Kwesty na cmentarzach: na ubogich i na remont zabytków

We wtorek 1 listopada na krośnieńskich cmentarzach odbędą się dwie kwesty: pierwsza na pomoc podopiecznym Towarzystwa im św. Brata Alberta, druga na wsparcie renowacji zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu.
Organizatorzy i jednej, i drugiej kwesty liczą na hojność mieszkańców i gości

Kwesta na rzecz krośnieńskiego koła Towarzystwa im. św. Brata Alberta obędzie się już po raz 22. Jak co roku zebrane w jej trakcie środki przeznaczone zostaną na działalność bieżącą, przede wszystkim zapewnienie obiadów ubogim, oraz funkcjonowanie schroniska dla bezdomnych.

W zeszłym roku kwestującym, m.in. przedstawicielom władz miejskich oraz uczniom niemal wszystkich krośnieńskich szkół, udało się uzbierać około 25 tys. zł. - Jest to dla nas ogromna pomoc, duży zastrzyk środków, bez którego byłoby niewesoło. Dzięki niemu możemy pomagać efektywniej, m.in. od poniedziałku do soboty wydawać dwudaniowe obiady, a tylko w październiku z tej formy pomocy korzystało u nas 75 osób – opisuje Maria Penar, kierownik krośnieńskiego koła towarzystwa.

Kwesta odbędzie się na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego, od godz. 9.00 do godz. 18.00.

Kwesty mają długą tradycję - pierwsza odbędzie się po raz 22., druga po raz 13.

Na wszystkich trzech krośnieńskich cmentarzach – oprócz cmentarza przy ul. Wyszyńskiego także w Polance i na nekropolii przy ul. Krakowskiej – przez cały dzień zbierane będą z kolei środki na renowację zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu.

Kwestę na ten cel już po raz 13. organizuje Komitet Ratowania Starego Cmentarza w Krośnie wspólnie z Podkarpackim Towarzystwem Historycznym. Uczestniczy w niej przede wszystkim młodzież z krośnieńskich szkół, ich nauczyciele oraz osoby, których krewni pochowani są na Starym Cmentarzu. Zbierane co roku środki stanowią dodatkowe źródło finansowania prac renowacyjnych. - Koszty renowacji nagrobków są bardzo duże. Większość z nich pokrywana jest z budżetu Miasta Krosna oraz z dotacji otrzymanych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – przyznaje Piotr Babinetz, poseł PiS, przewodniczący Komitetu Ratowania Starego Cmentarza.

- Dzięki kwestom odnowiono m.in. nagrobek ks. Antoniego Polańskiego, proboszcza krośnieńskiej fary, związanego z działalnością niepodległościową, oraz ufundowano tabliczkę epitafijną mjra Stanisława Jugendfeina, legionisty Józefa Piłsudskiego, żołnierza Wojska Polskiego, zamordowanego przez sowietów w 1940 roku, który był synem burmistrza Krosna Jana Kantego Jugendfeina – dodaje Piotr Babinetz.

Organizatorzy i pierwszej, i drugiej kwesty proszą mieszkańców oraz gości odwiedzających groby bliskich o hojność, a tym samym wsparcie dzieł, na rzecz których zbierane będą pieniądze.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)