Kryształową piramidą chcą promować szkło i sól

Szklana piramida o wysokości ponad 5 metrów stanąć ma naprzeciw dworca PKP. To jeden z elementów projektu "Kryształowe dziedzictwo szkła i soli Regionu Karpat", który magistrat chce realizować wspólnie ze Słowakami. Wniosek o dofinansowanie już złożono.
Kilkumetrowej wysokości "kryształowa" piramida - oto nowy pomysł magistratu na promocję Krosna - Miasta Szkła

"Sól i szkło, na pierwszy rzut oka niezwiązane elementy, łączą się ze sobą" - stwierdził Urząd Miasta Krosna, Słowackie Muzeum Techniki oraz Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej i przygotowali wspólny projekt pt. "Kryształowe dziedzictwo szkła i soli Regionu Karpat". Ma on prezentować powstanie i tworzenie różnych typów kryształów w regionie karpackim, zwłaszcza kryształowe dziedzictwo soli i szkła – charakterystyczne dla miast partnerskich Preszów i Krosno. Wniosek o dofinansowanie projektu z funduszy polsko-słowackich złożono w połowie sierpnia.

Wśród działań, które zaplanowano do realizacji w Krośnie, jest budowa "kryształowej piramidy". Stalowo-szklana konstrukcja stanąć ma na terenie dworca PKS (naprzeciw budynku dworca PKP) – głównego punktu komunikacyjnego miasta. - Podstawę piramidy tworzy kwadrat o wymiarach 605 x 605 cm, zaś jej wysokość to 514 cm. Cztery płaszczyzny instalacji będą podzielone na trójkątne pola, w których będzie można zamontować szklane elementy. Każda sekcja będzie niezależnym kolorowym witrażem bądź szkłem fusingowym. Wszystkie razem tworzyć będą kolorowy efekt artystyczny. Ściany piramidy będą zawierać motywy tematyczne dotyczące kryształowego dziedzictwa szkła i soli Regionu Karpat, a w czterech wewnętrzynych rogach eksponowane będą duże kryształy soli, które odpowiednio podświetlone ożywią konstrukcję w nocy. Do piramidy będzie można wejść i oglądnąć konstrukcję od wewnątrz – opisuje Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Oprócz piramidy nowe atrakcje pojawić mają się także w należących do Centrum Dziedzictwa Szkła piwnicach przedprożnych. - W jednej z piwnic przygotowana zostanie wystawa obrazująca sposoby wytwarzania i pozyskiwania soli i szkła. Na środku pomieszczenia ustawione zostaną dwie duże makiety: jedna z nich przedstawiać będzie sposób pozyskiwania i warzenia soli na przykładzie Preszowa, a druga wytwarzanie i formowanie szkła na przykładzie Krosna – zapowiada Bronisław Baran.

Piwnice doposażone zostaną w sprzęt multimedialny oraz windę umożliwiającą transport osób niepełnosprawnych. Zmodernizowana zostanie także sieć wi-fi, tak aby swoim zasięgiem objęła cały teren rynku, a sam projekt ma być szeroko promowany, m.in. poprzez film krótkometrażowy, stronę internetową, aplikację mobilną, komiks i Road Show – cykl spotkań promujących temat szkła i soli w szkołach.

Koszty realizacji projektu po stronie Krosna oszacowano na ponad 1,2 mln zł, przy czym wkład Miasta to niespełna 200 tys. zł. Reszta pochodzić ma z dofinansowania.

- Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to grudzień 2016 r., natomiast realizacja projektu w przypadku otrzymania dofinansowania ma się zakończyć w październiku 2018 r. - zapowiada wiceprezydent Krosna.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)