Krosno miastem-ogrodem. Takie były plany przed II wojną światową

Więcej zieleni, stacja kolejowa bliżej miasta, część uzdrowiskowa za Wisłokiem. To elementy planu Krosna z 1929 r., który znaleziono na strychu jednej z kamienic. Jak mogłoby dziś wyglądać Krosno, gdyby jego transformacji nie przerwała II wojna światowa?
Z wykładu: "Małe wielkie plany Krosna – o mieście, które mogło być ogrodem"
archiwum bwa / oliwia augustyn

Katarzyna Solińska, edukatorka historii sztuki z Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, postanowiła dotrzeć do szczegółów ówczesnych zamierzeń włodarzy. Sam plan stanowił niebagatelne odkrycie. Znalazł go Tadeusz Łopatkiewicz, znany krośnieński etnograf, na strychu kamienicy budowniczego Bergmana (położona przy Placu Konstytucji 3 Maja). - Osobiście przyniosłem ten plan (w pięknych dębowych ramach i za szkłem) do Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Krośnie, gdzie pracowałem pod koniec lat 80. XX w. - pisze Tadeusz Łopatkiewcz w jednym z postów na Facebooku.

Co zakładał plan?

Twórcą planu Krosna z 1929 roku był Roman Feliński, urodzony we Lwowie polski architekt i urbanista. Autor planów miast i budynków, edukator w zakresie projektowania przestrzeni miejskiej. Przez sympatie polityczne został zmuszony do przejścia na przyspieszoną emeryturę w ówczesnym Ministerstwie Robót Publicznych. Ale wolny czas pozwolił mu na otrzymanie dodatkowego zlecenia na zaprojektowanie spójnego, funkcjonalnego i wizualnie atrakcyjnego Krosna.

Plan Krosna przygotowany i opracowany przez Romana Felińskiego
WUOZ oddział KROSNO

Jak mówi Katarzyna Solińska, Feliński mocno inspirował się popularną wówczas ideą miasta-ogrodu. To koncepcja miasta, charakteryzującego się niską, luźną zabudową, z dużym udziałem parków i ogrodów, również tych prywatnych. Do najbardziej znanych przykładów należą miasta satelickie Warszawy: Otwock, Milanówek i Podkowa Leśna.

Co - według planu Felińskiego - miało zmienić się w międzywojennym Krośnie?

  • Feliński projektował 3 duże parki. Jeden w dużym stopniu miał pokrywać się z dzisiejszym Parkiem Jordanowskim, drugi miał znajdować się w widłach rzek Lubatówka i Wisłok, trzeci zaś architekt wyobrażał sobie na terenach, należących do braci kapucynów. Architekt dużą wagę przywiązywał do obecności zieleni w centrum miasta. Na argumenty odwołujące się do tego, że Krosno z każdej strony otoczone jest zielenią, odpowiadał, że każde najmniejsze miasteczko będzie kiedyś większe – przesunie się również granica zieleni.
  • Na przeciwległym brzegu Wisłoka (patrząc od centrum miasta) Roman Feliński widział teren uzdrowiskowy, rozciągający się od Zawodzia po „Sztuki” (zakole Wisłoka). Miały tam powstać sanatoria i wille. Utworzeniu uzdrowiska sprzyjała również możliwość wydobywania wód mineralnych.
  • Feliński bardzo chciał, by niewielka śródmiejska stacja kolejowa znajdowała się bliżej ul. Czajkowskiego.  Zarząd polskich kolei nie zgodził się na to ze względu na bliskość stacji głównej.
  • Architekt (w zgodzie z panującą wówczas główną myślą w projektowaniu miast) uważał, że na wizerunek Krosna powinna kształtować również prezencja domów prywatnych. Zakładał, iż między każdym domem a chodnikiem bądź drogą winien znajdować się ogród o szerokości przynajmniej 4 metrów. Luźna zabudowa Krosna (stanowiła ok. 67% miasta) sprzyjała wdrożeniu koncepcji miasta-ogrodu.
  • Feliński z pietyzmem potraktował starą architekturę Krosna. Pragnął tworzyć place przed ważnymi budynkami, np. kościołem franciszkanów, by przechodnie mogli w pełni podziwiać kunszt jego wykonania. Architektowi nie podobał się ruch samochodowy w rynku.

Co udało się zrealizować?

Niewiele z podpunktów planu Felińskiego udało się zrealizować: przeprowadzono prace regulacyjne, w wyniku których naprostowano i poszerzono wiele ulic, wyburzono bądź obcięto kilkanaście domów oraz wytyczono linie, według których miała przebiegać przyszła zabudowa.

Najbardziej szkoda parków, uzdrowiska i licznych ogrodów, nawet jeśli - jak chciał architekt - miasto miałoby nałożyć na mieszkańców obowiązek utrzymywania odpowiednio szerokiego ogrodu przed domem. - Mnie osobiście to boli, że przestajemy być zielonym miastem – mówi Katarzyna Solińska.

Wykład Katarzyny Solińskiej pt. „Małe wielkie plany Krosna – o mieście, które mogło być ogrodem” to jedno z wydarzeń cyklu „Miasto Marzeń”, zorganizowanego na cześć 40-lecia działalności Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie. 

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wokol_krosna
02.08.2022 01:07

Najlepiej wrócić do tej koncepcji! Dobrze, że coraz częściej się o tym mówi. Od dawna juz piszę, że najlepsze miejsce na nowy park to teran nad Wisłokiem, przy targowicy - nad wodą, blisko rynku - łatwo byłoby tu przyjść i odpocząć,, blisko stadionu i placu targowego, z pięknym widokiem na starówkę. Jak widać, okazuje się, że koncepcja parku przy rzece powstała już dawniej. Ten teren jest niezwykły, bardzo wartościowy i wladze miesta są odpowiedzialne, by dobrze go wykorzystać.

Dzisiaj chyba brakuje w Krośnie odważnej konceplcji terenów zielonych - więc może by wykorzystano część tej starej wizji?

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
kurnachata
01.08.2022 12:47

Ciekawy pomysł z czasów kiedy dopiero za chwile miał przyjść pomysł na bloki mieszkalne. Pomysłu dla Krosna szukamy dalej kiedy turystyka rozbudowała infrastrukture w Bieszczadach, lotnictwo poszło do Jasionki, a przemysł do Rzeszowa i Stalowej Woli.

kurnachata
na forum od listopada 2017
alamich
01.08.2022 10:59

Może dzięki temu temperatury byłyby niższe, a na pewno byłoby ładniej

alamich
na forum od lipca 2022
kromer
01.08.2022 09:23

A może warto wrócić do pomysłu miasta Zdrój. Na ośrodek przemysłowy chyba to już nie ma co liczyć. Może to jest pomysł.

kromer
na forum od lutego 2018
sousza
01.08.2022 08:48

No cóż,nie zostala zrealizowana budowa terenu uzdrowiskowego od ul.Zielonej po teren dzisiejszego PSZOK-u w zakresie wód do picia i budynków zdrojowych po wcześniejszych przeprowadzonych odwiertach dających pozytywne rokowania lecznicze...

sousza
na forum od marca 2021
kromer
31.07.2022 17:45

Szkoda ze koncepcja miasta zieleni padła. Mamy za to miasto opanowane przez wszechobecny beton w postaci kostki płyt i itp,a temperatury z roku na rok mają być coraz wyższe .

kromer
na forum od lutego 2018
WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)