Ławki pod "Społem" staną inaczej

Czy ławki pod Domem Handlowym na przebudowanym placu Konstytucji 3 Maja to dobry pomysł? -­ dopytują mieszkańcy. Zamiast swobodnie przejść, muszą teraz manewrować między ławkami. Magistrat przyznaje tu rację i zapowiada zmiany. Są już też inne nowości. Przed placem pojawiły się znaki "strefa zamieszkania".
Ławki pod "Społem" przeszkadzają przechodniom

Na przebudowanym placu Konstytucji 3 Maja pojawiło się sporo miejsc do siedzenia. Ławki zamontowano pod kościołem, na poszerzonym chodniku między ulicami Czajkowskiego i Grodzką, ale też po przeciwnej stronie ­ pod Domem Handlowym "Społem", przy kiosku.

Ta ostatnia lokalizacja wzbudza mieszane uczucia. - ­ Ławeczki są zamontowane w poprzek ciągu pieszego, a właściwie na jego środku - powstał tam plac. Jest to miejsce, gdzie porusza się mnóstwo przechodniów, czasami tysiące dziennie. Ławki blokują prostą i naturalną trasę do i z rynku. Trzeba je omijać. A przecież z tych ławek mało kto w okresie jesieni, zimy i wiosny będzie korzystał. Uważam, że ważniejszy w tym miejscu jest duży ruch pieszych ­- pisze do redakcji pan Dariusz. - Może dałoby się przynajmniej obrócić ławki wzdłuż ruchu pieszych, tworząc także pośrodku ciąg pieszy - ­dopytuje.

Na wydzielonym "skwerze", oprócz ławek (niektórych zamontowanych w miejscach, gdzie jest pochyło), są też donice z nasadzeniami, drzewka zabezpieczone solidną konstrukcją i lampy,­ czyli niemal wszystko, co mieści się pod pojęciem mała architektura. Ci, którzy zgodnie z nawykiem sprzed przebudowy, chcą przejść tą trasą do rynku, muszą między tymi elementami manewrować.

Ławki będą ustawione inaczej - zapowiada magistrat

Magistrat zgadza się z odczuciami mieszkańców. Nie wyszło to najszczęśliwiej: -­ Faktycznie ławki we wskazanym miejscu są dość niefortunnie posadowione ­- przyznaje Joanna Sowa, rzecznik prasowy urzędu miasta. - W tej chwili trwają ustalenia z projektantem o zmianie ich ustawienia ­- dodaje.

Nasi Czytelnicy zwracają też uwagę, że podczas prac zdemontowano podświetlenie Kościoła Kapucynów: - Czy to wróci, w poprzedniej czy innej formie? Teraz i kościół, i dziedziniec toną w ciemnościach, co dobitnie kontrastuje z oświetleniem części kościelnego muru.

- Oświetlenie wróci -­ zapewnia Joanna Sowa. Kwestią do ustalenia jest tylko odpowiednie miejsce do montażu lampy.

Jedna z mieszkanek dopytuje czy po otwarciu placu, połączenia MKS wrócą do stanu sprzed remontu. Dokładnie chodzi o przystanek "Podwale", do którego autobus jeździł przez plac: - Chociaż plac Konstytucji 3 Maja został otwarty, żaden autobus w kierunku dworca nie jeździ przez ulicę Podwale. Tak nie może być - tam jest przychodnia, z której korzysta wiele osób, najbliżej jest do kościoła farnego. Dojście na ulicę Legionów wielu starszym sprawia problem.

Jak dowiedzieliśmy się w Miejskiej Komunikacji Samochodowej, na powrót linii "G" - bo to ten autobus jeździł przez plac, ul. Czajkowskiego i dalej przez ul. Podwale - raczej nie ma co liczyć. - Decyzja władz miasta jest taka, by tabor ciężki nie wrócił na wyremontowaną ul. Czajkowskiego. Dlatego ten tabor został "przerzucony" na ul. Legionów - tłumaczy Grzegorz Sas z MKS Krosno. Dodaje jednak, że nie tylko ta decyzja leży u podstaw zmian: - To zbiegło się w czasie z petycją, którą otrzymaliśmy od pasażerów linii "G", którzy zgłosili, że zmiana, czyli jazda przez ul. Legionów, jest dla nich korzystniejsza i wnioskowali, żeby już tak zostało.

Od strony ul. Wisłoczej pojawił się znak "strefa zamieszkania"

Na samym placu ciąg dalszy zmian. W czwartek (17.12) rozpoczął się montaż nowego oznakowania. Przed wjazdem na plac zamontowano pierwsze znaki "strefa zamieszkania". Co to oznacza?

Przede wszystkim w "strefie zamieszkania" pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami, a kierujących obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Pozostawienie pojazdu jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach.

Docelowo "strefa zamieszkania" będzie obejmować cały teren starówki.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)