Krzyżówka, wróbel czy gawron? Ptakoliczenie

W sobotę (24.01) kolejne ptakoliczenie. Tak, chodzi o to, żeby policzyć ptaki. Pewnie, że nie da się dokładnie, ale wyniki tej ogólnopolskiej akcji mogą pokazać zmieniające się trendy i zmiany zachodzące w ptasim świecie.
Członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków już po raz piąty zapraszają na spacer, podczas którego liczone będą ptaki. Przekonują, że połączy on przyjemne z pożytecznym

Zimowe Ptakoliczenie to coroczna akcja edukacyjna. Chodzi o to, by policzyć gatunki, które zimą można spotkać najbliżej człowieka.

To akcja ogólnopolska, od kilku lat organizowana jest też w Krośnie. - Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, zapraszamy w sobotę na spacer ornitologiczny. Spotykamy się o godz. 8.00 w Krośnie na parkingu obok Galerii Zawodzie przy ul. Okrzei - zachęca Dorota Mróz, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która już po raz piąty organizuje w Krośnie ptakoliczenie. Podczas spaceru przewodnikiem będzie Janusz Mendrala, wolontariusz OTOP.

Spacer potrwa około trzech godzin. Organizatorzy uczulają, aby ubrać się odpowiednio do pogody, wziąć w termosie ciepłą herbatę. Tak uzbrojeni możemy obserwować ptaki. - W czasie spaceru nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać - zapowiadają.

Kto nie chce przyłączać się do wspólnego ptakolicznia, może podjąć się tego zadania samodzielnie i policzyć ilu przedstawicieli danego gatunku odwiedza przydomowy karmnik, ogród czy skwer przed blokiem.

Jak liczyć ptaki, czy to w ogóle możliwe? - Aby uniknąć kilkukrotnego policzenia tego samego ptaka, podczas obserwacji karmnika zapisujemy maksymalną liczbę osobników danego gatunku widzianych jednocześnie, a podczas spaceru wybieramy taką trasę, która nie prowadzi dwa razy przez to samo miejsce - tłumaczą organizatorzy akcji.

Ptakoliczenie, choć można uznać za pewną formę zabawy czy spędzania czasu na świeżym powietrzu, służy wyższym celom. To ile widzimy ptaków danego gatunku trzeba zanotować, a specjalny arkusz wysłać do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Ta organizacja zbiera dane z ptakoliczenia z całego kraju.

Na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach.

Jak się okazuje takie obserwacje dają ciekawe wnioski dotyczące zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Jak informuje OTOP, w 2007 roku zanotowano np. silny przelot kwiczołów - widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników. Od kilku lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2014 roku na drugim miejscu znalazł się wróbel, a na trzecim - gawron.

Wyniki nie powiedzą dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym rokrocznie danym można śledzić trendy i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów.

Wiecej na www.otop.org.pl.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)