajowej na terenie miasta Krosna oraz prezentacja filmu o antyniemieckiej działalności Sylwina Rubensteina w Krośnie.
- Jest to ważne dla nas święto. Czekaliśmy 60 lat, żeby upamiętnić tych, którzy walczyli na tym terenie za wolność ojczyzny - podsumował wydarzenie Józef Słyś, prezes krośnieńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.