Krosno dostało jodek potasu. Trafi do mieszkańców w razie zagrożenia

Napięta sytuacja w Ukrainie sprawia, że nie można wykluczyć zagrożenia radiacyjnego nad Polską. Tabletki z jodkiem potasu trafiły do punktów w całym kraju, także do Krosna. Władze miasta uspokajają, że ryzyko skażenia jest minimalne, ale niektórzy mieszkańcy dopytują w aptekach też o płyn Lugola. Farmaceuci przestrzegają, że spożycie go jest niebezpieczne.
Tabletki ze stabilnym jodem znajdują się w magazynach Urzędu Miasta
Damian Krzanowski

W Ukrainie trwają walki w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a Putin coraz częściej wspomina w swoich przemówieniach o użyciu taktycznej broni jądrowej. Z tego powodu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w ramach standardowej procedury wydała zapasy jodku potasu. Trafiły one w połowie września do komend Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce.

DLACZEGO W PRZYPADKU SKAŻENIA STOSUJE SIĘ JODEK POTASU?
  •  W przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie, tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu. Nasyca to tarczycę, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając gromadzeniu go. Po otrzymaniu komunikatu tabletkę należy przyjąć najlepiej w ciągu dwóch godzin.

    Źródło: Profilaktyka jodowa. Broszura informacyjna

Krosno też dostało jodek potasu

Zapasy otrzymało również Krosno. Magistrat zapewnia, że ich liczba jest wystarczająca dla wszystkich mieszkańców.

Miasto od 2017 roku posiada plan dystrybucji tabletek stabilnego jodu. – W każdej dzielnicy i na osiedlu zlokalizowany jest jeden punkt, w którym mieszkańcy, w przypadku wystąpienia zagrożenia, będą otrzymywać tabletki stabilnego jodu – informuje Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

PUNKTY DYSTRYBUCJI TABLETEK NA TERENIE KROSNA:
  • Śródmieście - Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie przy ul. P. Skargi 3
  • Białobrzegi - Szkoła Podstawowa Nr 3 przy ul. Konopnickiej 5
  • Krościenko Niżne - Miejski Zespół Szkół Nr 7 przy ul. Powstańców Śląskich 37
  • Suchodół - Szkoła Podstawowa Nr 5 przy ul. Grunwaldzkiej 15
  • Polanka - Miejski Zespół Szkół Nr 3 przy ul. Decowskiego 9
  • Zawodzie - Miejski Zespół Szkół Nr 8 przy ul. Prochownia 7
  • Turaszówka - Miejski Zespół Szkół Nr 2 przy ul. Wyspiańskiego 20
  • Osiedle Tysiąclecia - Miejski Zespół Szkół Nr 1 przy ul. Magurów 1
  • Osiedle Markiewicza - Szkoła Podstawowa Nr 14 przy ul. Wojska Polskiego 45
  • Osiedle Traugutta - Miejski Zespół Szkół Nr 4 przy ul. Kisielewskiego 18
  • Osiedle Grota Roweckiego - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przy ul. Piastowskiej 58
  • Osiedle Południe - Miejski Zespół Szkół Nr 6 przy ul. Kletówki 1

Tabletki będą wydawane zameldowanym w dzielnicach mieszkańcom wyłącznie w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia i według ustalonego planu. Dystrybucja zostanie uruchomiona po otrzymaniu informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przez wojewodę.

Krosno posiada też zapas rezerwowy, z którego będą mogły skorzystać osoby przyjezdne. W sytuacji zagrożenia otrzymają one tabletki jodku potasu w punkcie przy ul. Piastowskiej 58 (MOPR).

Jest się czego bać?

W wyniku doniesień medialnych coraz więcej mieszkańców Krosna odczuwa niepokój. Zdarza się, że dopytują w Urzędzie Miasta o kwestie dystrybucji jodku potasu lub zagrożenia radiacyjnego w Krośnie. - Staramy się uspokoić mieszkańców, nie ma powodów do obaw, miasto jest przygotowane do szybkiego reagowania na ewentualne zagrożenie – mówi Bronisław Baran.

Zastępca prezydenta rozwiewa też niepokoje rodziców. - Nikt w szkołach nie będzie zmuszał dzieci do zażycia tabletki ze stabilnym jodem.

Strach jest jednak zrozumiały. Na przykład, w 2011 roku nad Polską przeszły warstwy skażonego powietrza znad japońskiej elektrowni Fukushima. Na skutek trzęsienia ziemi doszło tam do awarii w elektrowni atomowej. Znajdująca się najbliżej Krosna tzw. wysokoczuła stacja monitoringu radiologicznego w Sanoku zanotowała nieznaczny wzrost substancji promieniotwórczych. Wartości były wówczas jednak bezpieczne, miliony razy niższe niż po Czarnobylu. Pisaliśmy o tym tutaj.

Każde opakowanie zawiera dziesięć tabletek
DAMIAN KRZANOWSKI

Płyn Lugola może być niebezpieczny

Wiele osób pamięta katastrofę w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku. Obywatelom podawano wtedy płyn Lugola zawierający jodek potasu, który uważano za antidotum na promieniotwórcze substancje w powietrzu. Również teraz w obawie przed skażeniem niektórzy dopytują w krośnieńskich aptekach o ten preparat. Są to głównie osoby w średnim i starszym wieku, rodzice dzieci.

Wzmożone zainteresowanie pojawia się po różnych medialnych doniesieniach. Wtedy mieszkańcy przychodzą i dopytują, a jeśli płyn jest dostępny, to go kupują. Większość mówi o swoich obawach, że chcą się zabezpieczyć na wypadek wybuchu elektrowni – usłyszeliśmy od farmaceutów z Krosna.

- Gdy dwa tygodnie temu w mediach pojawiła się informacja o ostrzale elektrowni w Zaporożu, to pacjenci zaczęli dopytywać o płyn Lugola. Uzasadniali, że boją się skażenia. To bardzo działa na wyobraźnię i ludzie myślą, że u nas zaraz też coś się będzie działo – dodają.

Urząd Miasta zapewnia, że jodku potasu nie zabraknie dla nikogo. Krosno ma zapas ponad 60 tys. tabletek
DAMIAN KRZANOWSKI

Takie zainteresowanie sprawia, że płyn staje się towarem deficytowym. Już teraz brakuje go w hurtowniach.

Trzeba pamiętać, że płyn Lugola jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego. To środek antyseptyczny stosowany do odkażania zadrapań, otarć i niewielkich ran. W postaci roztworu wodnego może służyć do płukania gardła. Jednak jego picie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. - Pacjenci uważają, że płyn Lugola uchroni ich przed zagrożeniem radiacyjnym. Tak naprawdę może im zaszkodzić, rozregulowując czynność tarczycy - przestrzegają farmaceuci.

Sytuację dotyczącą zagrożenia radiacyjnego na terenie Polski na bieżąco monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki, która informuje, że „aktualnie w kraju nie ma zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska”. Bieżące komunikaty są dostępne tutaj, a wyniki wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych tutaj.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)